Minkähänlaisia kustannuksia voi odottaa kalliolle tehtävästä perustuksesta. Onko tuo helppo vai vaativa perustuspaikkana?
-Hese
-Hese
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Etuna ei painu myöhemmin, haittana vesi- ja viemärijohtojen vedot.
Edullinen perustaa jos tekee rossipohjan, kallis jos tekee kellarin kallioon (ja salaojat yms.).
Omien kokemuksieni mukaan aivan mahdotonta tai sitten vaaditaan sellaisia ratkaisuja että talo homehtuu (ns. suljettu "tuulettuva" rossipohja) ja tulee niin kalliiksi kaiken lisäksi että...
Kaikki haluaa että rakennat kuten muutkin eli matalimmalle kohtaan maastossa, savimaalle ja että lattian korko on alle maaston nykyisen pinnan.
Näin aina ollut ja on aina oleva tavalliselle kuolevaiselle.
Tämän palstan kommentteja seuranneena, kuten edellisestä vastauksesta huomaat et saa tältä juuri koskaan asiantuntemusta vaativissa asioissa asiallista vastausta. Jos vasta-alkajana kyselet johonkin perusasiaan vastausta saat näiltä "puoliammattilaisilta" lähinnä vit..uilua ja sitten kun kysyt vähän vaikeampaa niin jopas on kaverit hiljaa. Suosittelen ennemmin vaikka sfnet.keskustelu.rakentaminen.
Edellinenkin kaveri on tainnut joutua rakentamaan tönönsä kunnan osoittamaan kaivantoon ellei jopa kaivoon ja on siitä suivaantunut kun rahat ei riittänyt parempaan.
Jos rakennat kalliolle pitää tehdä v'ähontää 80 cn korkea kivijalka. isot tuuletusaukot =luukut mielummin pilarit. Näitä ei mikään kunta sallia kaava-alueelle. Pilarit tulee kiinnittää rautatapeilla kallioon (porataan ja erikoislaastilla). Koska kaava-alueella talojen pitää olla samannäköisiä et voi nostaa taloasia 80cm lattiaeristys 30 cm =110 cm kokreammalle kuin naapuri (kivijalka lattiaeristys 30 cm). Tälläistä lattia koron eroa (80 cm) ei rakennusviranomaiset salli. Toinen mahdollisuuus on räjäyttää tonttia metri alemmas ja ajaa hirveä määrä kiveä pois (kukaan ei ota vastaan).
Nämä on omia kokemuksia, joten tiedän mistä puhun. Kukkula rakentaminen ei onnitu kuin ylimmälle rakennusviranomaiselle meidän kunnassa. Tavalliset kuolevaiset rypekööt pienillä savitonteillaan. Näin se on käytäntö aina ja on aina oleva tavllisille kuolevaisille.
palvelimen tarkemman osoitteen. Ilmeisesti news palvelin.
joo nyysseistä kyse. Laita vaan nyyssiasetukset (esim. news.yhteys.mtv3.fi jos maikkarin liittymä) sähköpostiohjelmaasi kuntoon niin pääset tällöin myös keskusteluun sfnet.keskustelu.rakentaminen.
Toinen hyvä paikka on suorakanava.fi ja sieltä keskustelut sekä haku aihesanalla (varsinkin jos suodattaa osasta vastauksista heidän mainoshömppänsä yhteistyökumppaneista veke).