Taivas varjele meitä äitejä

3:n nuoren äiti

En tiedä mitä muuta ajatella kun tämän Jokelan tapahtumiin syyssä olevan nuoren pojan äitiä. Hänen tuskansa on suunnaton. Oman lapsen menetys sinällään on tapahtuma, johon kukaan vanhempi ei ole valmistautunut.
Ja sitten tämä muu.

Minä taistelen päivästä toiseen jälkikasvuni kanssa. Vanhin erittäin hyvä koulussa, keskimmäinen keskitasoa ja nuorimmaiselle ei enää koulumenestystä kait oltu jaettavissa (Oikeasti ei kaiketi vika oppimiskyvyssä, vaan syynä pelkkä pojan laiskuus?!?)

Tässä olen tyydyttäytynyt turvallisuuden tunteeseen vanhimman suhteen ja pelännyt sielu syrjällään nuorimmaiseni edesottamuksia -

-MUTTA MITÄ- koulussa keskimääräistä paremmin tuloksin eteenpäin menevä nuorimies tekee nämä Jokelat...

Mitä helvettiä tässä voi äiti tehdä???????

8

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma mia

      vain itkeä, jos saa itkua tulemaan. Järkytys liian suuri.

      Jos minun vallasani olisi. Haluaisin hiljaisuuden. haluaisin koko valtakuntaan hiljaisuuden. Radiokanavat seis. Tv:stä ei mitään.

      Ihmisille ajatuksia.

      • neitoperhoxl

        äiti,rakkaus on rajoja.Meillä on aina ovet auki lasteni kamuille,kun olet vaan vaikka läsnä ja kuuntelet,jaksat myös kaverit tiedät missä lapsi liikkuu ja kenen kanssa.Vähän purtavaa vaikka uuni-perunoita ja -porkkanoita dippikastikkeessa viet huoneeseen saat jo paljon nuorten muureja purettua.Tämän päivän sana on välitä ja ota huomioon anna aikaa,älä rahaa.Surullista tämä on kynttilät palavat ja niiden liekkiä katselen,kuinka monta turhaa liekkiä sammukaan eilen.Jaksamisia omaisille


    • tiedä mistä tykkäävät

      ja mitä puuhaavat,ole kiinnostunut tavallisesta arjesta,sitä se pelkästään on, ei muuta.
      Ei siihen sirkustemppuja tarvitse!
      Juttele,kysele,kuuntele!

    • Topi

      Minulla on myös 3 teini-ikäistä jotka kyllä hoitavat koulunsa moitteetta mutta ei koulumenestys ihan oikeesti ole mikään onnellisuuden ja tasapainoisuuden tae. En halua vähättellä yhtään niitä jotka saa huippuarvosanoja ja menestyy. Hieni homma. Se avaa monia ovia. Mutta ei pidä olla niin kamalan murheissaan jos ei koulussa pärjää. Paikka löytyy muualta. Pitää miettiä mitä haluaa ja mikä kiinnostaa. Kotona äitien ja isien tehtävä on opettaa oikea ja väärä ja olla arjessa niin lähellä että näkee mitä tapahtuu ja ongelmiin pitää uskaltaa puuttua. Kaikki teinit ei puhu eikä kerro mutta omasta lapsesta kyllä näkee jos joku muuttuu. Tärkeää on että koti on lapselle se paikka jossa hyväksytään ehdoitta ja johon voi aina tulla ja olla turvassa.

      • Jokelan koulusurmat ovat todella suuri järkytys, vaikka onneksi ei omalle kohdalle sattunutkaan. Itselläni on kaksi kouluikäistä, joista toinen jo teini-iässä. Olen yrittänyt kovasti olla mukana lasten arjessa, tietenkin vanhemman roolissa, mutta "kaverina". Olen saanut tutustua lasten kavereihin, joka on todella tärkeää tietää, millaisessa kaveripiirissä lapset liikkuvat. Kavereiden merkitys on todella suuri. Koulumenestys ei kaikilla voi yksinkertaisesti olla erinomaista, koska kaikki me ihmiset olemme jokainen oma persoona ja jokaisella on ne ns. vahvat ominaisuutensa. Millainen tämä maailma muuten olisi, jos me kaikki olisimme samanlaisia. Meitä kaikkia kuitenkin tarvitaan rakentamaan yhteiskuntaa.
        Olen sitä mieltä, että jos olet tarpeeksi kiinnostunut lapsesi asioista jo pienestä pitäen, tiedät mitä lapsesi elämässä tapahtuu.. poikkeuksia tietenkin on, en kiellä.


    • niisku-myy ejk

      Miksi?

      Kyllä Jokelan tapaus vetää sanattomaksi. Paljon surua, paljon tuskaa ja paljon kysymyksiä...

      Voimia teille, jotka olette keskellä tuota kaaosta.

    • MonoMononen

      KYSYT:

      Mitä helvettiä tässä voi äiti tehdä??????

      VASTAAN:

      Miettiä millaisia arvoja lapsilleen tarjoaa, ja samat sanat kaikkien lasten isipapoille.

      Koska vanhemmat ovat tietyllä tavalla julkisuuden henkilöitä ja kummallakin on omat nettisivut tarkkoine syntymäaikoineen, syntymäpaikkoineen, yhteystietoineen ja työpaikkojen yhteystiedot, sekä molempien poikien nimet ja syntymävuodet, arvata saattaa että vaikeuksia tulee muiden ihmisten taholta.

      Mielipiteissään luonnonlaeista ja luonnonvalinnoista jyrkähkön kuvan itsestään antava äiti tulee olemaan vielä kovan syytösryöpyn kohde, kunhan heidän henkilötietonsa kunnolla alkavat levitä. Äitiä on syytettykin jo rouva hitleriksi.

      On sääli että ihmiskunta on niin tyhmää että halutaan aina löytää syyllinen, johon vihan voi kohdistaa. Miksei ihminen voi hyväksyä, että monien asioiden yhteissummasta voi koostua liikkeellepaneva voima, tuhoavakin, ilman että sille löytyisi vain yksi ainoa syy.

    • punaista lankaa

      Kiitos Teille vastaajat - asiallisia viestejä.
      En tiedä mitä tässä haen, ehkä huudan itse äitiä apuun (tosiasiassa oma äitini tällä hetkellä tukeutuu minuun, niin se elämän kulku menee...)

      Se vaan on niin vaikeaa välistä olla se viisas vanhempi, itsekin kun on niin hukassa tämän maailman kanssa. Ja omien lasten.

      Tuntuu, että maalaisjärjen käyttö ei enää riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      84
      3389
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2817
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2346
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2298
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2241
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2226
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2083
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2047
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1954
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      109
      1883
    Aihe