Vanhasen äly-

vapaa ehdotus

Pääministerimme Matti Vanhanen pohtii, että vastaisuudessa tarkkuusaseita, tarkoittaa kai pistooleita saisi säilyttää vain ampumaradoilla, eikä säilyttää niitä kotona.

Olipas tyhmä ja ajattelematon lausunto.
Pyritäänkö suomalaiset riisumaan tämän Jokelan yksittäistapauksen johdosta aseista vai?

Esim. Sveitsissä ihmisillä on suhteessa enemmän aseita kuin Suomessa.
Sveitsi ei kuulukaan EU:hun.

Nyt ollaan ylireagoimassa ja pahasti!
Haluaako EU riisua ihmiset aseista??

Mitäs ne metsästäjät, loukkupyytäjät, jotka tarvitsee pistoolin lopetus aseeksi??

Kieltäkää perhana sitten kaikki veitset ja puukot myös!
Autotkin tappaa satoja kertoja enemmän kuin pistoolit!

Ei pitäisi tämän yksittäis tapauksen johdosta, mennä vaikkeuttamaan kymmenien tuhansien vastuullisten metsästäjien ja urheiluampujien harrastusta!

2

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lunnollinen mummo

      on kaikkien etu että käsiaseet kerätään pois lukkojen taakse ampumaradalle turvaan.MITÄ SINÄ SILLÄ KOTONA TEET HANKI VAIKKA SEMMOINEN LEIKKIPYSSY REPLIKA JA LAITA SE SINNE TYYNYN ALLE.

      • amp-rata yli 100km päässä t...

        Tuleeko mummo vahtimaan ampumaradalle pyssyjä ja rakentamaan niitä varten olevan tilan ???
        Kyllä pääministerillä wei paljon päätä pakota kun tuollaista päästää suustaan,meinaa taasen keskustan tapaisesti pestä vastuun muille ja huomion samalla viedä pois niistä todellisista syistä,mitä pitäisi tutkia eli MIKÄ OLI AUVISEN TODELLINEN SYYT TEKOIHINSA ?? Se ei varmasti ollut nuorten metsästäjien syy tekoon vaan jokin siellä petonilähiöiden ongelmista ja se pitäisi tutkia.
        Jos ne ovat niitä psykologisia juttui,se tulee valtiolle kalliimmaksi kuin tehdä laki että,tulee lisää katkeroutuja nuoria.Taitaa Butin olla neuvonantajana Vanhasella,hajoita ja hallitse


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3900
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3672
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3525
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2891
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2726
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2251
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      54
      1533
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1165
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe