Kuka särki ...?

Ukkeli

Kerran koulussa, uskonon tunnilla, uskonnonopettajatar kysyi luokaltaan -Kuka särki Jerikon muurin?. Luokassa vallitsi syvä, tietämätön, hiljaisuus, kunnes opettaren huomio kiinnittyi pikkuKalleen joka hiljaa itkeätihrusti. Opettajatar kysymään pikkukallellta -Mitä Kalle Itkee? -En minä ainakaan! Tuhersi Kalle.
Opettajatarta jäi kummallinen välikohtaus luokassa ihmetyttämään senverran, että hän illalla päätti käydä Kallen kotona puhumassa asiasta. Ja niin Kallen kotona opettajatar kertoi kumman sattumuksen uskonnontunnilta, kuinka hän oli kysynyt kuka särki Jerikon muurin jne.
Olivatpa Kalllen isä ja äiti äimissään, moisen kuultuaan ja hetken yhdessä tuumattuaan totesivat -Jos Kalle sanoo, ettei ole särkenyt, nii sitten ei ole särkenyt. Totta poika puhuu...!
Opettajatar poistui Kallen kotoa hämmentyneen mnielialan vallassa. Pihakadulla hän törmäsi kallen naapuriin, joka ojanvieriä haravoitsi. Opettajatar naapurille selittämään outoa välikohtausta koulussa ja kallen kotona, johon naapuri tokaisi -On se poika kyllä niin hullu, että olisi se sen saattanut särkeäkin!. Tämäpä merkillistä kulmakuntaa, mietti opettaja ja hipsi kotiansa. Seuraavana aamuna hän otti asian puheeksi opettajienhuoneeen aamupalaverissa, kertoen koko uskomattoman tarinan pikkuKallesta. Jälleen syntyi hsyvä hiljaisuus, vain hämmentyneet opettaja gollekat rykyvät, kunnes rehtori puhkesi puhumaan -Hyvä on, painetaan asia villaisella ja maksetaan koulun varoista!!!!!

9

3880

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saara

      Heh heh.. Kiva vitsi! Ootko itte keksiny vai kopsannu jostai?

      • Ukkeli

        Noin 15v. sitten, kuulin Turkulaisessa olutpubissa. Oli niin hyvä tarina, että jäi mieleen.


      • saara

        kiva, kiva... Tiiätkö muita hyviä vitsejä?


      • Ukkeli
        saara kirjoitti:

        kiva, kiva... Tiiätkö muita hyviä vitsejä?

        Tapahtui kerran, kauan, kauan sitten, kun vielä new yorkissa oli eri hotellit mustille ja valkoisille, että eräs valkoinen kauppamatkustaja (kenkälankki edustaja) oli liikkeellä kyseisessä kaupungissa ilta myöhäisellä. Väsytti kovin ja piti hotelliin päästä nukkumaan. Mutta kaikissa hotelleissa sanottiin että on täyttä. Niin onneton kauppamatkustaja ajautui mustien kaupunginosaan josta viimein löytyi hotelli, jossa oli vielä yksi huone vapaana. Mutta kuinka olakaan, kun kerran oli mustien hotelli, niin ei sinne valkoista huolittu. Neuvokkaan miehenä kenkälankkiedustaja kuitenkin keksi mennä nurkantaakse ja värjäsi mies itsensä mustaksi kenkälankilla. niinpä siitä sitte huonepaikka löytyi. Portsarille kauppamatkustaja vielä tähdensi, että hänet oli herätettävä aamulla klo. 6. Oli tärkeä tapaaminen. Yö meni menojaan ja aamulla portsari herätti miehen, joka kelloaan vilkuiltuaan huomasi olevansa kiireen edessä ja suinpäin, päätäpahkaa juoksi laukkuineen kadulle ja lähinnä lähtevään bussiin. Bussikuski kuitenkin kieltäytyi ottamasta häntä kyytiin, koska hän oli musta ja tämä oli valkoisten bussi. Mies hädissään selittämään, että hänellä oli kiire ja että hän on oikeasti valkoinen. Hän todisteeksi hinkkasi kasvojaan paidanhihaan. mutta kas, väri ei lähtenyt minnekään, hän hinkkasi ja hinkkasi, hiki nousi otsalle. Ja silloin mies huomasi, että portsari oli herättänyt väärän miehen!!!!!


    • vintiö

      just... muistan katsoneeni ohjelmaa nimeltä vintiöt jossa sitten oli tämän tapainen sketsi kuin tämä vitsi... älytöntä kopiointia, keksikää omia vitsejä älkääkä ohjelmasta muokatko!

      • ukkeli

        En ole nähnyt kyseistä sketsiä televisiossa, mutta tämän jutun kuulin Turkulaisessa olutravintolassa joskus kahdeksankyt-luvun lopulla ( -87 ... -88 ).


    • vintiö

      just... muistan katsoneeni ohjelmaa nimeltä vintiöt jossa sitten oli tämän tapainen sketsi kuin tämä vitsi... älytöntä kopiointia, keksikää omia vitsejä älkääkä ohjelmasta muokatko!

    • iisacci

      taisit sittenkin ripustaa killuttimes sinne kirkon kattooon HEHEHEHEHHEHE

      • iisacci

        se on se pyhä kulli siel HAAAAAAAAAHAAAAAA


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      585
      1406
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      767
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe