Omaisten haudalta oli viety kynttilä sunnuntain ja tiistain välillä. Onko muille tapahtunut vastaavaa?
Varkaita Lepolan hautausmaalla
Suruissaan
61300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
roskikseen:)..no samanlaisia "varkauksia tapahtuu"päivittäin..ja harvempi niistä tänne kirjoittelee..asia sinänsä ikävä:(..mutta voihan vainajaa muistaa ilman"maallista mammonaakin"
Kynttilä oli "hävinnyt" lyhdystä.
Kynttilä oli "hävinnyt" lyhdystä.
Kynttilärosvoja riittää... Lauantaina vietiin pyhäinpäivänä kynttilät haudalle. Äiti jäi katselemaan, kun joku tantta seikkaili ees taas käytävällä ja tuijotteli hautojen edustoja, katseli myös kauemmas etsien. Arveli, että yrittää pölliä kynttilän, mutta ei jääty kytistelemään.
Vein muutama vuosi sitten syyskuussa kuolleen mieheni haudalle kauniin erikoisen keramiikkalyhdyn pyhäinpäivän aikaan. Seuraavana sunnuntaina isänpäivänä menimme lasten kanssa viemään kynttilöitä. Lyhty oli sillä aikaa varastettu. Tapahtui Lepoharjussa. Sieltä on hävinnyt myös istutettuja kukkia.
ihmiset jotka haudoilta jotai varastaa, vielä alhasempaa ois laittaa jonku haudalle varastettu lyhty tai kukkia niiku luultavasti tää varas on tehny