Osaisko kukaan sanoa mikä osa tuola farmarin taka-akselin tuntumassa on se mutkanen tanko joka menee vasemmalta puolelta oikealle ehjänä ja on semmosilla kumisilla kiinnikkeillä käsittääkseni pohjassa kiinni. Katsastusmies sano että pitäs vaihtaa. No iskarit pitäs kans vaihtaa niin kai tuo samaan konkurssiin menee. Mitähän tuommonen mahtaa maksaa ja saako vaihdettua ilman että pitää purkaa muuta pois, esim. pakaria.
Carina E farmari perä kolisee
6
1298
Vastaukset
- kallistusen vakain
itse sitä rautaa ei tarvitse vaihtaa, syy kolinaan on ilmeiseti ne ns. koiranluut, joillla vakaaja on kiinni iskunvaimentimissa. Suht helpot vaihtaa, jos vanhan pultti(kuusiokoloruuvi) ei aukea voi vanhan koiranluun leikata pois rälläkällä (älä kuiten kaan vahingoita kallistuksen vakaajaa). Kannasttaa vaihtaa samalla iskarit, jolloin vanhat koiranluut voi sitten jättää iskareihin kiinni.
- ErkkosenEro
Ne on varmaan yks juttu, mutta se väljä paikka näytti olevan sen pirun mutkasen tangon kiinnikkeet (ne kumit) joilla se on jossain (pohjassa) kiinni.
Valitettavasti mun autotuntemus on erittäin huonoa luokkaa ja joudun vaivaan tällaisilla jutuilla. Eihän missään ole kuvaa tuon perän rakenteesta. Siis osakuvia? ErkkosenEro kirjoitti:
Ne on varmaan yks juttu, mutta se väljä paikka näytti olevan sen pirun mutkasen tangon kiinnikkeet (ne kumit) joilla se on jossain (pohjassa) kiinni.
Valitettavasti mun autotuntemus on erittäin huonoa luokkaa ja joudun vaivaan tällaisilla jutuilla. Eihän missään ole kuvaa tuon perän rakenteesta. Siis osakuvia?Kumipuslilla on tanko kiinni. Ja tanko on vakaatajatanko.
Ja todellakin, tankoa ei vaihdeta vaan ne kumipuslat. Eikä maksa paljoa osat.....20euroo. Tämä on yleisin vika Tojossa takapään kolinan aiheuttajaksi. Sanoisko tyypppivika.
Vaihtaminen sitten taas kotikonstein ei onnistukaan ihan joka jannulta. Ovat sen verran pahassa paikassa. Kumit saa vaihdettua tankoa poistamatta.- ErkkosenEro
Tojo-Kölli kirjoitti:
Kumipuslilla on tanko kiinni. Ja tanko on vakaatajatanko.
Ja todellakin, tankoa ei vaihdeta vaan ne kumipuslat. Eikä maksa paljoa osat.....20euroo. Tämä on yleisin vika Tojossa takapään kolinan aiheuttajaksi. Sanoisko tyypppivika.
Vaihtaminen sitten taas kotikonstein ei onnistukaan ihan joka jannulta. Ovat sen verran pahassa paikassa. Kumit saa vaihdettua tankoa poistamatta.Okei, kiitos tiedosta. Nyt ainakin tiedän mitä käyn ostaan. Siis pelkän ne kiinnityskumit.
No tuskin alan niitä ite vaihtaan, menis pihahommiksi eikä oikein houkuta. No samalla kun vaihdattaa ne iskarit tuonne niin ne voi kai samalla hoitaa. Pitänee soitella huomena uudestaan tuonne paikalliseen Toijota-liikkeeseen. - ainakin AE111 mallin corollaan
ErkkosenEro kirjoitti:
Okei, kiitos tiedosta. Nyt ainakin tiedän mitä käyn ostaan. Siis pelkän ne kiinnityskumit.
No tuskin alan niitä ite vaihtaan, menis pihahommiksi eikä oikein houkuta. No samalla kun vaihdattaa ne iskarit tuonne niin ne voi kai samalla hoitaa. Pitänee soitella huomena uudestaan tuonne paikalliseen Toijota-liikkeeseen.noin 5 min meni, kun itse vaihdoin...
- Anonyymi
Taka iskarien yläpään nailon helat varmaan loppu,ei paha vaihtaa ja ei kalliita, Kolina ainakin omastani loppui, hyvä Auto ja mulla vasta 410536thkm ajettu niin pitkäksi aikaan viellä täysin Ajettavissa eikä mitään isompaa ole tehty koskaan, jarrut ja laturi vaihdettu , EI OLE PAREMPIA AUTOJA VUOSIIN TEHTY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vakava rikosepäily Seinäjoella
Ilkka ei taaskaan tiedä mitään mutta hesalaiset kertoo: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010959325.html412957Mies pakko olla rehellinen
Kiinnostuin koska olet tosi komea ja sulla on ihana puheääni. Olen aika pinnallinen sitten kai... 😓 kyllä olet tosi rau262789Olet saanut kyllä tunnisteita
Itsestäsi ja meistä. Mutta mikä siinä on, ettet kirjoita etkä anna itsestäsi merkkejä. Ellei ole kysymys siitä, mikä ens342776Mitä on woketus?
Täälläkin hoetaan usein sanaa "woketus". Mitä se tarkalleen ottaen tarkoittaa? Ilmeisesti sen käyttäjät ymmärtävät sen k4372506Ikääntyvien tilanne Suomessa on järkyttävä - Hoivakotiin ei pääse, vaan joutuu selviytymään yksin
Ikääntyvien tilanne Suomessa on järkyttävä… Hoivakoteihin sijoittamista vältellään, koska hoito on kallista ja hyvinvoin1521838Oletko jo luovuttanut?
Joko olet luovuttanut kaivatun suhteen ja hyväksynyt, että mitään ei tule?1431828Kristo Salminen, 52, riisuutui - Paljasti Iso-Börjen tatuoinnit - Somekansan tuomio yksimielinen
Iso-Börje, tuo iso, tatuoitu, yltiöromanttinen ja aika kuuma rikollispomo - vai mitä mieltä sinä olet? Lue lisää ja kat241395Hirvenmaitojuusto
Olin Prisman juustohyllyllä kun vierestä alkoi kuulua kamala paapatus. Siinä oli vanha muori, joka räyhäsi raivokkaasti,41222- 741119
- 281057