Miten poistan ubuntun koneestani? Koneessani oli ensin vista ja sen jälkeen asensin ubuntun samalle kiintolevylle vistan kanssa. Jos poistan vistaa käyttämällä ubuntun asentamat levyosiot miten saan grubin pois. Käynistyykö vista normaalisti ubuntun tekemien osioiden poiston jälkeen?
Ubuntu pois
Vista kone
4419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Grub asentaa MBR:ään palasen nimeltä stage1 joka on vain viittaus mistä varsinaiset käynnistystiedot löytyvät ja nehän löytyvät ubuntun /boot -hakemistosta. Jos nyt deletoit tuon /boot -hakemiston niin grub ei löydä mistään käynnistystietoja ja päättyy virheeseen "grub error" 21 tai 22.
Tämä lienee se tärkein syy miksi /boot tehdään monesti omaksi osiokseen, sille kun ei tarvitse levyltä tilaa kuin muutamia kymmeniä Megatavuja jolla kuitenkin vältetään tämänkaltainen tilanne jossa mikään koneen järjestelmistä ei pysty käynnistymään.
Jos poistat ubuntun niin joudut rakentamaan MBR:n uudelleen mutta käytännössä en tiedä miten tämä tehdään vistassa kun en ole sen kanssa pelannut. XP:ssä se onnistuu kirjautumalla CD:n korjausistuntoon ja ajamalla fixmbr/fixboot tms. tarvittavat tilpehöörit riippuen miten levy on vammautunut.
Kiitos hyvästä selvityksestä kysymykseeni. Varmaanki n MBR palautunee alkuperäiseksi ainakin palauttamalla kone tehdas asetuksille recovery osiolta- tai levyiltä. Jos vistaa tuntevat näette viestini olisin kiinnostunut grub:n poisto kokemuksista ja tiedoista.
silvuilta. Vistan kanssa tuo fixmbr ei pelaa, vaan siinä on toisenlainen ohje.
Harmi että jotkut suosittelevat asentamaan linuxin buuttilouderin windows-multibuuttia varten. Buutivalinnan kun voi helposti tehdä myös windowsin puolelta, jolloin tällaisia ongelmia ei tule.
Kyllä tuo grub on perinteisesti ollut helpoin tapa, en tiedä onko tilanne muuttunut vistan myötä. Mulla grub on asentunut ja asentanut kaiken lähes automaattisesti, ainoastaan kun olen tehnyt erikoisempia ratkaisuja mun on pitänyt rukata grubia käsin.
"Buutivalinnan kun voi helposti tehdä myös windowsin puolelta, jolloin tällaisia ongelmia ei tule"
Nyt olen utelias, siis miten se tehdään nykyään?