Osaako joku sanoa saako ruokaa viedä laivalle vielä nykyään? Esimerkiksi banaanin tai vaikka sipsipussin? Laivan ruoka on aivan järkyttävän kallista kun katsoin esim. Silja Linen hintoja...Muistaakseni olen joskus vuosia sitten ottanut mukaan juuri jonkun täyttävän hedelmän tm. mutta viime käynnistä on vierähtänyt vuosia eli säännöt ovat saattaneet muuttua. Ja jos on esim. diabetes ja tarvitsee jotain ruokaa oikeasti mukaansa niin pitääkö siitä olla todistus että on kyseinen sairaus?
Kiitos vastanneille.
Kiitos vastanneille.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eipä saa viedä mitään ruokia laivaan. Jos menet sinne esim. sämpylä suussa, täytyy eväs syödä ennen laivaan astumista. Kasseille suoritetaan pistokokeita, mutta eihän tietenkään kaikkia matkustajia tarkasteta. Mikäli on jokin sairaus, voi omat eväkset viedä mukaan, mutta tietääkseni siihen tarvitaan jokin erityislupa tai jotain...
tarkastettu laukkujani. Vie vaan ruokaa, ei tarvitse syödä laivojen ruokia.Maksavat maltaita. Olen liikkunut Siljan sekä Tallinkin aluksilla.
Jos olet oikeasti niin köyhä että ruoka on sinulle liian kallista, olet liian köyhä matkustamaan.
Jätä muutama bisse juomatta. Sillä rahalla saat jo kunnollisen salaatin tai ns.koti/lounasannoksen.
4 bisseä niin saat jo ison pihvin, tai kala-annoksen.
5 bisseä = pääset seisovaan pöytään.
Jos olet diabeetikko oikeasti, kaivat ruokailurahan ihan mistä vaan.
aina viety sipsit ja karkit mennessämme (Siljalla) ja ostettu Tukholman päässä voileipiä yms. (T-centralin tunnelissa, siinä missä voi ostaa myös lippuja metroon, myydään pakattuja kerrosleipiä ja salaattiannoksia missä aterimet mukana).
Ei koskaan ole mitään tutkittu tai huomautettu. Laivalle palaamme joskus kahden-kolmen maissa.
Olikin aika yllätys tuo Vikingin veto, vaikka nyt kun ajattelee niin tottakai se varustamoa kirveltää kun niistä ylihintaisista safkoista ei kaikkea voittoa saakaan revittyä irti.
Laivalla on myös ruokia diabetikoille itse en voi sairauteni vuoksi syödä kotimaisista viljoista tehtyjä ruokia mut koskaan ei ole tarvinut olla nälissään
Ainakin galaxylla tuntuu olevan kovat hinnat ruuissa. Mäki kannatan sitä, että ota vaan omia eväitä mukaan jos siltä tuntuu, ei ne mitään siellä tarkasta.
Voi viedä vaikka kassillisen diatsepaamia jos löytyy resepti.
Olen vienyt monta kuormaa HK:n sinistä virolaisille laivalla. Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia. Pöltsämaan kange sineppi ja raaka HK:n sininen on makuelämys maksimus.
Korjaus: Põltsamaa kange.
Ostan aina Virossa käydessäni Valla juustuvorstia (juustomakkaraa), hinta n. 3 €/kg.
Valla juustuvorst 600g, hinta Prismassa 1,29€ eli kilohinta 2,15€. Tarjous voimassa 05.07 saakka.
Hinnasta voi tehdä johtopäätöksen makkaran laadusta.