mäykkysien

kennelit

Pyytäisin nyt teitä,rakkaat mäykky ystävät laittamaan tänne lk. mäyräkoirien kenneleitä mieluiten pohjois-suomesta. :) Olen kysellyt näitä ennenkin ja aina joku vastaa että katsopas tuolta suomen mäyräkoiraliiton sivuilta.mutta en vain löydä sieltä/mistään lk.mäykky kasvattajia pohjoisesta.Joten olisin HYVIN kiitollinen,jos viitsisit linkittää (jos ei ole kotisivuja,kirjoita kuitenkin kennel nimi) minulle yllämainittua,KIITOS!

7

3644

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haku googleen

      moi, laita googleen hakuun mäyräkoirakasvattajat. avaa suomen mäyräkoiraliiton sivu, jota siellä tarjotaan, itseasiassa ihan ensimmäisenä. sieltä löytyy karvanlaadun ja koon mukaan lista kasvattajista, jotka ovat mäyräkoiraliiton jäseniä. tässä muutamia, joita sieltä poimin, lienevätkö tarpeeksi pohjoisesta...: lyhytkarvainen mäyräkoira; Kennel Taxiaseman MUURUVESI, Kennel Tap-Tap TERVO, Kennel Aavanmeren KOKKOLA, Kennel Keski-Maan PIETARSAARI. pentutilannetta en tiedä. onnea etsintään. terv. mami ja pkkmäykky-tyttö

    • haluat

      Älä nyt ihmeessä valitse kasvattajaa postinumeron - tai hauskan kennelnimen tai minkään muunkaan epäoleellisen asian - mukaan vaan sillä perusteella minkälaatuisia koiria hän kasvattaa ja mitkä ovat juuri kyseisen pentueen taustat.

      Jos haet pennun vähän kauempaa kuin naapuripitäjästä, se ei vaivana ja kustannuksena ole mitään sen rinnalla mitä pentu ja sen hoito seuraavan 15 vuoden aikana maksaa.

      Tarkennuksena vielä: en siis tarkoita, ettetkö löytäisi hyvää pentua Pohjois-Suomesta, mutta älä pidä kasvattajan asuinpaikkaa ENSIMMÄISENÄ kriteerinä.

      • kasvattajat

        en tietenkään valitse pitkäaikaista kaveriani pelkästään asuinpaikan perusteella,mutta kai on järkevämpää etsiä koiraa ensin ´läheltä,ja jos ei sopivaa löydy,niin hakea sitten kauempaa. asuinpaikka ei todellakaan ole minull eensisijainen kriteeri :)


      • etsiä läheltä
        kasvattajat kirjoitti:

        en tietenkään valitse pitkäaikaista kaveriani pelkästään asuinpaikan perusteella,mutta kai on järkevämpää etsiä koiraa ensin ´läheltä,ja jos ei sopivaa löydy,niin hakea sitten kauempaa. asuinpaikka ei todellakaan ole minull eensisijainen kriteeri :)

        Läheltäkin voi löytyä hyvin mieleinen =)
        Onnea mäykkysen hankintaan sinulle !


    • Emoparka

      Pennun etsinnässä kannattaa olla todella TARKKANA !!!!!
      Netistä ja kasvattajien kotisivuilta kun saa lukea miten EMO ON HALVAANTUNUT PENTUJEN syntymän jälkeen , HUH !!??
      Todella surullista emojen kohtaloa !
      TOIVOTAAN ettei niiden EMOJEN jälkeläisiä käytetä JALOSTUKSEEN ?????

      • tappijalat

        Kantavan nartun SELKÄ on todella kovassa rasituksessa odotuksen ajan joten TERVE selkä on erittäin tärkeä mäyräkoiralle ! Ei saisi käyttää halvaantuneen jälkeläisiä ainakaan jalostukseen !En ikuna ostaisi pentua sellaisesta yhdistelmästä jos vain tiedän esim.emon emo halvaantuneen.


    • mäyrisfanitustytsy

      Rakotulen kennel on Rovaniemellä ja Aavan meren kennel kokkolassa. Itselläni on Mäyräkoira Aavanmeren kennelistä. Kannattaa myös kysellä Unita`s kennelistä ja onhan niitä kenneleitä esim. Hillakurun,mimin,keskimaan,kettumaan,zaron,yöjalan,kuutamoketun.korpikonnun,kuokkavieraan, tap tap ja niin edelleen ja tässä pohjoosessa Mika Mähönen kasvattaa myös mäyräkoiria kennel siperin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      323
      1014
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      797
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe