Suomessa on toiseksi eniten aseita per asukas. Hullua, eikö olekin.
Jokelan tapahtumien jälkeen olen sitä mieltä, että aseenkantolupien myöntäminen onheti lopetettava.
Myös tämä junttimainen metsästysharrastus, jota vielä täällä kainuussakin viljellään, on lopetteva. Heti!
Mitä mieltä on elollisen olennon tappamishimossa? Tunnen ihmisiä, jotka elvän eläimen nähdesään nostavat kätensä poskilleen ammuntaasentoon. Eräskin näistä raukoista 'tähtäili' käsillään koiraani. Mahtoi olla mulkkukinpystyssä moisen sankariteon vallitessa.
Kannatan eun asedirektiiviä, jossa asennakntolupia ei enään myönnetä kenellekään.
Lopettakaa junttimainen metsästysharrastuksenne. Heti!
Jokelan tapahtumien jälkeen olen sitä mieltä, että aseenkantolupien myöntäminen onheti lopetettava.
Myös tämä junttimainen metsästysharrastus, jota vielä täällä kainuussakin viljellään, on lopetteva. Heti!
Mitä mieltä on elollisen olennon tappamishimossa? Tunnen ihmisiä, jotka elvän eläimen nähdesään nostavat kätensä poskilleen ammuntaasentoon. Eräskin näistä raukoista 'tähtäili' käsillään koiraani. Mahtoi olla mulkkukinpystyssä moisen sankariteon vallitessa.
Kannatan eun asedirektiiviä, jossa asennakntolupia ei enään myönnetä kenellekään.
Lopettakaa junttimainen metsästysharrastuksenne. Heti!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kannataan patruunaa. Jos olemme sivistyskansa, emme tarvitse aseita mihinkään tarkoitukseen.
Aseiden kantaminen ja -käyttäminen- on kivikautista hommaa. Se ei sovi nykyiseen urbaaniin elämäntapaan.
Vain juntti kantaa asetta!
ja ämerikkälaisen elämntavan ihannoitsija
kävelemässä kavereiden kanssa metsässä, luonnollisesti aseen kanssa metsästäen ja pitäen yllä taitoa selvitä luonnossa kaikenlaisissa olosuhteissa. Kuin istua sekin aika tietokoneen ääressä yksin, vailla minkäänlaista kontaktia ihmisiin tai kehenkään. Imuroiden itseensä lievästi sanottuna kyseenalaisia vaikutteita joista Jokelan tappajakin "oppinsa" sai.
Metsästys on sosiaalinen laji, jossa opitaan myös kunnioittamaan toisia ihmisiä, luontoa ja sen eläimiä, elämää ja kuolemaa jota pelkästään marjastamalla ei opi, saati istumalla tietokoneella. Järki käteen vouhottamisen sijasta.
kunnioittamaan elämää katseltuani sitä kiikarikiväärin tähtäimen läpi, kuinka herkästi se häviääkään ainiaaksi!
...aseet ovat vain jonkinlainen p-jatke huonosti varustelluille "miehille".
ja jos ei ole pyssyjä niin sitten jollain muulla. Ja millä se hirvikanta pidettäisiin kurissa ettei ne tappaisi ihmisiä liikenteessä, aletaanko jakaa niille kondomeja? Mutta itse metsästys on kyllä barbaarien puuhaa.
Parempi se on että ammutaan hirviä kuin että aletaan ampua toisiamme..
Olisi hyvä muistaa että ihminen on kuitenkin alkujaan myös lihansyöjä, jolla on alkukantaisen tappajan vaistot ja metsästysvietti. Sitä tosiasiaa eivät kelmutetut jauhelihapakkaukset kaupan hyllyllä muuta miksikään.
Ihminen on lihaa ja verta, eläin toisten joukossa.
Lajillemme tyypillistä käyttäytymistä on myös oman reviirin hallinta ja sen puolustaminen vihollisia vastaan. Tästä esimerkkinä Suomi ja puolustusvoimat.
