tiedoksi kaikille "asiantuntijoille":uusi irtisanoutumislista on kierrolla(tällä hetkellä nimiä yli 3000).
-pakkolaki ei tule toimimaan(sairastumme kaikki...SAK on luvannut taustatukea mikäli "pakkotyölaki"yritetään ajaa läpi=tukilakkoja tiedossa
-kun/jos irtisanomiset toteutuvat,niin sitten meiltä vain loppuu työt,ei sen kummempaa(töitä löytyy,sääli että terveydenhuolto romahtaa)
-hallitus jopa voi kaatua tähän pakkolakiin
terv.sisäpiiriläinen
-pakkolaki ei tule toimimaan(sairastumme kaikki...SAK on luvannut taustatukea mikäli "pakkotyölaki"yritetään ajaa läpi=tukilakkoja tiedossa
-kun/jos irtisanomiset toteutuvat,niin sitten meiltä vain loppuu työt,ei sen kummempaa(töitä löytyy,sääli että terveydenhuolto romahtaa)
-hallitus jopa voi kaatua tähän pakkolakiin
terv.sisäpiiriläinen
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mene huutamaan kataisen postilaatikkoon. Älä lapsille.
"tiedoksi kaikille "asiantuntijoille":uusi irtisanoutumislista on kierrolla(tällä hetkellä nimiä yli 3000)."
-toivoisin että tuo listamenettely saataisiin pois ja irtisanoutumiset tehtyä siten kuten ne kuuluukin tehdä: ilmoittamalla työnantajalle henkilökohtaisesti tai valtakirjan välityksellä. Toisaalta toivoisin myös että homma toimisi toisinpäin: työnantaja ilmoitta jokaiselle irtisanottavalle työntekijälle henkilökohtaisesti.
"-pakkolaki ei tule toimimaan(sairastumme kaikki...SAK on luvannut taustatukea mikäli "pakkotyölaki"yritetään ajaa läpi=tukilakkoja tiedossa"
-toivon ihan sikana ettei ees yrittäis tollasta lakia ajaa läpi, menee kaikki kunnioitus valtiovaltaa kohtaan jos noin tekevät. Toisaalta jo kommentti "sairastumme kaikki" vei viimeisetkin myötätunnon rippeet selkäänpuukottavien (olen henk. koht. nähnyt) hoitsujen asialta. Toivon etten koskaan joudu naisvaltaiselle työpaikalle, vaikka palkkani onkin jo lähes yhtä suuri kuin hoitajilla (ei mahdollisuutta yötöihin, jotta saisi enemmän liksaa).
"-kun/jos irtisanomiset toteutuvat,niin sitten meiltä vain loppuu työt,ei sen kummempaa(töitä löytyy,sääli että terveydenhuolto romahtaa) "
-ööö, ketä siellä ollaan irtisanomassa? Käsittääkseni se on hoitajat ketkä on lähössä? Itse en palkkaisi _tällä_tavalla_ irtisanoutunutta hoitajaa...
tuo tyhmyys. No hyvä. Ainakin on varoitettu. Älä sitten valita jos tulee "nenäkipeäksi". Olihan lohtuna se että tuli muillakin.
rivien pitääkin. Muutoin koko touhu olisi alusta alkaen järjetön. Kyllä meitä kannattajia löytyy -siis valistuneita potilaita - jotka ymmärrämme että on kyse muustakin kuin palkasta. Olen käsittänyt, että on kyse myös tulevaisuuden julkisen terveydenhoidon toimivuudesta ja siitä kuka meitä hoitaa. Halutaanko, että pian hoitajien on valtaosa on maahanmuuttajia..?En minä ainakaan halua. Olen ollut lukuisat kerrat leikattavana ja arvostan suomalaisen sairaanhoitajan osaamista ja hoitotaitoa.
Vai et halua maahanmuuttajaa sinua hoitamaan? Veikkaanpa, että jos sinulla on todellinen hoidontarve, sinulle kelpaa hoito, vaikkei sitä ihan selkeällä suomen kielellä säestettynä saisikaan!
Onhan suomalaisetkin hoitajat maailmalla maahanmuuttajia, onpas kauhea tilanne esim. Britanniassa siis, kun joku Irma tulee hoitamaan. Vai???
Maahanmuuttajat ovat muutenkin työllistyneet matalapalkka-aloilla, miksei siis terveydenhoitoalallakin - joka ei edes ole matalapalkka-ala!
Niinhän se on, jos ei työt suomalaisille kelpaa, ne tekee joku muu, jolle kelpaa.
Itselleni on ihan sama, kuka hoitaa, kunhan hoitaa.
Niin englannissa pärjää hyviin suomellakin, hoitajien keskuudessa, eli voi kysellä kaikkia asioita,
kun on niin paljon suomalaisia,
toiseksi,
suomalaiset osaavat maan kieltä, kun menevät sinne,
thaimaalainen ei osaa suomea, 3-4 vuoden kuluttuakaan niin hyvin ja yleensä lähtevät kotiin kun sopimus loppuu.
molemmat tyttäreni meni, heti koulun jälkeen ja heh,
jäikin sinne vakituiseen, on ja pari kääröä ja mies, ovat alta 30v.
Eihän sovi yleistää, mutta sairaanhoitajien englannin kielen taso... :D no onneksi siellä on tosiaan muita suomalaisia, joilta kysellä asioita.
Kai ymmärrät että tuo pätee toisinkin päin, mitä enemmän saadaan vaikkapa venäläisiä sairaanhoitajia Suomeen, sitä helpompi on uuden tulokkaan perehtyä systeemiin.
