Vähämaa

siinä että valtion mahdolliset antamat korotukset soteen ovat automaattisesti valuneen maakunnan kassaan, Korhosella ja Leskisellä lie kohta matti kukkarossa ja hajut houisuissa,,
6585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On hyvä, että EV on uskaltanut nostaa kissan pöydälle. Kaikesta paasaamisesta huolimatta maakunnan sote-palvelut toimivat tehottomasti. Rahaa ei kannata niihin syytää enekuin koko koneisto on käyty läpi ja tuunattu parhaaseen vireeseen.

Eilisessä hesarissa tuotantotalouden asiantuntija keroti, että suomalaista terveydenhuoltoa voidaan tehostaa jopa 50%, ilman että kukaan(!) kärsii. Asiantuntijaan on uskottava.

'Ei selkänahasta vaan korvien välistä'

Äänestä

Mistä tuollainen tieto on peräisin?

Valtionosuuksien korotukset tulevat kunnille, jotka soten osalta maksavat niistä 58,5 % maakunnalle. 41,5 prosenttia jää kuntien omaan käyttöön.

Äänestä

eli Vähämaa oikeassa !

Äänestä
  • huitsin nevadaan tai vielä pidemmälle jos suinkin on mahdollista. Ei tulis ikävä, vaan lähtöpäivästä tehtäis kainuun uusi liputuspäivä.

    Äänestä

Joku suoraselkäinen mies vielä Kainuun poliittisissa kuvioissa!

Maakunta ei ole pystynyt toimintojen tehostamiseen, vaan tulostavoitteista on jääty kauas ja ainoa lääke on palvelujen selkäpiitä karmiva karsiminen.

Äänestä
  • Puhui rohkeasti oikeaa asiaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeassa kirjoitti:

siinä että valtion mahdolliset antamat korotukset soteen ovat automaattisesti valuneen maakunnan kassaan, Korhosella ja Leskisellä lie kohta matti kukkarossa ja hajut houisuissa,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu