Tuotahan focustahan taitaa tulla hihnalta useammankin valmistajan kumeilla. Mitä rengasta suosittelisitte jos kriteereinä ois melutaso. Tarkotus ois ostaa tommonen 1.6 focus. Vakionahan siinä on 185/65/14 rengaskoko. Pikasesti kattelin liikkeessä esillä olevista autoista niin näky olevan ainakin firestonen,goodyearin ja oisko ollut pirellin kumeja. Entäpä kannattaako maksaa extraa 250 € 195/60/15 renkaista, mikä on optiolistalla ruksattavana.
uuden focuksen rengastus
matti
2389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla on Focus STW:ssä Firestonen Firehawkit (185/65/14), enkä suosittelisi kyseistä rengasmallia, paisi jos ajaa lähinnä sileillä mutkaisilla teillä välimeren rannoilla ja saa ne erityisen edullisesti. Pääsin aikoinaan pienen matkan ajamaan vastaavaa Focusta Pirellin renkailla, olisiko ollut P6000 tms., kuitenkin ne Pirellit joilla Trend ja Ghia-mallit tuli aikoinaan. Kyllä hieman harmitti, että täytyykö odotella Firehawkien loppuun kulumista, vai vaihtaisiko ne heti. Firehawkeilla perstuntuma suoraan ajettaessa on suuremmilla nopeuksilla epämääräinen, sivutuuli tuntuu ja täydellä lastilla tien kaltevuus vaikuttaa. Sellainen fiilis kuin tulisi ohjaukseen väljää ja täytyy suorallakin ohjailla, mutta kaarteissa ne asettuu kuin kiskoille. Pirellit tuntui lyhyen koeajon aikana kulkevan kuin kiskoilla myös suoraan, ja vähemmin äänin. Firestonet tuntuu kuitenkin paranevan loppua kohti, tai sitten olen tottunut niihin.
Jos sinulla on vaara saada Firestonet, nykyisellä kokemuksella ainakin itse maksasin hieman extraa paremmista renkaista kuin Firehawk-malli, mutten välttämättä haluasi leveämpiä ja matalampaa profiilia kuin vakiokoko. 195/60/15 tarkoittaa myös vannekoon muutosta, että antaisiko se lisävastinetta 250 eurolle?
Itselläni on Continental Premium contact 195/60/15
Erinomaiset. Hiljaiset, vakaat ajaa ja kiitettävät vesisateella. Hinta 350 euroa allelaitettuna.