Minulla on ollut epämääräisiä alavatsakipuja usean viikon ajan, lähinnä oikealla puolella (munasarjan kohdalla?), välillä laajemmalla alueella, sekä välillä alapäässä kirvelyä. Olen naimisissa, emme käytä ehkäisyä, kuukautiseni ovat säännölliset. Ei testin mukaan virtsatietulehdusta eikä klamydiaa. Kuumeilua minulla on välillä, mutta varmaan johtuu silmätulehduksista.
Harmittaa, kun lääkärille soittoaika vasta ensi viikolla eikä tiedä, kauanko gynelle joutuu odottamaan. Nyt olenkin luulosairas: munasarjatulehdus, kysta, kohdunulkoinen raskaus vai mikä? Kärsiikö hedelmällisyyteni?
Harmittaa, kun lääkärille soittoaika vasta ensi viikolla eikä tiedä, kauanko gynelle joutuu odottamaan. Nyt olenkin luulosairas: munasarjatulehdus, kysta, kohdunulkoinen raskaus vai mikä? Kärsiikö hedelmällisyyteni?
Vastaukset 4
Vanhimmat
papa testin yhteydessä epäspecifinen emätintulehdus. Klamydiaa eikä muita tauteja ei löytynyt. Menepä sinne gynelle että saat asiaankuuluvat antibiootit. Mene ehkäisyklinikalle, voi olla nopeampi saada aika.
Mulla oli aivan samanlaiset oireet tuota kuumeilua myöten ja niitä hoidettiin alkuun virtsatietulehduksena. Kipujen sitten voimistuessa gyne tarkasti ultralla munasarjat ja molemmista munasarjoista löytyi kystia, enemmän kipuilevalta puolelta vieläpä aika iso. Ne voivat olla pitkään aivan oireettomia ja sitten päästessään kasvamaan isoiksi aiheuttaa voimakkaitakin kipuja ja kuukautishäiriöitä. Kuume voi johtua kystan aiheuttamasta tulehduksesta.
Pienet kystat voi hävitä itsestäänkin, mutta isot joudutaan leikkaamaan. Mä sain leikkauksen yhteydessä vieläpä endometrioosidiagnoosin. Jälkeenpäin harmittaa, että en heti oireiden ilmaantuessa vaatinut lääkäriä tekemään ultraa, olisi saanut oikeanlaista hoitoa nopeammin.
Alavatsakipuihin kannattaa siis suhtautua vakavasti ja ottaa asiakseen tutkituttaa mistä on kyse. Tsemppiä!
Itse olen 22-vuotias ja minulla oli samoja oireita vähän aikaa sitten. Neitsyt kun kaiken lisäksi olen, niin sen takia tämä todellakin ihmetytti.
Menin sitten yleislääkärille, ja hän sitten ilman mitään tutkimuksia diagnosoi virtsatietulehduksen ja hiivatulehduksen, sekä määräsi lääkityksen niiden hoitotavan mukaan, eli antibiootit ja hiivalääkkeen. Vieläpä yksityisellä puolella tehtiin näin, ihmetyttää.
Vielä kahden viikon kuluttuakaan eivät oireet minnekään kadonneet lääkityksestä huolimatta. Menin uudestaan toiselle lääkärille, joka määräsi virtsakokeisiin, valkovuotonäytteeseen ja Papaan. Klamydiatestiä ei neitsyyteni takia ollut luonnollisesti aihetta tehdä. Virtsanäyte oli puhdas, mutta valkovuotonäytteessä oli bakteereja. Papa-kokeen tuloksia en ole vielä saanut, mutta kaiketi niissäkin joku tulehdus näkyy, kuten samanaikaisesti otetussa toisessakin näytteessä. Sain sitten antibioottikuurin emätinpuikkojen muodossa.
Tuntuu ikävältä sekä oman terveyteni kannalta, että taloudellisessa mielessä, että jouduin ensiksikin kärsimään oireista turhan kauan ja maksamaan yhdestä turhasta lääkärikäynnistä ja lääkkeistä. Sekä tietty syömään yhden turhan antibioottikuurin.
Kyllä noiden oireiden takia kannattaa ehdottomasti mennä lääkäriin nopeasti. Käytät siis julkista terveydenhoitoa? Minun on vaikea vastata siihen liittyen mitään, kun itse en koko elämäni aikana ole terveyskeskusta käyttänyt, ihan pienestä pitäen minua on yksityisellä käytetty, ja nyt aikuisena olisi hyvin hankalaa mennä tk:hon, kun on niin yksityiseen tottunut, etenkin kun asun Hesassa, jossa jonot ovat pitkät. Mutta sen kyllä tiedän, ettei tk:sta ajan varaamiseen tarvitse lääkärin soittoaikaa, vaan voi soittaa ajanvaraukseen. Kyllä tuon takia pitäisi päästä lääkärille nopeasti.
Olen siis käynyt YTHS: llä. Tänään sain yleislääkäriltä soiton, ja YTHS:lle gyneaikoja on VASTA JOULUKUULLE. Terveyskeskuksesta kun kysyin, sanottiin, että jos heti huomenaamuna soitan, voin saada päivystysajan. Nyt on taas lämpö koholla kolmatta päivää, en tiedä johtuuko flunssasta vai tuosta "vatsavaivasta". Tietysti olen huolissani siitä, voinko saada tulevaisuuderssa lapsia, en ala viikkokaupalla enää odottamaan lääkärille!