Rellun omat vanteet, sovittimia?

Vaihdoin Relluun alkuperäiset alumiinivanteet itse alle, tuskainen eka kerta siis. Olisiko siinä pitänyt olla jotkut sovittimet vanteen ja navan välissä?

Napakasti tuntuivat olevan kiinni ilmankin, Scenic 2004 ja Nervastella -vanteet kyseessä.
72444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei mitään sovittimia. Kova kovaa vastaan vaan. Muista jälkikiristys.

Äänestä
  • tämä vaikuttaa oikealta vastaukselta, eihän Nervastellan mallisiin kiinnityksiin taida saadakaan mitään väliin. Kiitos, jälkikiristys tehdään tulevana viikonloppuna.

    Kesäkummit oli tarvikevanteilla sovittimilla josta tämä epätietoisuus lähti.
    Renkaista vielä sen verran että Contin WinterViking 2:set on yllättävän hiljaiset, saa nähdä miten pitoa löytyy.

    Äänestä

Aluvanteisiin kuuluu aina mukaan muovinen soviterengas, jota käyttäen vanne sopii tarkasti akselille. Asennus helpottuu huomattavasti.

Äänestä
  • Minulla on rellun talvirenkaissa jopa tarvikevanteet jotka eivät ole yksinomaan relluun tarkoitetut ja siitä huolimatta niissä ei tarvita soviterenkaita.

    Nähtävästi saksalainen vannevalmistaja oli huomannut että rellun keskireikä oli suurin tätä pulttijakoa käyttävistä autoista ja sorvannut sen suoraan 60,1 milliseksi jolloin soviterenkaita tarvitaan vain muihin automerkkeihin.

    Alkuperäisissä "tehdasaluissa" ei tarvita koskaan sovitteita koska ne on tehty tiettyyn automalliin joskus jopa vuosimallin tarkkuudella minkä ansiosta pulttijako, keskireikä ja offset on täsmälleen oikea.

    Maahantuojat värkkäävät välillä itse paikallisia varustepaketteja joihin kuuluu aluvanteet jotka todellisuudessa ovat halpoja tarvikealuja. Näihin on vain liimattu kyseisen merkin logo keskiöön. Tällöin mukana voi hyvinkin tulla soviterenkaita kuten melkein aina tarvikealuja käytettäessä muutenkin.

    Äänestä

  • -07 GS 2.0T, alla kesällä 17" alkuperäisaluvanteet, talvella liikkeen toimittamat 16" OZ-aluvanteet, kummassakaan ei ole soviteholkkeja. Lisäksi kumpaakin käy samat pultit. Kakkosautona Megane, jossa halvimmat 15" aluvanteet mitä kaupungista löysin ja keskiöreikä valmiiksi sopiva(muist. 60.1). Pultit pitää kuitenkin aina muistaa vaihtaa, kun talvivanteina peltivanteet, joiden pulteissa on eriasteinen kartio. Miten asennus helpottuu soviteholkin avulla? Onko asennus vaikeaa sellaisilla vanteilla, joiden keskiöreikä on jo valmiiksi sopiva?

    Äänestä

  • soviteholkki??? kirjoitti:

    -07 GS 2.0T, alla kesällä 17" alkuperäisaluvanteet, talvella liikkeen toimittamat 16" OZ-aluvanteet, kummassakaan ei ole soviteholkkeja. Lisäksi kumpaakin käy samat pultit. Kakkosautona Megane, jossa halvimmat 15" aluvanteet mitä kaupungista löysin ja keskiöreikä valmiiksi sopiva(muist. 60.1). Pultit pitää kuitenkin aina muistaa vaihtaa, kun talvivanteina peltivanteet, joiden pulteissa on eriasteinen kartio. Miten asennus helpottuu soviteholkin avulla? Onko asennus vaikeaa sellaisilla vanteilla, joiden keskiöreikä on jo valmiiksi sopiva?

    ei kyllä löydy minultakaan. Vm. 05 turbossa kahdet "tehtaalaiset" 16' alut ja OTna täytyy sanoa että ovat painavimmat aluvanteet mitä olen ikinä käsitellyt (mutta eivät isoimmat). Käsittääkseni aluvanteiden idea oli alunperin keveys ja lujuus, mutta nykyään keskitytään näissä halpisvanteissa vain kosmetiikkaan ja käytetään mitälie-materiaaleja. Lopputuloksena suuremmat ainevahvuudet, heikoin mahdollinen viimeistely ja jopa isompi massa kuin peltivanteilla.

    Äänestä

  • holkkia kirjoitti:

    ei kyllä löydy minultakaan. Vm. 05 turbossa kahdet "tehtaalaiset" 16' alut ja OTna täytyy sanoa että ovat painavimmat aluvanteet mitä olen ikinä käsitellyt (mutta eivät isoimmat). Käsittääkseni aluvanteiden idea oli alunperin keveys ja lujuus, mutta nykyään keskitytään näissä halpisvanteissa vain kosmetiikkaan ja käytetään mitälie-materiaaleja. Lopputuloksena suuremmat ainevahvuudet, heikoin mahdollinen viimeistely ja jopa isompi massa kuin peltivanteilla.

    Rellun keskireikähän on suurin mitä 4x100 jakoisissa on eli 60,1mm. Tästä johtuen myös tarvikevanteiden valmistajien ei ole järkeä tehdä holkitonta kekireikää isommaksi jos ei ole ns. monijakovanne jossa on lisäksi esim 4x108 tai jokin muu jako. Ja jos on niin silloin pitää rellussakin käyttää muovista keskiöholkkia koska 4x108 jakoiset ford, mazda yms. käyttävät n.63mm tai isompaa keskiötä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sceenikko kirjoitti:

Vaihdoin Relluun alkuperäiset alumiinivanteet itse alle, tuskainen eka kerta siis. Olisiko siinä pitänyt olla jotkut sovittimet vanteen ja navan välissä?

Napakasti tuntuivat olevan kiinni ilmankin, Scenic 2004 ja Nervastella -vanteet kyseessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu