suojakertoimet

Hei te Gambiassa käyneet! Millaisilla aurinkovoiteilla matkalla pärjää? Olemme yleensä (esim. Kanarialla) käyttäneet sk 12 alkupäivinä ja loppulomasta sk 6-8. Olemme auringossa tuntitolkulla, jos sää sallii. (Juu, tiedän ettei se ole välttämättä terveellistä, mutta aurinkoa lähden hakemaan..) Mitä suojakertoimia suosittelette, että palamatta saisi vähän väriä pintaan? Jaksaako siellä maata auringossa, vai onko joulukuussa liian kuumaa? Kiitos asiallisista vastauksista.
51272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Me käytiin viime joulukuussa, käytimme alkupäivinä 30 ja sen jälkeen ehkä 18. Ja vaikka käytimme 30, niin kumminkin paloi herkemmät paikat, kuten olkapäät.Siellä on rannalla niin "petollista" kun silloin ainakin aina vähän tuuli, niin ei sitä huomannut kuinka lämmin siellä oikeesti oli.Kannattaa kyllä olla alkupäivinä varovainen. Olemme myös käyneet Kanarialla,ja niitä kahta maata ei voi verrata toisiinsa, ei lämmön suhteen, eikä muutenkaan.
Hyvää matkaa teille, Gambia on ihana ja erillainen matka kohde.

Äänestä

rannalla jaksaa olla hyvin koko päivän.gambiassa ei ole painostavaa kuumuus vaikka lämmintä onkin.Se on hyvä koska ei tule niin väsyneeksi eikä tokkuraista oloa.
Rannalla tulee myös jonkin verran.Gambian lämpö on erittäin sopivaa suomalaiselle.En pala helposti mutta alkuun kertoimet 8 sen jälkeen 4 en palanut.

Äänestä

Heippa taas...näköjään ne suojakertoimet vaihtelee runsaasti. Itse olisin ollut kun rapu,ja en varmastikaan olisi ollut seuraavat päivät auringossa, jos olisin käyttänyt vain nro 8!! Sehän riippuu tietysti ihmisestä, vaikka en itse ole täällä suomessa mitenkään herkkä auringolle. Aloittakaa kumminkin varovasti, harmi pilata hyvän loman jos iho palaa, ja kyllä sitä rusketusta saa vaikka käyttääkin nro 30 alkupäivinä.

Äänestä

Minä lomailin maassa tammikuussa, enkä kyllä koe että suojakerroin 30 olisi ollut liikaa. En yleensä pala kovin helposti, mutta kyllä sitä rusketus tarttui ihan mukavasti vähän isommallakin suojalla. Onhan se hiukka erilaista olla Kanarialla, kuin Gambiassa. Muista olla varovainen!

Äänestä

tuuli ja aurinko yhdessä on pettävää.Kannattaa laittaa reilut kertoimet aluksi, ettei polta ihoa.
Itse en polttanut itteäni auringossa, mutta kestän aurinkoa hyvin.Keskipäivällä olin varjon alla.
Aurinkovoiteet kannattaa tuoda suomesta mukana.
Aurinko on polttavampi kuin kanarialla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suntan kirjoitti:

Hei te Gambiassa käyneet! Millaisilla aurinkovoiteilla matkalla pärjää? Olemme yleensä (esim. Kanarialla) käyttäneet sk 12 alkupäivinä ja loppulomasta sk 6-8. Olemme auringossa tuntitolkulla, jos sää sallii. (Juu, tiedän ettei se ole välttämättä terveellistä, mutta aurinkoa lähden hakemaan..) Mitä suojakertoimia suosittelette, että palamatta saisi vähän väriä pintaan? Jaksaako siellä maata auringossa, vai onko joulukuussa liian kuumaa? Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu