2 TIETÄ

mökkitonttini läpi kulkee 2 rasitetietä erilaisten maakauppojen ja maanmittaustoimenpiteiden vuoksi samaan osoitteeseen naapuritontille tonttini koko n6000 neliötä tilanne aiheuttaa arvon alennusta ja rauhattomuutta onko mitään laillista keinoa saada tilanne järkeistettyä Mielestäni 1 tierasite pitäisi riittää
9866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ota nyt ihan ensiksi yhteys kuntaan ja tarkista, että molemmat tiet on asemakaavassa (puhut tonteista, joten oletan, että mökkisi sijaitsee kaava-alueella).

Kaavamuutosanomus lienee seuraava toimenpide (voi olla, että ei johda mihinkään).

Maanmittaustoimenpiteissä lienet ollut itse mukana, kuinka maanmittari silloin reagoi valitukseesi?

Äänestä
  • MAANMITTAUKSEN AIKANA NAAPURISSA OLI 2 TILAA MAAKAUPPOJEN JÄLKEEN 1 SAMA OMISTAJA MM YHDISTETYSSÄ TILASSA 1 SÄHKÖ LIITTYMÄ JA 1 TIENHOITOMAKSU MIKSI TONTTINI HALKI KULKEE 2 RASITE TIETÄ ?

    Äänestä

  • OULULAINEN II kirjoitti:

    MAANMITTAUKSEN AIKANA NAAPURISSA OLI 2 TILAA MAAKAUPPOJEN JÄLKEEN 1 SAMA OMISTAJA MM YHDISTETYSSÄ TILASSA 1 SÄHKÖ LIITTYMÄ JA 1 TIENHOITOMAKSU MIKSI TONTTINI HALKI KULKEE 2 RASITE TIETÄ ?

    vaan lisämaa on jemmassa lapsille tms niin teitä ei ehkä saa yhteen, tilaa tietoimitus ja maksa kulut.

    Äänestä

  • Kysy maanmittaustoimistosta, sieltä löytyy asiantuntija ongelmaasi.

    Äänestä

tässä rasitteet järjestetään uudelleen. Valtion maanmittarit hoitaa homman rahaa vastaan. Joudut maksamaan toimituskulut ja mahdolliset tiensiirtokustannukset naapurille.

Äänestä
  • KIITOS TIETÄ EI TARVI TEHDÄ UUTEEN PAIKKAAN AINOSTAAN POISTAA TOINEN TIE RASITTEINEEN

    Äänestä

  • OULULAINEIII kirjoitti:

    KIITOS TIETÄ EI TARVI TEHDÄ UUTEEN PAIKKAAN AINOSTAAN POISTAA TOINEN TIE RASITTEINEEN

    tulee jotain kustannuksia niin ei ne suostu rasitteen poistoon ilmaiseksi. Oletko kysynyt mitä mieltä ovat.

    Tosin tietoimituksessa voidaan päättää asista myös naapurin vastustuksesta huolimatta.

    Äänestä

Mikäli naapin tonteilla 1 tiehoitomaksu ja 1 sähköliittymä tuntuu kohtuuttomalta kysyjän tontin 2 tierasitetta

Äänestä

Pyydä tietoimitus maanmittauslaitoselta asian saattamiseksi oikealle tolalle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OULULAINEN kirjoitti:

mökkitonttini läpi kulkee 2 rasitetietä erilaisten maakauppojen ja maanmittaustoimenpiteiden vuoksi samaan osoitteeseen naapuritontille tonttini koko n6000 neliötä tilanne aiheuttaa arvon alennusta ja rauhattomuutta onko mitään laillista keinoa saada tilanne järkeistettyä Mielestäni 1 tierasite pitäisi riittää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu