Lumien putoaminen katolta

Aatu 1,5 v.

Olen pulitoistavuotinen kultsu-poika.Minua pelottaa katolta putoavat lumet ja niistä syntyvä ääni.Vapisen ja huokotan ja häntäni on koipien välissä pitkän aikaa äänien loputtuakin. Viime talvi oli samanlainen ,kun olin puolivuotias.Mikä auttaisi pelkoihin?Poistuvatko pelot,kun kasvan isommaksi? Kaikki neuvot tarpeen kiitos.

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mevaa

      Valitettavasti ainakin meillä kävi niin, että kultsumme tuli iän karttuessa entistäkin aremmaksi! Auta armias, jos tuulisella säällä pyörii vastaan tyhjä muovipussi tai pimeässä ojan penkalla lepattaa moottoripyörän päälle heitetty suojapressu..!

      Harmittaa, etten aikoinaan tajunnut tehdä tämän asian hyväksi jotain. En tosin vieläkään ole ihan varma, olisiko sille voinut tehdä mitään!

      • joka pelkää

        raketteja, välillä oli vuosia ettei pelännyt oikeastaan yhtään ja nyt taas viimeiset 3v pelännyt kahta kauheammin, koira 12v... pelot tulee ja menee, tiedä miksi välillä reagoi herkemmin jä välillä ei mitään.


    • ___________________________...

      Voi olla, että pelot helpottavat iän myötä. Voi myös olla, että ne eivät katoakaan. Meillä koira on usein arastellut kauppojen markiiseja, jotka tuulessa paukkuvat, ja muutkin yllättävät äänet ovat saaneet koiran säpsähtämään. Koira on kuitenkin tullut vuosien myötä rohkeammaksi (on pian 11-vuotias).

      Koira seurailee aina vahvasti omistajansa käytöstä ja reagointia, joten kannattaa olla yllättävien äänten suhteen aika välinpitämätön. Voi todeta huolettomasti koiralle, että se on vain tuuli, joka paukkuu. Meillä yllättävien äänien suhteen vähän säikky koira on kuitenkin metsästyskoira eikä lainkaan paukkuarka. Yksinkertaista tämä ei siis ole!

    • ...

      Olisiko siitä apua? Onko kellään kokemuksia kyseisestä laitteesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      722
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      616
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe