Mietin tässä, että uskallanko laittaa pesukoneeseen jonka täyttömäärä on 7 kg, olohuoneen maton joka painaa 6kg. Paino ei varmaan tuota ongelmaa, kunhan matto mahtuu koneen sissään hyvin? Haluaisinkin tietää, onko joku muu jo koittanut asiaa hyvällä menestyksellä mattopesulan sijaan, vai voiko kone mennä rikki.
Mattojen pesu pyykinpesukoneella
TIMV
3816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
... lopputulosta, koska matto ei mahdu kunnolla peseytymään. On jäykkä ja "kulmikas" eli lopputuloksesta tulee kovin kirjava.
Kokeiltu on, eikä linkouksen aikana tahtonut kone pysyä seinien sisällä, rikkoutumistakin pelkäsin tosissaan. Onneksi säilyi kone ehjänä, ja oli tasan vika kerta kun edes moista kokeilen.
pesulassa pesemässä, siellähän on jopa 20kg koneita.
Joo kuten otsikko kertookin, pesukoneen hajoaminen voi tuottaa harmaita hiuksia, eivät ole mitään halpoja korjattavia varsinkin jos ammattilaisen apuun käännytään. Siispä kuten edellinenkin, suosittelen lämpimästi joko a: älä pese mattoja b: pese ne matonpesupaikalla jos kotikunnallasi sellainen laitos on olemassa tai c: käänny niiden pesuloiden puoleen joilla on mattojen pesuun ja yleensäkin raskaampaan pesuun suunnattuja koneita joissa todella täyttömäärä voi olla hyvinkin 20 kiloa