Omistan kaliberia .308 olevan kiväärin (pulttilukko ja olikohan viiden patruunan lipas, sekä tietysti kantoluvan siihen), mutta en ole sitä käyttänyt kahteenkymmeneen vuoteen (hyvässä rasvassa säilytetty toki).
Viimeinen riistanhoitomaksukuittikin on melkein yhtä vanha.
Nyt olen muuttamassa seudulle jossa olisi (ehkä) mahdollisuus harrastaa hirvenmetsästystä.
Heräsi muutamia kysymyksiä, joihin toki saanee vastauksia virallisilta tahoiltakin (virka-aikana)
Ase lienee edelleen ihan OK ?
Pitääkö metsästäjätutkinto suorittaa uudelleen näin pitkän ajan jälkeen ?
Miten patruunoitten osto nykyään menee ?
Hirvimetsälle aseen kanssa pääsemiseksi tarvittaneen edelleen ampumakoe ?
Ensi syksynä metsälle ?
3
808
Vastaukset
- varmasti
jos viimeisestä riistanhoitomaksusta on liki
parikymmentä vuotta tutkinto menee uusiksi,
täytyy uusia jo viiden vuoden kuluttua jos jättää yhtäjaksoisesti maksamatta,
patruunoita saa ostaa aseen hallussapitoluvalla,
tai kuten jotkut virheellisesti sanovat,
"kantoluvalla".
hirvikoe ammutaan nykyään seisovaan maaliin,
en ymmärrä miksi on tehty niin helpoksi,
joka vähänkin osaa ampua saa varmasti läpi.- Leevi_Leijona
Joo, kiitos vaan.
Tietoa löytyy näköjään myös esim. riista.fi -sivuilta.
Täytynee alkaa opiskelemaan tutkintoa varten.
Kantolupa, joo - "Lupatodistus ampuma-aseen hallussapitämiseen" - niinhän tuossa näköjään oikeasti lukee :)
Ampumista varmaan pitää treenata, vaikka olen jonkin verran tällä välin ilmakiväärillä ja ilmapistoolilla duunin kerhossa ampunutkin.
Seisova maali ei tuottane mitään ongelmaa, mutta tekisi mieli harjoitella liikkuvaakin maalia ennenkuin lähtee metsälle. Leevi_Leijona kirjoitti:
Joo, kiitos vaan.
Tietoa löytyy näköjään myös esim. riista.fi -sivuilta.
Täytynee alkaa opiskelemaan tutkintoa varten.
Kantolupa, joo - "Lupatodistus ampuma-aseen hallussapitämiseen" - niinhän tuossa näköjään oikeasti lukee :)
Ampumista varmaan pitää treenata, vaikka olen jonkin verran tällä välin ilmakiväärillä ja ilmapistoolilla duunin kerhossa ampunutkin.
Seisova maali ei tuottane mitään ongelmaa, mutta tekisi mieli harjoitella liikkuvaakin maalia ennenkuin lähtee metsälle.Tulee se ase silloin tutummaks.
Kyllähän metsällä saa käyttää myös itseladattuja. 45/70 kivääriin ei oikeen meinaa ees löytyä tarpeeks tehokkaita tehdas latinkeja. Itse ladaten, jos viitsii nähdä vaivaa, saa parhaiten aseeseen sopivia latauksia eli käynti tarkkuus eri luodeilla vaatii eri latinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810199K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2335906Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735384PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *925010Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193305Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe62676- 2142572
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172404- 282224
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3812171