Oliskohan seuraavanlainen kytkentä järkevä ja turvallinen ? Ajatuksena olisi ottaa verkosta 230 V ja muuntaa se halogeeni valoille tarkoitetulla muuntajalla 12V:iin(malli biltema max. tehon kesto 60W)ja liittää se 12V auto tuulilasinpyyhkimen moottoriin. Muuntajan antama virta kyllä riittää käytötarkoitukseen hyvin, mutta mutta moottori pyörii liian lujaa. Ajattelin ratkaisuksi sellaista lampun himmennintä, joka asetetaan pistokkeen ja lampun väliin. Onko ajatukseni mahdoton, jos ohjaisin muuntajalle menevää jännitettä himmentimellä eli muuntajan perässä olevan moottorin kierroksia voisi näin oleen säätää portaattomasti.Mahtaako himmennin kuumentua ?
LAMPUN
HIMMENNIN
4663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Unohdit tasasuuntauksen. ;)
Miksipä et hankkisi suoraan 230 V:n vaihtovirtamoottoria, joka pyörisi valmiiksi halutulla kierrosnopeudella? Tee-se-itse on ihan kivaa ja kannatettavaa, mutta tuosta tulee kyllä epätoivoisen viritelmän maku.
Halogeeni muuntaja antaa vaihtosähköä.
Et voi laittaa sitä tasasähkö moottoriin.
Pitäisi tasasuunnata muuntajan jälkeen, valonsäätimen pitää olla elektroninen säädin.
ei onnistu "normaalilla" himmentimellä muuntajan ohjaus.
Voisitko ystävällisesti perustella mikä ero on vaihekulmasäätimellä ja vaihekulmasäätimellä.
Tuosta vastauksestasi ymmärrän, että ei onnistu ollenkaan. Onko sinulla empiiristä kokemusta asiasta? Minulla on saunan valaistusta varten tavallinen vaihekulmasäädin (=valonsäädin) himmentämässä muunntajan takana olevia ledejä. Toimivat minun tarpeisiini oikein hyvin. Olisko ongelma enemminkin CE-säädöksiin liittyvä?
bilteman muuntaja näyttää aivan elektroniselta jännite muuntajalta, eikä perinteiseltä muuntajalta joten ei taida toimia valohimmentimen kanssa