on aika mustalaisten tajuttava että nyt eletään 2007 lukua.elää ja palaa dokumentti oli hyvä alku tälle kaikelle.minun käy sääliksi kaaleitten nuoria ne joutuvat tosi ahtaalle jo nuorena tämän mustalaiskulttuurin kautta.herätkää kaaleet todellisuuteen.mielestäni mustalaisen on tajuttava se ettei vihalla ja pettruudella pääse eteenpäin.ja aina yritetään löytää jostain syypää johonkin asiaan.kaikkea hyvää suomen kaaleille.olkaa siunattuja
totta se on
yksi maailman tallaaja
3410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei meitä tarvii sääliä, oon jumalalle kiitollinen siitä että saan olla mustalainen,
ja täällä paljon puhutaa että mustalaisen pitäis muuttua, mutta onha meillä kumminkin sitä mitä monella valkolaisella ei ole, omat ympärillämme, ennenmpään pidetään kiinni siitä mitä on eikä olla valamiita jättämää viimisiäki hyviä juttuja mitä jäljellä on, elää ja palaa dokumenttia en nähny niin en tiiä onko siinä ollu sitä hyvää vai jotain huonoo..siunausta vaan sinnekkin ja hyvää joulun odotusta
Hyvin sanottu nimimerkki nuori
Ei tosiaankaan kaaleen nuoria tarvi sääliä, siks että ne on kaaleita.
Normaali älyllä varustettu nuori osaa ajatella ja sisäistää oikealla tavalla kaaleen asiat.
Ne eivät ole sillon mitään sääntöjä taikka normeja vaan normaalia elettävää elämää. Sillon kun ihminen on tasapainossa itsensä ja oman minuutensa kanssa asiat luontuvat itsestään, eivätkä ole mitään pakonomaista robotin toimintaa.
Sydän ja aivot sanoo mustalaiselle miten pitää toimia.
Säälittäviä ovat tietysti ne itseltäänkin hukassa olevat nuoret, mutta tuskin se nyt on sen mustalaisuuden syytä, tai että se olisi vaan kaalonuorten ongelma.
Siunattua jatkoa kaikille kaaleille
Kyllä te molemmat kirjoititte hienosti, näin se vaan on. Siunausta vaan nuorelle kulta naiselle.
säännöt pitää tulla luonnostaan niin kuin manulle illallinen