Miten te suhtaudutte ihmisiin, jotka ovat puoliksi suomalaisia ja puoliksi jonkun muun maalainen? (EU:n alueelta). He ovat asuneet koko ikänsä Suomessa ja käyttäytyvätkin kuin suomalaiset? Kertokaas mielipiteitä. Itteläni ei ole mitää heitä vastaan.
Puoliksi ulkomaalaiset?
3
2478
Vastaukset
- Pre Kaarina
Jos tuosta huolimatta käyttäytyvät ihan kuin suomalaiset niin ei ole ulkomaalaisesta tausta ollut mitään hyötyä.
- Varjoinen
He ovat kasvanee suomalaisiksi niin mikäs siinä mikäli toinen puolikas on jostakin muusta maasta kotoisin? (asia toki olisi eri mikäli kasvatus olisi ulkomaan tapaan ja heidän tapansa ei Suomen lakeihin tai kulttuuriin sopeutuisi.)
Itse olen puoliksi venäläinen vaikkakin Venäjää en osaa yhtään sanaa. Koko elämäni olen asunut Suomessa eikä venäläisestä taustasta ole oikeastaan puhuttu yhtään mitään minulle. En ole edes koskaan käynytkään mokomalla maaperällä.
Tosin erikoinen sukunimi aiheuttaa ihmisissä kummastusta ja esim joka paikassa tupataan painoittamaan, että "tämä lappu pitää täyttää suomeksi... s-u-o-m-e-k-s-i!" Tuntuu toisinaan hassulta, kuten kun kutsunnoissa eivät löytäneet heti tietojani ja kysyivät samantien pokalla "joko olet saanut Suomen kansalaisuuden?" Olin siinä monttu auki, että anteeksi mitä? Minähän olen puhdasverinen suomalainen ja olen aina ollut. Toisille se on hankala käsittää ja "vanhat vihat" sotakumppania kohtaan heijastuu naapurien mummeleiden asenteista läpi. Hassua sinäänsä miten Suomi toimii. :) - Laadapaadadaa
Mielestäni ei haittaa, vaikka ihminen olisi jostakin muualta tai puoliksi jonkun muun maan kansalainen.
Tärkeetä on, että on onnellinen ja saa elää niin kuin haluaa, kunhan se ei haittaa toisen ihmisen elämää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207071Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1184842L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa634106TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a143414Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7072171Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2481556- 671415
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581398Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j561344Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221116