Taskukellot

Heips, asioista tietävät ystäväni :)

Omistan tällä hetkellä kaksi (2) taskukelloa. Toinen niistä on kultaisen värinen (en ole löytänyt kaiverrusta ainakaan vielä) ja siinä lukee 17 jewels. Ja merkkinä on Leijona. Mikähän mahtaa olla kellon arvo ja mitä tarkoittaa tuo jewels?

Toinen kelloista on Leijonan magnesoimaton, Swiss made, hopean värinen. Mikä mahtaa olla tämän kellon arvo?

Pikaisia vastauksia toivoen,
Blue

2

5184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juke

      Mikäli et ole löytänyt leimoja eivät kellon kuoret ole jalometallia kuten hopeaa tai kultaa. Kelloilla ei siten ole suurta arvoa.

    • kellosepän räyskä

      Silloin kun poika kävi miehestä oli jo Leijona taskukello oma merkkinsä Sweitsin kellotehtaan luettelossa. Myöhemmin Leijona kellon tuottaja siirtyi käyttämään standard Ebauche yhtiön tuotteita, tasku sekä rannekelloissa. Ebauche oli "osuuskauppa" jossa pienetkin yrittäjät keskittyivät yhden osan valmistukseen ympäri Sweitsiä. Taulun ja kuorten tekijät ostivat koneiston tai kasasivat itse valmiiksi kelloksi.
      Satoja ninmiä tauluissa., kuitenkin muutama merkki koneistossa, AS ETA, FHF
      LIP oli ranskalainen. Asiasta kiinnostuneet voivat saada tietoja vain merkin perusteella hakukoneesta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      81
      5101
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      50
      3844
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3408
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2439
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      362
      1637
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1591
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1552
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      16
      1504
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      36
      1377
    Aihe