Tämä "Ihminen on ylivertainen olento maan päällä" -ajattelu on naurettavaa. Inhimillisyys toki on hyvä ja tavoittelemisen arvoinen asia, joka meillä myös luonnostaan jossain määrin ilmenee, mutta emme voi teeskennelläkään etteikö meillä olisi myös ns. pimeää puolta. Siitä ovat maailmanhistoria ja päivittäiset uutiset täynnä verisiä osoituksia. Eikä kukaan voi tätä puolta itsestään kiistää, ei edes se itseään erittäin inhimillisenä ja empaattisena itseään pitävä vegaani pasifisti.
Se mitä Jokelassa tapahtui on kauheaa, mutta niin surullista kuin se onkin, tällaisia tapauksia on varmasti vielä edessä paljon.
Ihminen on peto. Myös sinä ja minä.
vihreä hame-pelle myymään itseäsi Ruotsiin!Aivan järjetöntä tekstiä..Apina saatana!!
kun näin vaahtoat.
välttämättä luvalisia aseita tarte.Kieletäänpä vaikka juonti ja nainti niin sama tulos. Tietenki viisas ruuna ajattelle että kun kieletään niin kaikki hyvin. Muuten kielto vaikeuttaa vain kunnon kansalaisten aseen saantia, rikolinen saa aina aseen jos haluaa.
pitäis kieltää myös koska niillä tapetaan eniten ihmisiä suomessa. Ja eikös suomi ollut vasta kolmannella sijalla maailmassa aseiden lukumäärässä.. Ja kyllä tuo haulikko tuossa oven pielessä luo turvallisuuden tunnetta täällä maaseudulla asuessa..
vaan eläinten lisääntyä ihan rauhassa, ei niitä kukaan saa tappaa. Hirviäkin tarvitaan ainakin kolminkertainen määrä juoksemaan autojen eteen.
Kaikki aseet kielletään ja maailmasta loppuu pahuus. Kukaan ei tapa enää ketään.
Metsästäjä ei kunnioita ja arvosta luontoa eikä eläimiä.
Kaikkein naurettavinta on hirven metsästys. Joskus pieneltä alueelta ukkolauma ampuu lähes kesyn hirven ja koira vielä matkassa haukkumassa.
On kuin lapset olisivat leikkimässä!
ne onki.Kuunteleppa niiden puheitaki ,niin kyllä saa nauraa makiat naurut.Täysin naurettavia ja isoittelioita,kerskuvat kun nappurilta kissan saavat ampua, niin jo porukassa isotellaan ja ollaan niin miestä heh.Ja naisjuttuja sitte kerrotaan kun pikkupoijat nuotion äärellä
sitä vasta "tyttöjen" kanssa lystiä onkin...
Entäs sitten kun hirviä 5 miljoonaa ja joka toinen
ajaa hirvi kolarin. Eikä ole aseita eikä metsästäjiä
niitä vähäntämään. Mitäs sitten aletaan vaatia?
Autot pitää kieltää. Kun hirviä loukkaantuu kolareissa
ja ne kuolee metsään kärsien, kun ei ole aseita
millä ne lopetettaisiin ilman kärsimyksiä.
susi syö ylimääräiset hirvet.
myös sekin, että jatkuvasti lisääntyvät sudet alkavat liikkua asuinalueilla.
Mikähän sekasorto seuraisi, jos kaikenmaailman luomuviherpiipertäjät sekä muut kettutytöt saisivat vallan?
ihminen alkaa kasvissyöjäksi tai miksi muuksi fundamentalistiksi tahansa, niin se on merkki siitä, että se iso ratas on alkanut heittää. Sitä kapeaa ajatusmaailmaansa kun vielä koettavat lapsilleenkin tuputtaa niin tietäähän sen, eihän siitä hyvää seuraa.
kaupunkilaispojat kulkevat vellit housuissa heti, kun kuulevat sanan susi...