Eikö olisikin paljon kivempaa pelata Call of Duty 4:ää PS3:lla, jos sen graafinen toteutus yltäisi Xbox360-version tasolle, eikä teidän tarvitsisi normaaliin tapaan tyytyä vähempään?
COD4 -pelielämys pilalla
ikävä juttu
14747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mulla on se ps3 versio ja graffat on ihan yhtä hyvät kun täysympyräboxilla kun oon sitäki pelannu kaverilla. Kaikissa arvosteluissaki sanotaan että eri konsoleiden versioissa ei oo MITÄÄN eroja!
Niissä on PALJON eroja!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=105&conference=4500000000001868&posting=22000000030496228
ero ku yöllä ja päivällä ps3 eduksi
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_720p_test02.jpg
Vieläkinkö samaa mieltä?
Kun ero on tuota luokkaa, se ei ole enää edes mielipidekysymys, vaan fakta.
yrittääkö boxisti ehkä vaikka saada ps3 version näyttämään huonommalta?
Muutenkaan kuvasta ei selviä miltä etäisyydeltä maata katsotaan jos kohde on kauempana niin se ei ole niin hyvin piirtynyt koska se koostuu vähemmästä määrästä pixeleitä jolloin saman kokoiseksi suurennettuna pikselien rajat näkyvät selvästi sahalaitoina.
Joten enpä pitäis noita kuvia kovinkaan luotettavana vertailu materiaalina varsinkin kun paljon luotettavammista lähteistä on videoitakin joista verrata ja joissa erot ei ole lähimainkaan yhtä isot.
Molempien pelien natiivi resoluutio on täsmälleen sama. Älä siis suotta selitä ja kiemurtele, vaan nöyrry suosiolla faktojen edessä :)
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_12.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_13.jpg
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=105&conference=4500000000001868&posting=22000000030514617
On se kova pala boxi pojulle kun PS3 pelit on kaikilla osa alueilla ylivertaisia.
On eri asia kuka ne uskoo.
PS3 9.6/10
Xbox 8.5/10
http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/callofdut y4modernwarfare
http://www.metacritic.com/games/platforms/xbox360/callo fduty4modernwarfare
Nyyh nyyh trollipoika.
Joten perättömät sadut jotta PS3 versio mukamas olisi huonompi on taas lähtöisin räkspoksfanittajilta, jolla ei ole minkäänlaista todellisuudentajua, kuin sen enempää kokemusta Playstationin versiosta IRL.
Taitaa vissiin ottaa aika koville, että PS3 alkaa pikkuhiljaa ottamaan räkspoksia kiinni, kun täällä alahuuli väpättäen väännetään vaikka minkälaisia mielikuvitus tarinoita toisen koneen pelienkin mustamaalaamiseksi.
Tosiasia vaan on se, että ohjelmoijat alkavat pikkuhiljaa oppimaan miten pleken monimutkaista arkkitehtuuria käytetään tehokkaasti. Ja tämä on vasta esimakua. Ensi vuoden alkupuoliskolle asti meitä PS3 pelaajia tullaan hemmottelemaan todella mainioilla pelinimikkeillä.
This is waiting, but it is worth it.:)
Miksi alat ottamaan numeroita TAVALLISILTA pelaajilta? Useimmat, jotka antoivat Xbox-versiolle alhaiset pisteet ei johtunut siitä versiosta, vaan siitä, että ei pitänyt itse pelistä. Versiolla ei ollut väliä useimissa kommenteissa. Ryhmässä voi olla myös ERITTÄIN todennäköisesti Ps3fanittajia, jotka antavat huvikseen alhaiset pisteet ja täyden kympin Ps3-versiolle. Ihme kun Xboxfanittajat eivät ole laskemassa Ps3-version pistettä. Kannattaa mielummin luottaa "ammattilaisiin", kun fanipoikiin.
"Joten perättömät sadut jotta PS3 versio mukamas olisi huonompi"
Ei Ps3-versio ole huonompi, vaan röpöisempi. Ainakin kuvien perusteella.
Esimerkki:
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_720p_test02.jpg
"Tosiasia vaan on se, että ohjelmoijat alkavat pikkuhiljaa oppimaan miten pleken monimutkaista arkkitehtuuria käytetään tehokkaasti. Ja tämä on vasta esimakua. Ensi vuoden alkupuoliskolle asti meitä PS3 pelaajia tullaan hemmottelemaan todella mainioilla pelinimikkeillä."
Ps3:n arkkitehtuuri ei ole kovin monimutkainen, vaan selvä pullonkaula. Totta, Cell-prossu on tehokas, mutta keskusmuisti on pieni, Ps3:ssa on KAKSI KERTAA vähemmän polygoneja, kun XO:ssa (tämä on suurin syy siihen, että XO:n multiplatteripelit ovat upeempia, kun Ps3:n). Ps3:ssa on myös hidas Blu-ray, mutta tämä vaikuttaa vain latausaikoihin.
Ja ne pelinimikkeet tulevat olemaan varmaan yhtä mahtavia kun Lair, Heavenly Sword ja Ratchet & Clank (osoittautui viime aikoina flopiksi ja keskiverroksi).
laittaa kuvia ja noi kuvat on tv ruudulta kameralla otettuja suurennettuja ja vain pieni osa koko peli kuvaa ja kohteen etäisyydestä ei mitään varmuutta joten noi ei ole kunnollista vertailu materiaalia.
Kuvat pitäis olla koko peli kuva pelistä 1920 x 1080 resoluutiolla ja eikä mitään kameralla tv ruudulta otettuja.
PS3 arkkitehtuurin ja muusta kannattaa puhua vasta kun ymmärrät mitä ne tarkoittaa ja vähätellä niitä vasta kun boxille saadaan edes jotain esim. GT5 Prologuen tasoista tasoista materiaalia. Lataus ajoissa ps3:lla on selvä etu puolella koska ps3 peleistä osa voidaan asentaa kovalevylle latausta nopeuttamaan
Kuka hyvänsä voi omin silmin todeta PS3-version olevan graafisesti selvästi heikompi.
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_720p_test.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_720p_test02.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_04.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_06.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_08a.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_10.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_11.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_12.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s231/zhangy2003/ps3vs360_13.jpg
http://www.gametrailers.com/player/27570.html
Molemmilla peliversioilla on sama natiiviresoluutio, joten lässytyksesi on vain asiaa tuntemattoman ja heikommasta cod4-versiosta ja ps3:n surkeudesta johtuvaan alemuskompleksiinsa totuttelevan Sony-nuolijan epätoivoista ininää :)
virheellisyyden tuon videon perusteella joka todistaa että versiot ovat lähes samanlaiset lukuun ottamatta PS3 version pienoista terävyys etua ja parempaa valaistusta.
Pleikkaripojan pullamössöllä rakennetty fysiikka mahtaa olla todella lujilla, kun noin lujasti joutuu kiemurtelemaan :D
COD4:n PS3-versio ei muutu yhtään sen tarkemmaksi ja terävämmäksi, vaikka kuinka kiemurtelisit, eikä yksityiskohtien määrä kasva vaikka heittäisit kuperkeikkoja ja kärrynpyöriä :)