Aina on kuviteltu, että maatlous kannattaa. Mistä ruoka tulee kaupan hyllyille? Minulle maksetaan n.5% kaupan hinnasta. Eli ostakaa vain sisäfilettä, tuottaja saa siitä n.2.72€/kg. Jos eläimiä on lähes 100, yhdestä sonnista jää noin 1€/pv.. Niin moniko suostuu hoitamaan 100-päistä karjaa olemattomalla tuntipalkalla. Kuitenkin on naimisissa poikimisten ja huolehtimisen kanssa. Maajussi siis tekee töitä, että
kuluttajat saavat EU-hintaan lihaa. Mutta kuinka moni lopulta on valmis maksamaan ulkomaisesta lihast saman kuin kotimaisesta?
kuluttajat saavat EU-hintaan lihaa. Mutta kuinka moni lopulta on valmis maksamaan ulkomaisesta lihast saman kuin kotimaisesta?
Vastaukset 13
Vanhimmat
tilalta, itse olen törmännyt siihen , että hinnat on sieltä ostaen kaikkein korkeimmat, vaikkei ole niitä välikäsiä
Saat kaakeloida ja rinssata ikkunapokien kanssa, on jos jonkinlaista tarkastusta, ennen kuin myydään kikkarettakaan lihaa. Samoilla telmeillä menisi enemänkin lihaa, jos olisi ostajia.
Pienissä yksiköissä aina kovemmat hinnat, ostapa kioskilta maitopurkki ja sitten marketista, kumpi oli halvempi? Monta kertaa se kioskin täti pyörittää ihan yksin sitä narinkaansa, käy aamulla tukussa ja myy päivän, siivoo sitten lopuksi, ei ole turhia välikäsiä siinäkään.
No sen takiahan se myydään suoramyyntinä, että siitä saataisiin parempi hinta.
Parempi hinta tarkoittaa Suomeksi sitä, että hinta on korkeampi.
Suoramyynti on luonteeltaan pikkukauppaa, jotta siinä olisi edes jonkinverran järkeä, niin hinnan täytyy olla kunnolla parempi, ei se muuten ole järkevää ...
Eli vähintäänkin kaupan hinnoissa.
takuuvarmasti tuotteen alkuperän, ja takuulla tuoretta ja huvvää, voin maksaakkin enemmän
Se nyt riippuu mistä roikkuu, mikä kenenkin mielestä kannattaa ja mikä ei.
Perus viljanviljelyhän on pienikatteista hommaa, sen nyt tietää jokainen. Aivan turha heidän pienehköä vuosityömäärää on kenenkään kadehtia, se normaali 25-30 hehtaarin viljatila kun ei yksistään elätä.
Mutta sitten on näitä joitakin tuotantohaaroja, jotka nauttivat kovista tuotantotuista vaikka tuotantonsa on hyvin kannattavaa jo ilman tukiakin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=4500000000000713&posting=22000000030303840
Ja silti viitsitään valittaa ettei kannata. No mihin nyt sitten verrataan, jos verrataan formulakuskin vuosiansioihin niin eihän se kannata.
Älä paljasta kaikelle kansalle tätä broikkuhomman hyvyyttä. Ottavat pian meiltä kanatuet poies. Millä se mersu siten vaihdetaan.
että te saatte vain VIISI prosenttia siitä mitä ruoka maksaa kaupassa,,,, siis Valio vie teiltä maidon 3,7 sentin litrahintaan, ja missä kaupassa on noin kallista sisäfilettä kuin 54,4 euroa kilolta, laskin sen sinun saamasta lihan hinnasta, pysyttäisiin nyt hieman totuudessa, minä en usko että sinä myyt maitosi Valiolle alle neljällä sentillä litran, valehtele vähemmän.
Kuules, menis homma hankalaks, jos jokainen sonni pilkottais paloiksi ja laskettais jauhelihaksi menevä osa ja maksettais siit se 5 prossaa ja sit paisteista ja fileist erikseen sama prosentti. Kysees oli KOKONAISHINTA!! Siis hinta on sama maajussille, oli sit kysees sisäfile tai poskiliha. Tutustu asiaan ennen kuin tulet valehtelusta syyttämään!
esim 10 € tuottaja saa 1 €. Näin on suunnilleen suhde. Autoilijoita, teurastamo, kauppa paljon ihmisiä töissä ketjussa.
leivän hinnan muodostuksesta otettu. Miettikääpäs esim. vanha kunnon esimerkki maksalaatikko. Se maksaa vaikka jalostaja saa maksan ilmaiseksi.
sinäkin laskemaan, jos te mullinkasvattajat saatte siitä elikosta 2,72€ kilolta niinkuin aloittaja kehui, niin silloin se liha keskimäärin maksaisi kaupassa melkein 50€ kilolta, jos teidän osuus on vain vaivaiset 5 % loppuhinnasta, opettele ensin ite laskemaan ja tyle sitten naputtamaan uudestaan.
possunliha ei maksa kaupassa keskimäärinkään lähellekään kymppiä kilolta.
No eihän sitä "sisäfilettä" ole pakko myydä tuohon hintaan ...
Ongelma on vaan se, että mitä teet sille loppuruholle, kun sisäfilee on siitä myyty erikseen.
Hinta on kyllä huono, kun ajattelee että kaksi vuotta kasvatetusta ja hoidetusta eläimestä saa noin 350 kg keskimääräisellä teuraspainolla reilut 1000 euroa ...
Siitä sitten kulut pois.
Ilman tukia homma ei kannataisi.