nonii.. kertokaa ihan perusteellisesti miten voi vaihtaa verkon IP:n
IP:n vaihto?
snoukkaaja
124866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sisäverkoissa homma hoituu nopeasti konffaamalla dhcp-serveri uudestaan. On vain muistettava käyttää yksityisiä osoitteita, joita ei internetissä reititetä. Myös sisäverkon nimipalvelin on saatettava ajan tasalle.
Operaattorit taas huolehtivat oman verkkonsa säädöistä eikä asiakkaila ole sen säätöihin pääsyä.
vaihda koneesi verkkokortin MAC-osoite jollain ohjelmalla, joka lähettää verkkoon keksimäsi MAC-osoitteen.
Kun MAC-osoite on eri kun viimes, niin saat uuden IP-osoitteen palveluntarjoajan DHCP-palvelimelta. Ei tietty toimi, jos sulle on määritelty kiinteä IP.
Linuxilla ilmanen ohjelma
http://www.alobbs.com/macchanger/
XP-koneeseen löytyy ainakin maksullisia. Omassa XP:ssä kortin ajuri sallii MACin muuttamisen ohjauspaneelista.
Muuta osoitteeksi joku mitä ei lähiverkostasi löydy.
http://standards.ieee.org/regauth/oui/oui.txt
Tuolta vaikka Xeroxin verkkoprintterin MAC jostain 50-luvulta.
00-00-01 ja lisäksi sarjanumero perään 11-22-33 eli koko MAC
00-00-01-11-22-33
Kun pitää taas vaihtaa IP, niin kasvata vaan sarjanumeroa 00-00-01-11-22-34
MACin vaihdon jälkeen wintoosassa mene komentokehotteeseen ja pistä
ipconfig /renew (win2k, xp, jne)
winipcfg /renew (win95, win98)
linukassa ifdown eth0 ja sitten ifup eth0
>...jos sulle on määritelty kiinteä IP.
Se ei ole tuurista kiinni vaan kiinteän IP:n joutuu ostamaan kovalla rahalla. Se kun on IPv4:n pienen osoiteavaruuden vuoksi katoava luonnonvara. Meno jatkuu nykyisenlaisena niin kauan kun operaattorit päättävät yksissätuumin sillä rahastaa. Kiinteä IP on kuitenkin monissa tapauksissa niin paljon kätevämpi että maksajia riittää.
Linuxissa MAC-osoitteen voi editoida käsin.
esim. Fedora Coressa /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 -tiedostossa rivi MACADDR=AA:AA:AA:AA:AA:AA
Windowsissa sen voi muuttaa ajurista käsin.
et pääse enään nettiin millään jos tumpuloit:=)
jos kerran haluaa pysytellä todella tuntemattomana netissä niin pitää osata käyttää noita anonyymiproxy servereitä ja kierrättää kaikki niiden kautta.
Sillä mac osoitteen tai IP osoitteen vaihtaminen ei auta jos olet kirjoittanut jollain ip osoitteela paskaa sillä palveluntarjoajat saa sen muutamassa minuutissa selville missä kyseinen ip sijaitsee ja kenellä.tiedot joudutaan säilyttään eu:n takia vuosia.
varoituskolmiolla varustettu ilmoitus tulee lähes koko ajan ruutuun jossa lukee et, joku muu käyttää samaa ip-osoitetta. Onko tarpeeksi hyvä syy? Enpä sit tiedä, onko kysees joku vakoilu, vai kenties koko kone kaapattu :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000028177524
Sen huomasin nimittäin kun koitin käydä lukasemassa yhtä Wikipedian artikkelia ja ihmettelin että miten niin "Sinulle on viesti", miten helvetissä mulle voisi olla viesti Wikipediassa.
Asia selkis, olin saanut operaattorilta saman osoitteen kuin mitä joku toinen oli aikaisemmin käyttänyt Wikipedian sabotoimiseen!
Toi ip-osoitteen kierrätys ei välttämättä olekaan näköjään hyvä homma, ainakin jos sattuu tollasta.
Toisaalta oon pohtinut sitä tähän asti että hyvä että kiertoon menee, sikäli jos joku kräkkeri yrittää niin ens kerralla voipi olla ettei enää pääsekään. Tosin mullahan on rautaa rajalla joten vaikeaa se on sittenkin.
Siinä mielessä taas huono toi osoitteen kierrätys että jos joku sulle tuntematon idiootti tekee jotain jäynää tai jopa pahempaa, niin voi se samainen osoite joka sillä idiootilla ollut, osuakin seuraavalla kerralla sulle ja niin joudut esim. syyttäsi banniin tai jopa tarkkailuun jos kyse jostain rikoksesta jonka joku on tehnyt vaikka itse et olekaan syyllinen mihinkään.
Kunhan IPv6 tulee niin kaikille tulee sitten kiinteä ip, ei enää kierrätystä vaan ossu pysyy samana koko ajan.
No mietipä sitä. "Sinulle on viesti".
Kelaa nyt vähän mitä heität....
Miten aattelit että vaihtaisit protokollaa "lennosta"? Pitäisköhän sun sopia asiasta operaattorin kanssa.
Ei oo ihan yksinkertainen asia.