ON KAALEITA..MITÄHÄN JOS NYT KERRANKIN KAIKKI KAALEET PUHALTASI YHTEEN HIILEEN JA SOITTELISI PISTEITÄ NÄILLE NUORILLE MIEHILLE KUN ÄÄNESTYS AIKA TULEE.tUSKIN NE VOITTOON PÄÄSEE USKOVAISILLA LAULUILLAAN MUTTA HIENOA KUN KAALEISTA NÄKYIS MUUTAKIN MEDIASSA KUN DIAPAMEJA JA KONNUNSUOTA...
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
mä en äänestä mitään rotua.laulajia on suomii pullollaan.mutta jotain todella taiteellista ja mitä ei kaikki haltsaa.
esiintyminen on jo lähes taidetta. Pientä hiomis ta vielä, niin timantti on valmis. En lähde ver taamaan heitä maailmanmaineeseen nousutta Il Di voon, mutta ulkoiselta olemukseltaa menevät näi den miesten ohikin, mutta sillä ei yksin pärjää.
Laulua on hiottava ja taas hiottava. Ja uskallan sanoa, että Suomen oloissa ihan hyvä lauluryhmä, jos ja kun otetaan tausta, ja vaatimaton musii killinen koulutus huomioon.
Edelleen toivon miehille menestystä ja kiertuei ta ympäri Suomea, että meillä monella olisi mah dolli päästä kuuntelemaan heitä.
Itse ainakin olen ylpeä siitä, että joukostamme löytyy tuollainen lauluryhmä. Minusta tässä ryh mässä on "jotain todella taiteellista ja mitä ei kaikki haltsaa ", niin kuin tuossa peräänkuulu tit!, mutta makuasioista ei kai kannata kiistel lä !
Sinulla saattaa olla hieman erilainen musiikilli nenmaku, emmehän ole samastamuotis tehtyjä. Elä-köön erilaisuus. Jotain rotua ne sinunkin laula jat ovat, mutta se kai on sivuseikka ja musiikki pääasia.
Katsellaan, kuunnellaan ja toivotaan että miehet pärjäävät kisassa. Toivon heille onnea, menestys tä ja hyvää manageria.
Takarivin Taavi
perustelen oman mielipiteeni tarkemmin sulle taavi.me ollaan keskusteltu kasvotustenkin vuosia taaksepäin.no,näitä laulu ryhmiä on helluntai seurakunnat väärällään.mustien gospel kolahtaa suoraan ytimeen.olen kaikki ruokainen musiikin suhteen .talent- ohjelmassa on yksilöitä jotka ei näy massajoukoissa esim.käärme kundi,tyttö ja koira,taikuri sisarukset...jne.kundit menee silmäruokana hyväksi täytteeksi niinkuin muutkin laulajat siellä kerta tämän ohjelman tarkotus on etsiä harvinaisia kykyjä.kyllä suomesta löytyy.hyviä jatkoja
tälle ryhmälle ja tottahan se on, että seura kun nat ovat "väärällään" kaikenlaisia laulajia, mut ta voihan sitä ( vissiin) toivoa että menestyisi vät kovassa kisassa. Vähän epäilen, kun yksilöl listä hyvää tarjontaa on reilusti, niin kuin it sekin totesit.
Toiseksi olen samaa mietä kun tuolla ylhäällä kirjoittanut, että nyt pitäisi saada nopeasti ammattimaista-apua ja -ohjausta.
Kiva, jos ollaan nähty ja vielä kivempi,jos oll aan tultu ajatustemme kanssa keskenämme toimeen.
Hyvää viikonalkua t. taavi
nyt äänestämään joukolla "omia" ja ollaan ylpei stä heistä.Kyllä on hauska katsella heidän esiin tymistä ja tuo aivan utta tähän "farkku-pusero" -keskusteluun.
Toivottavasti nuoret miehet ovat saaneet useita esiintymiskutsuja. Uskon, että niitä alkaa tämän kilpailun jälkeen tulemaan runsaasti.
Itse toivon, että kirkolliset ja kulttuurelliset tahot huomaisivat heidät, ja pyytäisivät kiertu eelle omille paikkakunnilleen.
Menestystä heille t. Kaisaniemen Kake
Pojat on esiintyneet helluntaiseurakunnissa monesti, monesti. Heitä kannatetaan monen seurakunnan voimin.
1.12. laulavat Olarin helluntaiseurakunnalla jossain Joulusysteemissä, joten menkäähän sinne!
tais mummelin tiedon anti mennä tält sunnuntailt metsään.mutt todella kovat tyypit pääsi loppu finaliin.
tienytkään ett ovat helluntalaisii,eikös usko kärsi maalisten .tossa kilpalus nääs on raha voitto pottina.ai niin synnit saa heti anteeksi.
Ei kukaan saa syntejä anteeksi osallistumalla johonkin kilpailuun tai voittamalla palkinnon. Mistä olet saanut sellaista opetusta? Suomessa on lukemattomasti seurakuntia, joissa opetetaan Raamattua niinkuin se on kirjoitettu. Kannattaa mennä Sanan kuuloon ja tietysti myös itse tutkia Sanaa, niin ymmärrys lisääntyy eikä tarvitse "pottuilla" enemmän tietäville.
