Olemme ostaneet tontin. Kauppakirjassa oli pykälä, jossa määritettiin ostaja maksamaan kaupan vahvistajan palkkio. Mutta kenen kuuluu maksaa 150 € kauppakirja maksu?
Kuka maksaa kauppakirjan teko laskun?
Liiinu
3622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos te olette jo kaupat tehneet, niin silloin on varmasti kauppakirjakin jo tehty. Kuka sen kauppakirjan teki? Keneltä kauppakirjan tekijä otti rahat vastaan?
Jos ne nimet on vielä kauppakirjaan laittamatta, niin kai tuosta luulisi myyjän kanssa sopuun pääsevän, kun olette näinkin pitkälle päässeet.
Se on tuommoinen maakauppa ihmisen suuria hankintoja ja silloin olisi hyvä koittaa nähdä metsä puilta. Tuhansien kaupoissa kannata jäädä murehtimaan 150 €:a. Ei muuta kun kaivat rahat kouraan, jos sitä kauppakirjaa ei ole vielä kukaan maksanut. Sitten tarjoatte myyjän kanssa toisillenne pullakahvit.
Joo, no ei tässä olekaan kyse siitä, ettenkö raaskisi sitä maksaa kun olen jo tuhansia itse tontista maksanut. Ajattelin vaan kysäistä, että kenen se kuuluisi maksaa. Kauppakirja on tehty maanmittaustoimiston kautta ja minun nimellä lasku tulee kotiin.Kiitos vastauksestasi!
laittaa ellei muuta sovita