Pääministerimme Matti Vanhanen pohtii, että vastaisuudessa tarkkuusaseita, tarkoittaa kai pistooleita saisi säilyttää vain ampumaradoilla, eikä säilyttää niitä kotona.
Olipas tyhmä ja ajattelematon lausunto.
Pyritäänkö suomalaiset riisumaan tämän Jokelan yksittäistapauksen johdosta aseista vai?
Esim. Sveitsissä ihmisillä on suhteessa enemmän aseita kuin Suomessa.
Sveitsi ei kuulukaan EU:hun.
Nyt ollaan ylireagoimassa ja pahasti!
Haluaako EU riisua ihmiset aseista??
Mitäs ne metsästäjät, loukkupyytäjät, jotka tarvitsee pistoolin lopetus aseeksi??
Kieltäkää perhana sitten kaikki veitset ja puukot myös!
Autotkin tappaa satoja kertoja enemmän kuin pistoolit!
Ei pitäisi tämän yksittäis tapauksen johdosta, mennä vaikkeuttamaan kymmenien tuhansien vastuullisten metsästäjien ja urheiluampujien harrastusta!
Vanhasen äly-
2
661
Vastaukset 2
- Lunnollinen mummo
on kaikkien etu että käsiaseet kerätään pois lukkojen taakse ampumaradalle turvaan.MITÄ SINÄ SILLÄ KOTONA TEET HANKI VAIKKA SEMMOINEN LEIKKIPYSSY REPLIKA JA LAITA SE SINNE TYYNYN ALLE.
- amp-rata yli 100km päässä t...
Tuleeko mummo vahtimaan ampumaradalle pyssyjä ja rakentamaan niitä varten olevan tilan ???
Kyllä pääministerillä wei paljon päätä pakota kun tuollaista päästää suustaan,meinaa taasen keskustan tapaisesti pestä vastuun muille ja huomion samalla viedä pois niistä todellisista syistä,mitä pitäisi tutkia eli MIKÄ OLI AUVISEN TODELLINEN SYYT TEKOIHINSA ?? Se ei varmasti ollut nuorten metsästäjien syy tekoon vaan jokin siellä petonilähiöiden ongelmista ja se pitäisi tutkia.
Jos ne ovat niitä psykologisia juttui,se tulee valtiolle kalliimmaksi kuin tehdä laki että,tulee lisää katkeroutuja nuoria.Taitaa Butin olla neuvonantajana Vanhasella,hajoita ja hallitse
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1591518Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291180Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216879- 65801
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63717- 52690
- 46685
- 76586
- 52582
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568