Ja kohta se huuto ja valitus ja hammastenkiristys alkaa kun susihysteeriköt sun muut vellihousut näkee hiirulaisten sun muiden päästäisen jälkiä lumessa luullen niitä suden jäljiksi :D
Voe ei
lunta sattaa
203458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mun puolesta kaikki sudet voisi tappaa ja polkee suohon..tai sitten laitetaan vaikka 150 sutta tohon brysseliin niin katotaan mitä ne "euroopan omistajat" sanoo siellä ;) Olen kuullut ja nähnyt liikaa suden tappamia koiria!
vellihousu on siis löytynyt...heh...
siellä yhä yrittää jatkaa noita susi keskusteluja kun aiempiin ei enää tule kommentteja? Tietää sen aiheuttavan suuria mielipide eroja ja haukkuu sitten kaikki toisin (kuin itse) ajattelijat
aihe on semmonen mielipitteen jakaja. Toinen on toista mieltä ja toinen toista ja kumpikin on väärässä ja yhtälailla oikeassa.
Suara puhhuu asijaa... :)
Joko lie monta sutta raohotettu näellä lumilla?
tuo Suara nätti!Tojimaan alako kun sen kuvaa kahtelin :)
vaikka löytyi suden jälkiä muutaman sadan metrin päästä talostamme, ei tullut tappo mieleen.. Tai jospa ne olivatkin päästäisen jäljet, 13x9cm..?
Tosiasiassa kyllä lasten turvallisuus tulee mieleen.
nykypäivään.Silloin "SUSI"oli eläin joka vei,riistan jota ihminen tarvitsivat elämiseen.Nyt nämä"IHMISET" istuvat,tietokoneen ääressä.Pöytä notkuu kinkuista paistista,ja kaikista herkuista, mitä ajatella saattaa.Uho on sama,tämä empaatinen"IHMINEN",ei salli muita reviirilleen.Häpeän olla ihminen,koska pollttomerkit,on poltettu myös minuun.Se ei ole kunniaksi,vaan häpeän "TODELLA",tätä pohjatonta tyhmyyttä.Milloin ihminen kasvaa "IHMISEKSI",joka ottaa luonnon,ja ymmärtää sen tasavertaiseksi kaveriksi.Silloin meillä olisi mahdollista elää,tällä maapallolla vielä tuhansia vuosia.Ei hyvältä näytä,koska ihmisten senteet on täysin PERS????!!!!!!!
Tai sinä et ymmärrä.Pitäisikö minun syöttää pedoille koirani ,nautani ja lapseni.minä elän maaseudulla ja puolustan läheisiäni ja omaisuuttani vaikka aseella.Tai sanoisinko tarvittaessa.Jos itse katsot eläväsi turvassa jossain kivikylässä,niin elä puutu maaseudun elämään ,josta et tunnu tietävän mitään.
Ei tiedä että pitäisikö nauraa vai itkeä tuollaisten hysteerikköjen takia. Kyllä sitä asustellaan maalla mutta ei ole tullut mieleenikään että sudet alkaisi lapsia syömään.
Mutta ei näytä hyvältä tulevaisuus.Liikun päivittäin aika laajalti,jasudet ovat lisääntyneet,samalla hirvet vähentyneet.Kun metsästä ruoka loppuu,tulevat sudet pihaan.
metsästyksellä, susilla ei juuri ole hirvikantaan osuutta. Metsästä ei ruoka lopu, turhaan pelottelet ja lietsot hysteriaa.
miksi ne sudet tulevat pihoille asti?
Nälkähän niitä ajaa, vai olisivatko ne niin pirun röyhkeitä elukoita, että tulisivat pirruuttaan asutuksen lähelle? :P
Hmph, tätä jään miettimään..
Faktahan on se, että pedoista ei ikinä tiedä.
Ne on kuitenkin vieraalla maalla talojen pihoilla ollessaan, ja säikähtäessään ne voivat tehdä mitään vaan.
Alle 5-vuotias napero on aika heikoilla hangilla siinä vaiheessa.
Tai siis hetkinen, jos ne epelit kerta tappaa hirviä, ei taitaisi olla kovin suuri tehtävä tappaa aseetonta aikuista ihmistä.
Tää asia on 2-piippuinen juttu.
Toisaalta mä arvostan mahottomasti susia, nehän on kaiken lisäksi niin kauniitakin.
Toisaalta, ei niillä ole oikeutta tulla syömään meidän pihoille ja siksi mua ärsyttää.
Mua kyllä ärsyttää se susien tappaminenkin.
Me ihmiset ollaan niin ylivoimaisia eläinten edessä.
Ja ihmistenkin, ei sen puoleen.
Me voidaan päättää toisen elämästä ja kuolemasta, se on väärin.
Tähän asiaan pitäsi saada jonkinlainen tasapaino.
Saara hyvä, sudet on laumaeläimiä ja laumassa ne saavat ruokaa metsistä. Jos lauman hajoitetaan esim ampumalla lauman johtajat pois niin jäljelle jäänyt yksinäinen susi ei välttämättä saa ruokaa metsästä esim. hirveä. Silloin se tulee helpomman ruuan perässä vaikka pihoihin. Joten laumoja ei saa hajoittaa. Lastensyönti on kuitenkin vaan pelottelua kun ainakaan 100 vuoteen susi ei ole käynyt ihmisen kinppuun suomessa.
syöny, vaikka niin punahilkkasadussa kerrotaan.
On täällä kainuussa hysteerisiä ihmisiä.
jos se hyökkää kotieläimen kimppuun.Mutta nämä suurimmat petovihaajat,ovat tuskin nähneet,edes näiden jälkiä.On surkuhupaisaa lukea näiden "vollotuksia" esim.suden vaarallisuudesta.Koira on suden kilpailija riistasta,mutta susi ei sitä tiedä,että kora on pulla mössö.Koira luonnossa kuolisi,se ei pysty saamaan ravintoa itsenäisesti.Susi ei tarvitse ruokintaa,kun vain on riistaa tarpeeksi.Silloin se ei tule,pihoihin pyörimään.
Ja nyt siinä näkyy susienkin osuus.Siikalatvalla viime talvena löytyi kymmenittäin suden tappamia hirviä,ja nyt käyvät jo pihoissa.Toivottavasti ruuti on kuivaa,jottei tilanne pääse pahaksi.
mistä mitn, kunhan heittelen ajatuksia.
Ja toi lapsensyöntihän oli vaan sellanen mitä jos-aate.
Minä siirryn tästä keskutelusta takavasemmalle, kun en tiiä asiasta oikeesti mitään.
I mean no harm.
Soara mäne, tulloo ikävä!