Oliskohan kellään kokemuksia tällaisesta kun nyt 3 vuorokautta prk leikkauksesta ja nyt kun otin eilen illalla suojaavat piilolinssit pois niin tuli tosi voimakasta roskan tunnetta molempiin silmiin ja alkoi vetistämään..tiesinkin että hetken voi tuntua kipua mutta nyt on jo 12 tuntii kestäny..onkohan normaalia?harmittaa kun muuten oli menossa jo parempaan suuntaan..
Kiitos älyttömästi jos joku viitsii vastata!:)
Kiitos älyttömästi jos joku viitsii vastata!:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Täysin normaalia. Linssin alla ollut epiteelikerros ei ole vielä täysin korjaantunut, joten linssin poisto aiheutti nuo oireet. Epiteelikerros korjaantuu kyllä nopeasti joten veikkaan että huomenaamulla on roskantunnekin poissa.
Kiitos ku joku vastas asiallisestiki :)
juu nyt on jo vähän parempi olo kaukonäkö tosin huononi vähän,tai muuttu,nyt en nää kauas mutta lähelle kyllä,pari päivää sitte oli toisinpäin...kärsivällisyyttä kysyy varmaan tää homma! :)piditkö muuten laseja toipumisen aikana??
Toipumiseen meni noin viikko, jonka jälkeen näin jo kohtuuhyvin esim. autolla ajo onnistui. Kuukauden päästä leikkauksesta näkö oli jo loistava.
Laseja en pitäny, taisin kokeilla ja kaikki ole pelkkää mössöä. Eikä ole onneksi sen jälkeenkään enää laseihin tarvinnut koskea.
en minäkään kyllä laseilla mitään olisi nähnyt,yhtenä päivänä kun kokeilin niin näin niillä vähän paremmin mutta en muuten.nyt näkö on kokoajan parantunut ja olo muutenkin,oikea silmä on vaan vähän huonompi ku vasen,kai sekin normaalia ettei näkö ihan samaan aikaan tarkenny molemmissa silmissä?