Osaisko kukaan sanoa mikä osa tuola farmarin taka-akselin tuntumassa on se mutkanen tanko joka menee vasemmalta puolelta oikealle ehjänä ja on semmosilla kumisilla kiinnikkeillä käsittääkseni pohjassa kiinni. Katsastusmies sano että pitäs vaihtaa. No iskarit pitäs kans vaihtaa niin kai tuo samaan konkurssiin menee. Mitähän tuommonen mahtaa maksaa ja saako vaihdettua ilman että pitää purkaa muuta pois, esim. pakaria.
Carina E farmari perä kolisee
6
1512
Vastaukset
- kallistusen vakain
itse sitä rautaa ei tarvitse vaihtaa, syy kolinaan on ilmeiseti ne ns. koiranluut, joillla vakaaja on kiinni iskunvaimentimissa. Suht helpot vaihtaa, jos vanhan pultti(kuusiokoloruuvi) ei aukea voi vanhan koiranluun leikata pois rälläkällä (älä kuiten kaan vahingoita kallistuksen vakaajaa). Kannasttaa vaihtaa samalla iskarit, jolloin vanhat koiranluut voi sitten jättää iskareihin kiinni.
- ErkkosenEro
Ne on varmaan yks juttu, mutta se väljä paikka näytti olevan sen pirun mutkasen tangon kiinnikkeet (ne kumit) joilla se on jossain (pohjassa) kiinni.
Valitettavasti mun autotuntemus on erittäin huonoa luokkaa ja joudun vaivaan tällaisilla jutuilla. Eihän missään ole kuvaa tuon perän rakenteesta. Siis osakuvia? ErkkosenEro kirjoitti:
Ne on varmaan yks juttu, mutta se väljä paikka näytti olevan sen pirun mutkasen tangon kiinnikkeet (ne kumit) joilla se on jossain (pohjassa) kiinni.
Valitettavasti mun autotuntemus on erittäin huonoa luokkaa ja joudun vaivaan tällaisilla jutuilla. Eihän missään ole kuvaa tuon perän rakenteesta. Siis osakuvia?Kumipuslilla on tanko kiinni. Ja tanko on vakaatajatanko.
Ja todellakin, tankoa ei vaihdeta vaan ne kumipuslat. Eikä maksa paljoa osat.....20euroo. Tämä on yleisin vika Tojossa takapään kolinan aiheuttajaksi. Sanoisko tyypppivika.
Vaihtaminen sitten taas kotikonstein ei onnistukaan ihan joka jannulta. Ovat sen verran pahassa paikassa. Kumit saa vaihdettua tankoa poistamatta.- ErkkosenEro
Tojo-Kölli kirjoitti:
Kumipuslilla on tanko kiinni. Ja tanko on vakaatajatanko.
Ja todellakin, tankoa ei vaihdeta vaan ne kumipuslat. Eikä maksa paljoa osat.....20euroo. Tämä on yleisin vika Tojossa takapään kolinan aiheuttajaksi. Sanoisko tyypppivika.
Vaihtaminen sitten taas kotikonstein ei onnistukaan ihan joka jannulta. Ovat sen verran pahassa paikassa. Kumit saa vaihdettua tankoa poistamatta.Okei, kiitos tiedosta. Nyt ainakin tiedän mitä käyn ostaan. Siis pelkän ne kiinnityskumit.
No tuskin alan niitä ite vaihtaan, menis pihahommiksi eikä oikein houkuta. No samalla kun vaihdattaa ne iskarit tuonne niin ne voi kai samalla hoitaa. Pitänee soitella huomena uudestaan tuonne paikalliseen Toijota-liikkeeseen. - ainakin AE111 mallin corollaan
ErkkosenEro kirjoitti:
Okei, kiitos tiedosta. Nyt ainakin tiedän mitä käyn ostaan. Siis pelkän ne kiinnityskumit.
No tuskin alan niitä ite vaihtaan, menis pihahommiksi eikä oikein houkuta. No samalla kun vaihdattaa ne iskarit tuonne niin ne voi kai samalla hoitaa. Pitänee soitella huomena uudestaan tuonne paikalliseen Toijota-liikkeeseen.noin 5 min meni, kun itse vaihdoin...
- Anonyymi
Taka iskarien yläpään nailon helat varmaan loppu,ei paha vaihtaa ja ei kalliita, Kolina ainakin omastani loppui, hyvä Auto ja mulla vasta 410536thkm ajettu niin pitkäksi aikaan viellä täysin Ajettavissa eikä mitään isompaa ole tehty koskaan, jarrut ja laturi vaihdettu , EI OLE PAREMPIA AUTOJA VUOSIIN TEHTY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380