Sinulta meni nyt pointti ohi, eli se, ONKO SILLÄ POTILAALLE VÄLIÄ, minkä maalainen hoitaja on. Kyse ei ollut siitä, kuinka hyvin suomalaiset hoitajat pärjää ulkomailla vieraalla kielellä - hekin puhuvat englantia murtaen. (Paitsi tietysti arvatenkin sinun ihmelapsesi puhuvat kuin natiivit, just joo, ei tarvii ainakaan hävetä...)
Ja jos se thaimaalainen osaa hoitaa ja on pätevä ammattilainen, niin mitä väliä sillä on, puhuuko suomea kuin ruuneperi? Vähemmän lörpöttelyä sairaanhoitajan työhön, niin tehokkuus kasvaa.
pari kääröä ja miehen saa ilman sairaanhoitajan tutkintoakin, ja jopa paremmin. Tuo nyt ei ole kovinkaan ihme meriitti, saanut parit panot ulkomailla.
"Ja jos se thaimaalainen osaa hoitaa ja on pätevä ammattilainen, niin mitä väliä sillä on, puhuuko suomea kuin ruuneperi? "
hieno oivallus, taidat olla alan asiantuntija.
Tuolla menolla et tuhoa pelkästään itseäsi, vaan myös lapsesi ja lähimmäisesi. Ja minkä tähden - rahan? Ota järki käteen ja kanna vastuusi tästä yhteiskunnasta.
Eihän vielä ole kuin uhkailtu, annas olla kun tulee lopputilien aika niin rupee rivit rakoilemaan...
irtisanoutumista ja katotaan sitten pitääkö?Vai on SAK luvannut taustatukea, meinaako että pitää muiden ammattiryhmien kärsiä teidän takia tukilakoissa...eroan heti SAK:n jäsenliitosta sen jälkeen!
minäkin ja monet muut.
"-kun/jos irtisanomiset toteutuvat,niin sitten meiltä vain loppuu työt,ei sen kummempaa...hallitus jopa voi kaatua tähän pakkolakiin"
ai jaa, entäs leipä...mutta hoitajilla taitaakin olla niin hyvät tulot, että siitä riittää runsaasti säästöönkin...heh...
Mikäs tuo uusi lista on? Kuulin että kakkosvaiheen lista kiersi jo pari viikkoa sitten - yllättävän vähän saaneet nimiä kokoon tällä kierroksella.
SAK:n tukilakkoihin liittyvä kysymys: pitääkö kaikkien SAK:laistenkin irtisanoutua tuen vuoksi???
Kun irtisanoUTUmiset toteutuvat niin sitten teiltä vain loppuu työt. HYVÄ!!! Ymmärsit oikein. Ja mitä se tarkoittaa? Työ loppuu --> palkanmaksu loppuu. Töitä kyllä löytyy, hyvä kun olet optimisti, mutta toivottavasti olet sieltä osaavimmasta päästä hakijoita - voi olla että nopeat syövät hitaat. Ja jos ette kukaan hakeudu terveydenhoitosektorille (kun sanot että terveydenhuolto romahtaa), niin olethan ottanut huomioon senkin, että muilla aloilla työpaikka on paljon epävarmempi eikä se liksakaan siitä ainakaan nouse - muistathan, että et ole kovinkaan pätevä esim. Siwan kassalle sairaanhoitajan papereillasi...
JOS hallitus kaatuu, saamme ehkä demarihallituksen...? Ja hepä eivät mitään "luvanneet" joten miten käy 500e vaatimuksillenne? Vai tekeekö Tehy tämän vain kostaakseen ilkeälle Kataiselle...? :/
työt loppuu... hoito loppuu.....
Töitä löytyy kyllä muualtakin kuin terveydenhuoltoalalta. Voin mennä ehkä sinne siwan kassalle 4 vuoden ammattikorkeakoulu tutkinnolla, mutta voiko siwan kassa mennä paikalleni erikoissairaanhoitoon omalla koulutuksellaan, onkin jo toinen juttu?
Lisäksi olen valmis vaihtamaan siwan kassan kanssa paikkoja vaikka heti, koska alan olemaan aika loppuun kulutettu tällä terveydenhuolto alalla, jopa näin nuorella iällä (28 v). Etuna olisi vielä se , ettei palkassamme olisi kovinkaan suurta eroa ja työn vaativuus ja paineet olisivat aivan eri luokkaa. Eikä tarvitsisi kotona murehtia potilaiden kohtaloa.
SAKki saa tehdä aivan omat päätöksensä minun puolesta.
Voi lapsi raukka, sinä tuhot siinä samalla lupaavan työurasi näiden ay-paskojen takia. Säälin sinua lapsoseni.
Kivoja otsikoita ennakoi iltapäivälehtiin tuo laiton uhkauksesi: "hoitajat tekeytyivät sairaaksi - keskoset kuolivat teho-osastolle".
Eli ei mitään uutta, samaa tehyläisten piittaamattomuutta ihmishengistä kuin tähänkin asti. Viestinne on tullut selväksi, eikä siitä pidetä.
Noinkohan vain. Jos sopimukset jo allekirjoitettu, ei oikein lakko-oikeutta.
Iltapäivälehden mukaan 59% kansasta nyt jo pakkolain takana, samoin mm. STTK ja TEO.
Suurin osa SAK:laisistakin tietää, miten käydä työtaistelua, TEHYn keinot kyseenalaiset ja ennekuulumattomat.
Rajavartiomiehet kokivat jo saman 2005, silloin SDP teki lakimuutoksen.
Tuskinpa hallitus kaatuu, mutta odotan mielenkiinnolla TEHYn johtajien kohtaloa.
Jopa uusien irtisanoutumisten kera vasta n.10% kaikista TEHYläisistä. Onko nyt ihan niin yhtenäistä?