KENNELYSKÄ

Pinja

Tästä aiheesta on varmaan jo kirjoiteltu, mutta haluan varmistaa, että koiran omistajat OIKEASTI NYT ottavat tosissaan tämän syksyllä leviävän ärhäkän "koira flunssan" eli kennelyskän. Oma 10kk koirani sai tartunnan varmaan koirapuistossa n.1kk sitte. Kennelyskä sairastettiin ja luultiin olevamme voiton puolella! Kunnes viimeviikolla iski jälkitautina keuhkokuume ja koira sai tehokasta ensihoitoa eli nesteytystä, i.v. antibioottia ym. Koira oli jo neljäpäivää yskinyt limaa ja yhtenäpäivänä töistä tullessani mieheni sanoi koiran olevan kunnossa, mutta apaattinen eikä ruoka kelpaa. Ovesta sisään astuttuani koirani käveli suoraan eteeni ja sen jälkee silmät pyöri kun hedelmäpelissa, alkoi huohotus ja se lösähti eikä noussut enään ylös!!!!!!!

Nyt myös toinen koiramme yskii ja on menossa huononpaan suuntaa vaikka höyryhengitystä harrastetaan sekä keuhkotaputtelua ( antibioottia)...

Keskiviikkona kaverimme vanhempi koira kuoli!! Kennelyskän takia sydän petti...

Ottakaa IHMISET TÄMÄ VAKAVASTI!!! Se koiranne voi saada tartunnan melkein missä vain! Se voi olla oireeton monta VIIKKOA ja sillä välin taruttaa monta koiraa!!!! Jos on minkäänlaisia oireita pitäkää ne koiranne "karanteenissa". Tuntuu, että ainakin etelä-Suomessa tämä kennelyskä on levinnyt kulovalkean tavoin eikä loppua näy!!!!!

2

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärrieri

      Meillä haettiin antibiootit heti kun yskiminen alkoi,juuri ehkäisemään noita muita tauteja kun vastustuskyky on heikoimmillaan.
      Kaikki eläinlääkärit eivät ota vakavasti mutta kannattaa etsiä sellainen joka ottaa.

    • Todellakin kennelyskään tulee suhtautua nyt vakavasti. Se leviää epidemiana läpi koko Suomen ja koirien joukkokohtaamisia tulisi välttää, koska tauti tarttuu helposti koirasta toiseen pisaratartuntana.

      Kotihoito - lepo, lasten yskänlääke, höyryhengitys - riittää niin kauan kun koira syö/juo ja on oma itsensä. Jos koira muuttuu apaattiseksi ja erityisen väsyneeksi sekä lakkaa syömästä, on syytä hakeutua lääkäriin. Silloin on syytä epäillä, että koiralla on jokin bakteerin aiheuttama tulehdus ja antibioottihoito on paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      272
      3442
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      38
      2480
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      340
      2240
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      83
      2083
    5. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      2021
    6. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1943
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1842
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      33
      1569
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1560
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1411
    Aihe