Opel Astra jäi viimeiseksi uusimmassa TM testissä kun se on niin huono, oikein huono ettensanoisi k-kka ja oikein pahasti sanon niin se on p-ska auto. Ei voi mittään muut oli taas parempia.
Ammattimiehet TM.ssä testasivat
ja varmaan
184139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mun TM:n mukaan Astra voitti tuon testin?
Olis pitäny antaa lahjusta...
No joo.. tuossa seurassa voitto ei ollut yllätys.
Harmi että mukana ei ollut kovempaa vastusta.
Mites olisi Astralle käynyt jos olisikin vertailtu farmareita 1.6 koneella, bensalla tai dieselillä? Olisi Cee'd mennyt reippaasti ohi.
Astrassa on nykyään uusi bensakone, joka on vanhaa twinporttia reilusti tehokkaampi ja vääntävämpi. 1.6 dieseliä Astrassa ei ole, 1.3 litrainen löytyy.
Noilla testeillä ei tosin ole nykyään mitään arvoa, kaikki autot ovat jo riittävän hyviä tarkoitukseensa. Valinnan voi hyvin tehdä vaikka ulkonäön perusteella.
kone on ihan sama kuin tässä testissä.
Hengästynnyt haastaja *** tähteä TM testissä.
Maantielläkin on kuitenkin havaittavissa MOOTTORIN HEIKKO PUHTI, ja kaupungissa moottorin OIKUT muuttuvat yhä vaikeammiksi. Aivan alakierroksilla voimaa on tarjoilla heikosti, mikä tekee ajamisesta RASITTAVAA.Joutokäynnin tuntumassa moottori tuntuu HENGETTÖMÄLTÄ, joten liikeellelähdöt ovat jatkuvaa uudelleen opettelua.Toistuvat pysähdykset UUVTTAVAT kuljettajan nopeasti.MÄKILÄHDÖT OVAT YHTÄ TUSKAA.
Tuo on vanha twinport. Tuokin kone muuttuu paljon puhdikkaammaksi kunhan siihen kelataan muutama tuhat kilometriä. En tiedä onko siinä jokin sisäänajosofta päällä ensimmäiset tuhannet, vai mistä johtuu? Tietääkö joku?
TM testissähän olivat diesel-farkut..
Kanattas varman lukea ansin juttu ennekuin revittelee bensakoneista...
On tulossa ja jo myynnissä sekä Saksassa että Virossa. Kaksi tehoa joko 81 kW tai 92 kW ja paljon kevyempiä koneita kuin tuo 1.9 diesel. Lisäksi nämä uudet koneet ovat Opelin omia Itävallan tehtailla tehtyjä.
Olisi ehkä riittänyt Kiallekin. Juu juu sitä ei lasketa kun se on 1,789 eikä 1,695, niimpä niin.
Sähän et edes aja Opelilla, vaan sillä mielikuvitus-volkkarillasi, joten miten asia sinua edes koskee?
saada luvanvaraiseksi. Idiooteille riittää puukalikat.
juu niinhän se tietenkin on tätiki olis setä jos sil olis munat
eipäs sen dieseli kian hevoset ainakaan testissä vakuuttaneet
...ehkä Transujen Mummot -niminen lehti. Nimittäin Tekniikan Maailma -lehdessä ei käynyt kuvaamallasi tavalla. Kiat neuvoisin jättämään kauppaan...tai sitten kannattaa käydä K-Raudassa ostamassa Silentat ja sitten Kia -kauppaan.
"sekalaisessa ajossa Astra oli kaikkein hiljaisin".
vaikka olet noin nuori, silti olisi aina fiksumpaa olla fiksumpi,
ei yhtään haittaa vaikka osaisit paremminkin esiintyä,
tiedän kyllä vaikean iän ja kehitys on toisilla hitaampaa, mutta harkitse nyt kuitenkin.
kikelihän tais jäädä viimeiseksi TM testissä astra ja ww olivat ykös sialla.köyhän ei kanata korealaista ostaa
No jo on korkea keskustelun taso! Ainakin tuossa TM:n Heinäkuun numerossa Disellit pantiin järjestykseen ihan mallikaasti TM:n toimesta. Volkkari ja Opeli tulivat ykkösiksi ja Seatti sitten. Kia Cheed tais jäädä hännille mutta ei sekään kyllä mikään huono auto ollut ainakaan testin mukaan. Itse koeajoin juuri eilen Tuon Astran ja Kian ja täytyy sanoa että Opel tuntui kyllä aika paljon laadukkaammalta kun tuo Kia. Moottori tiellä Kia oli ihan hiljainen peli mutta tiehöylän karhentamalla tiellä se rämisi uudeksi autoksi yllättävän paljon. Itseäni häiritsi myös ylikirkkaat mittarivalot. Säädin ne aivan minimille ja siitä huolimatta ne loimottivat aivan liian kirkkaina. Astra oli huomattavan paljon jämäkämpi ja varsinkin tuollaisella huonolla tiellä uskomattoman hiljainen auto. Muutenkin kaikki muoviosat olivat jotensakkin jämerämmän oloisia Atrassa. Ainakin itsestä tuntui näitä autoja perättäin ajaessa että kyllä niissä aikamoinen ero vaan oli. Tosin hinnassa myös ja siinähän Kia peittoaa Opelin yli 6000€(Diseli malleista oli kysymys, eli Kia 1.6 ja Astra 1.9D)