Entäs siideri Riiassa

Vesamasa

Kun kaikki puhuu kaljanhinnasta Riiassa niin onko siellä tarjolla samanlaista siideriä kuin Suomessa ja jos on niin mikä on sen hintataso?

6

1294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..että...

      innokkaimmin siiderin perään kyselevät ne suomalaiset limuviinojen juojat, jotka eivät ikinä ole oikeaa siideriä juonetkaan.

      Tiedoksi teille: Suomessa ei tehdä siideriä, vaan sen korvikkeita!

    • vesamasa

      Kiitos huvittavasta ja avartavasta vastauksesta. Näin 50-v mummona vielä noi limuviinatkin maistuu. Onneksi Suomeenkin TUODAAN oikeita siidereitä vaikka niitä ei täällä valmistetakkaan.

      • niitä

        Itse olen tykästynyt täällä Riiassa Lucky Dog siidereihin. Litran pullo kaupassa maksaa keskimäärin 1,44latia. Että ei hinnalla pilattu ja sopiva opiskelija budjettiin :) Ja en sitten tiedä mitä oikeita siidereitä toinen vastaaja kirjoitti, mutta esim. omena-vanilja menee minun Suomalaiseen makuuni todella loistavasti!


    • Riiassa käynyt

      Niin se on, että siellä on halpaa kaljaa. Itse en juo kaljaa ollenkaan, ja kun kävin Riiassa, minun juomiset jäivät siltä reissulta aika pieneksi. Tehtiin pari baarikierrosta, ja mistään ei löytynyt siideriä, eikä useammissa edes tiedetty sanaa "sider". Yhdestä paikasta sitten löytyi strongbowia ja sinne sitten jäätiinkiin loppuillaksi. Kaupassa kyllä myytiin jos mitäkin fiziä ja ihan tavallisia mitä suomestakin löytyy.

      • vaiko olutta?

        Tietysti kalja on halpaa, mutta miksi tässä ketjussa mainitaan vain siiderit, limuviinat ja kaljat? Siis että minne jäi olut ja miksi kalja rinnastetaan alkoholijuomiin?

        Olut on alkoholijuoma ja kalja ei ole alkoholijuoma, vaan virkistysjuoma, siis limuosastoa. Ei pidä sotkea näitä kahta keskenään, vaikkakin suomalaisten aika usein kuulee niin tekevän.

        Kaljan hintaa on vaikea vertailla, sillä Suomessa kaljaa ei tietääkseni myydä. No joo, kotikaljaa varmaan joulun alla, mutta täällä ei sillä tavalla ole kaljaa kaupassa kuin Latviassa.

        Siiderikeskusteluhan tämä oli, mutta pakko oli kommentoida kun näköjään käsitteet menee sekaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      138
      4096
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2490
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2138
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      23
      1174
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1082
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      992
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      923
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      916
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      44
      835
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      104
      825
    Aihe