ELÄÄ?jOPAS TULI KAUHU SULLE..AJATELLA JOS NE VOITTAISI SELVÄÄ RAHAA..TUSKINPA NÄMÄ RYHMÄNÄ OVAT LÄHTENEET RAHAN TAI JULKISUUDEN PERÄSSÄ KOSKA LAULAA OVAT SAANEET ENEMMÄN KUIN TARPEEKSI,VAAN KYLLÄ SE ON IHAN SE ETTÄ NOIN 1,5 MILJOONAA KUULIJAA KUULEE TÄMÄN OHJELMAN KAUTTA SANOMAA JOTA RYHMÄ LEVITTÄÄ.NÄMÄHÄN OVAT JUMALAN TYÖRUKKASIA VAIN JA LAULUN LAHJAT ON ANTANUT JUMALA KUN KAIKISTA EI OLE SAARNAMIEHIKSI..
asiaa oikein tarkasti niin ymmärrät.
joka on täynnä pahan suopuutta...tuskinpa nämäkään menivät sinne eurojen kiilto silmissä,mutta kun uskovaa ihmistä käytetään Jumalan työrukkasena,niin sen on toimittava myös muurien murtajana ja ääni torvena...Kyllä Suora Lähetys meni finaaliin,taisi örkki olla yöllä vähän ohranjyvä silmässä vai?
mistähän osoiteesta näitä laulajia saisi kuunnella
on julkáistu ainakin yksi levy,ja toinen on tulossa...Eri seurakunnista voi pyytää tätä ryhmää esiintymään..Niillä on jonkinsortin kotisivu www.suoralähetys.fi,hae sieltä tietoa esiintymisistä
elkää hyvä ihmiset.. nauran.. suora lähytsen miehet ovat täysin nautratavia pelleä..en voi muuta kuin nauraa.. hyvät ihmiset sitä ei voi kieltää ettöikö kyösti ole musikki miehia ja varmaan osaa oman hommanssa. mutta kuin nämä muut raukat joska eivät todelkaan ole hänen vertaisiaan niin raukat . matkivat häntä ja hänen laulu tyyliä. joka on aivan nauretaavaa,, näiltäkin .uskon hiehiltä . jos osaan oikeen kuunella niin siinä oli epä vireistä laulua... kaalon mielstä oikeen hyvä mut ei todeluudessa.. voin sanoo että oppikaan ensin laulaa ennen kuin oleten tv-lähetyksess.... t: minä vaan
kirjoittamisen alkeet ja nuotit ja hyppää estradille!Kyllä tummaa kansaa ahdistaa jos joku vähänkin pärjää ja haluaa omalla tavallaan palvella Jumalaa!Ihan synti ja vääryys tämän päivän mustalaisella tuo asenne.Mutta sun omasta heikosta itsetunnostahan se johtuu,joten suokaamme anteeksi!
Minä en olisi kovin huolissani siitä pärjäävätkö nämä Suoran Lähetyksen miehet maailmassa, pärjäävät ne.
Mutta sinusta olisin kyllä huolissani.
Kuulet epävireistä laulua siellä, missä sitä ei ole. Näet pellejä keskellä kirkasta päivää, säälittäviä, matkivia apinoita? Puhutaanko nyt ollenkaan samasta ohjelmasta/porukasta/laulusta?
Kateus se on joka vie kalatkin vedestä. Haluaisit varmasti itse olla tv:ssä laulamassa.
Äänesi soi kuin paras huilu. Kroppa on timmissä kunnossa ja yllä makeat kuteet. Ihailijakaarti hyppää kaulaasi. Kuulet jo korvissasi aplodit. Mainetta ja kunniaa sataa niskaasi. Saat kuvasi lehtiin. Siitä se taivas aukeaa?? Onni ja autuus kulkee mukanasi koko loppu elämän. Niinkö?
Eikö tässä nyt tärkein pointti ole se, että aika heikkotasoisessa ohjelmassa soi selkeästi hengellinen laulu. Laulu, joka kertoo siitä, että toivoa on. Ei riistetä ihmisiltä sitä.
Iloitkaa iloitsevien kanssa ja itkekää itkevien kanssa. Aika hyvä elämän ohje. Vai mitä?
kuule mulla on sinulle kerrotavaa, jos olet rehelinen itselesi, niin kuuntele noiden stemma laulantaa niin siitä on epä puhtaita ja epä vireisijä ääniä. olkoon sit päivä tai yö niin se vaan on. ja toiseen asijaan, hehän ovat aivan kopioita kyöstistä ja ernosta, suora lähetys on tosijaan kyöstin apinoita ja se on aivan tosi,. vaatee oli varmaan kyöstin valisemat..he..hee.. pojillehhhhhhhhhhh
siis tilaustahan on uskolle vaan kuinka on laulajia, kun aina heitä heitellään-- tomaatilla.