Onko saatavilla VW:n 1.4 litraseen koneeseen (Bora), toimiiko hyvin? Kiitos.
Vakionopeudensäädin
st.
1367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Boraan saa jälkiasennettavaa vakionopeudensäädintä merkkiliikkeestä edullisemmin kuin tehdasasennuksena tulevaa. Vilkkuviiksi vaihdetaan vakionop.säätimen nappulat sisältävään malliin, muuten laite ei päälle päin näy.
Bora on ollut vasta vähän aikaa, mutta tähänastisen kokemukseni mukaan laite toimii täydellisesti ja on helppokäyttöinen. Nopeus pysyy tasaisella ja ylämäissä (todella jyrkkiä lukuunottamatta) hyvin säädetyssä lukemassa. Jyrkemmissä alamäissä nopeus tuppaa nousemaan, kun moottorijarrutus ei riitä pitämään vauhtia kurissa.
Haittapuolina voisi mainita, että kun vakionop.säädintä käyttää, huomaa helposti, kuinka epätasaisesti ihmiset ajavat. Niinpä nopeutta pitää hienosäätää melko usein. Hienosäätö tosin onnistuu helposti säätimen kytkimiä käyttelemällä, ilman että uuden nopeuden säätäisi polkimilla. Itselläni on 1.8 l Bora, tähänkin säädin saatiin lopulta asennettua. En usko, etteikö 1.4 l autoonkin säätimen saisi.
Kaikenkaikkiaan voin suositella, kätevä laite!