jos maali on "vesiliukoinen"???
mitäs meinaa
Nimetön
4936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos maali on vesiliukoinen on se silloin ns. vatkos maali, ne liukenevat veteen (ohennetaan vedella). kun sideaineena on maalioljy, kemiallinenoljy,epoksit, hartsit seka muut vastaavat.ne liukenevat ainoastaan ohenteisiin.ohenteita on vahemman vaarallisia (on esim.puutarpattit ja muut luonnonmukaiset aineet) ja seka vaarallisia(petroolit,tinnerit ,erilaiset kemialliset jodannaiset.joita on lukematon maara) naiden kaytto saattaa aiheuttaa arsytysta iholla ,silmissa,hengityselimissa, sisaelimissa,pahoinvointia seka muita lukemattomia haittoja. niita kaytettaessa on huolellisesti suojauduttava ja varmennettava riittavasta ilman vaidosta.vesiliukoisissa maalien kuivuessa haihtuu ainoastaan vetta joka ei ole laheskaan yhta vaarallinen.vesiliukoiset maalit ovat yleensa vaarattomampia.vesiluikoisita maaleista on parhaita ja luontoystavallisia on punamulta keittomaalit seka muut luonnon maalit.
täysin liuotteeton? Noinhan näkee toisinaan mainostettavan.
Yritän vastata itse.
Minusta täysin liuotteeton voi olla vain maalijauhe. Toki perinteinen vernissamaali (eli oikea öljymaali) on liuotteeton, mikäli siihen ei lisätä jotain liuotinta, esim. tärpättiä. Välttämätöntähän tuo lisäys ei ole, joten muukin kuin vesiliukoinen voi olla terveydelle haitatonta (eivätkä kaiiki vesiliukoiset suinkaan ole terveydelle vaarattomia, koska voi niistäkin haihtua muutakin kuin vettä).
Vaikka öljymaalissa (vernissa värijauhe) vernissaa (eli keitettyä pellavaöljyä) sanotaan SIDEAINEEKSI, kyllä sitä voidaan sanoa myös liuotteeksi, koska värijauhe liukenee siihen ilman tärpättilisäystäkin.
Joten siinä mielessä liuotteettomaksi maaliksi kutsuisin vain kiinteässä muodossa olevia maaleja...
Variaineet voidaan jakaa karkeasti varjaaviin ja peittaviin aineisiin. Varjaavia ovat mm petsit,painovarit,tekstiilivarjays aineet erilaiset kemikaalit ym.Peittavat aineet ovat niinsanottuja pikmentteja joilla halutaan peittaa(maalata ja suojata)pinta joltain muilta aineelta
taikka olosuhteita.
Molempien aineiden apuna levittamiseen ja tarttuvuuteen tarvitaan nestemaita ainetta. Niita ovat:
1. Luonnon aineet (esim vesi, luonnonoljyt ym.)
2.Kemialliset aineet(petroolit,tinnerit,luiotteet,kovetteet,katalyytit ja paljon muita eri vaihtoehtoja.)
Maalausta harkittaessa kannataisi aina ensin perehtya mita maali sisaltaa. Suorittaa vasta sen jalkeen maalihankinnat. Luonnon maalit esim punamulta keittomaali on terveelisempi vaihtoehto. Usein myos halvempi ja kestavampi.
...