Työlupa & suom. ammattitodistus.

Kissus

Miten on? Onko teidän jo työluvan saaneiden joukossa kokemusta siitä, kelpaako suomalainen, kouluhallituksen myöntämä ammatillinen pätevyystodistus (= siis amiksen päästötodistus) osaamisen todisteeksi työlupaa haettaessa? Soittelin asiata tänään useille viranomaisille, jopa opetushallitukseen asti mutta kelläkään ei tunnu olevan asiasta minkäänlaista tietoa. Pisteytyssysteemissä kun näyttävät korostavan juuri koulutusta ja ammatillista osaamista.

Onko teidän työluvan hakuun em. asialla ollut vaikutusta ja varsinkin sen saantiin?

2

1617

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aisantuntija

      Jos haet tyolupaa Uuteen Seelantiin, niin kaytannossa tarvitset tyotarjouksen paikalliselta tyonantajalta. Tyonantajan taytyy perustella immigrationille miksi he haluavat tyollistaa juuri sinut eika jotakuka toista joka on jo maan kansalainen tai jolla on jo pysyva oleskelulupa Uuteen Seelantiin.

      Suomalainen ammattikoulun todistus "kelpaa" ja ehdottomasti edesauttaa asiaa jos se samalta alalta kuin se sinun tyotarjous. Olisi myos suotavaa, etta aikaisempi tyokokemus olisi jollain lailla miellettavissa olevan samaa alaa tyotarjouksen kanssa.

      Tietyt ammatit kuitenkin (esim. sahkoasentaja, putkimies yms.) vaativat kuitenkin paikallisen rekisteroinnin ennen kuin alan toita saa alkaa tekemaan ja tama taas edellyttaa paikallisen ammattitutkinnon suorittamista.

      Mahdollista? Kylla.
      Helppoa? Ei

      • Mr. Aksim

        Moro Kissus

        Haluatteko oman alan hommiin, vai oletteko valmiita tekemään töitä esim. myös kiiviviljelmillä tai viinitiloilla?

        Näihin hommiin saa tilapäisen työviisumin myös paikanpäällä vaikka olisi yli 30- vuotias. Kestää tosin muutaman viikon. Onko sulla esim. sähköpostia, johon voisi kirjoittaa lisää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1732
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      105
      705
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      654
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      575
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      18
      549
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe