seksistä..

gaygirl_

Seurustelen ihanan naisen kanssa ja meillä menee hyvin, mutta mua mietityttää tuo seksipuoli, näin uskovana ihmisenä. Kyllähän me sitä harrastetaan, mutta välillä en voi olla tuntematta huonoa omaatuntoa, kun tuntuu että teen väärin. Jos kerran seksi ennen avioliittoa on kiellettyä ja lesbot eivät voi mennä naimisiin, niin käytännössä vaihtoehdot ovat joko seksistä kieltäytyminen tai synnin tekeminen. Mikäli siis tuon kokee synniksi, ja itse en oikein tiedä enää mitä pitäisi ajatella. Miten teillä muilla on asian laita, koetteko huonoa omaatuntoa asiasta ja mihin ratkaisuun olette päätyneet? Kaipaisin asiallisia vastauksia ja pohdiskeluja.

9

2082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omat huolet

      Minulla on suurempiakin huolia,kuin toi teidän suhde tai sekstailu.

      Mutta jos Raamatusta etsit vastausta,niin tyly vastaus on:NO GAY suhteille/seksille.

      Jos taas olisi kysymys siitä,että milloin autiolla saarella asustavat mies ja nainen,jotka haluavat sitoutua toisiinsa,voivat aloittaa seksielämänsä,niin odotus tulee aika pitkäksi,jos he odotelevat toisten lupaa asialle.

      • mörgen

        Aika luupää tarvitsee olla jos autiolla saarella täytyy seksiä harjoittaa.
        Kun sitten tulee raskaaksi, niin autiolla saarella synnyttäminen on aikamoinen riski ja lapsi sekä äiti voivat kuolla. Sellaiseen ei välttämättä lupaa heltiäisikään. Onhan siinä luvassakin jonkinlainen järki, eikä sitä huvikseen anneta eikä kysytä.


    • Turhaan koet syyllisyyttä seksuaalisuudesta ja seksistä tytön kanssa. Koko avioliitto on kirkon keksintöä, ja kirkko haluaa kontrolloida ihmisiä oppinsa avulla. Kirkko EI ole sama kuin kristillinen usko. Seksuaalisuus on lahja, joka on annettu ihmiselle hänen elämänsä rikastuttajaksi, ei orjuuttajaksi. Sinä kuten kaverisikin ootte Jumalan luomia, seksuaalisuus on teille annettu Luojan kädestä. Jos häpeät omaa itseäsi, häpeät myös Luojaasi, joka on tehnyt sinut juuri sellaiseksi kuin mitä olet. Jos vedotaan tässä siihen, että sukupuolisuus liittyy nimenomaan lajin lisääntymiseen, on todettava, että aina löytyy pareja, jotka toteuttavat tätä Luojan käskyä. Ei kaikilta vaadita samanlaisuutta, kuin olisimme klooneja. Tuollainen ajatus on äärimmäisen kaukana luomisajatuksesta. Paavali on sanonut niin, että kaikki on minulle luvallista, mutta kaikki ei ole hyödyksi. Itse kunkin on siis päätettävä siitä, mikä on hänelle hyödyksi. Ja hyvä on vielä muistaa se sana, että älkää olko ihmisten orjia.
      Kaikki olemme kallisti lunastetut, kulkemaan - ei lain, vaan - armon auringon alla.

      • en voi---

        käsittää että vielä tällä vuosi sadalla uskonto on niin syyllistyttävää. Onnellinen rakastava ihminen ei tarvitse kenenkään lupia jos on aikuinen. Koska ihmiset lopettavat satujen lukemisen ja niiden mukaan elämisen. Ihmisen pitäisi kehittyä eikä taantua.


      • en voi--- kirjoitti:

        käsittää että vielä tällä vuosi sadalla uskonto on niin syyllistyttävää. Onnellinen rakastava ihminen ei tarvitse kenenkään lupia jos on aikuinen. Koska ihmiset lopettavat satujen lukemisen ja niiden mukaan elämisen. Ihmisen pitäisi kehittyä eikä taantua.

        "minä----en voi---
        käsittää että vielä tällä vuosi sadalla uskonto on niin syyllistyttävää."

        Todella harva pystyy sanoutumaan täysin irti uskonnon vaikutuksesta. Useimpia ihmisiä uskonto koskettaa jollain tavalla, ehkä jopa huomaamattomasti. Jokaiseen uskontoon sisältyy jonkinlainen eettinen järjestelmä, jonka mukaan jokin on hyvää tai pahaa, hyväksyttävää tai ei-hyväksyttävää. Hyve tai "synti", kuten sen luterilainen usko ilmaisee. Samantyyppiset moraaliset käsitykset on myös katolisilla ihmisillä, ehkä vielä vähemmän vapaamielisinä.
        Heillähän jopa avioliitto on sakramentti.
        Tuskinpa on ihmisyhteisöä, jossa ei olis jonkinlaisia moraalikäsityksiä. Ihmisen erottaa eläimestä mm. just moraali. Kyllähän merkillepantavaa on se, että 'uskonto' laahaa historian kehityksessä jäljessä, yleensä aina viimeisenä. ;>) Se kun on yhteisön kantavia rakennelmia, haluttiin sitä tai ei...


      • Megahannele

        Kaikki olemme kallisti lunastetut, kulkemaan - ei lain, vaan - armon auringon alla.


        Tämä oli joulunajan selkein, valoisin a viisain viesti.

        Hyvää Hyvän Tahdon ja Toimenpiteen Aikaa. :)

        Marjo


    • ^^,

      Niin lesbothan eivät voi mennä naimisiin, mutta he voivat rekisteröidä suhteensä häiden tavoin. Siinä allekirjoitetaan rekisteröitymis paperi ja annetaan myös sormukset. Juhlat ovat häiden kaltaiset :)

    • kovis 86

      Tee omantunnon mukaan. Eihän se ole hyvä että tunnet syyllisyyttä. Mutta jos et voi sille mitään, niin kuin et voi. Tärkeintähän se on että olet onnellinen sellaisina kun olet.
      Itsetuntoasi voisit yrittää saada. Minusta on suloista että sä yrität pyyttää asiaan apua.
      Mun oppini on se. Että tekee siltä kun parhaalta tuntuu. Ole rohkesti oma itsesi.

    • Yksinkertaista

      Jokainen tietenkin tekee juuri omantuntonsa mukaisesti, joko oikein tai väärin. Jos omatunto soimaa tekee yksinkertaisesti väärin vastoin omantuntonsa ääntä. Nyt näin onko omatunto ohjattu Jumalan totuudella vai omalla totuudella. Ihmistä suojellaan. Luoja loi ihmiset mieheksi ja naiseksi ja niin nekin värkit hän loi miehelle ja naiselle omanlaisensa ja jokainen sen ymmärtää, että Jumala teki naisesta ja miehestä toisensa täydentäjät. Jos alatte muihin suhteisiin on ongelmat edessä ja Jumalaa ei voi kukaan mistään syyttää, hän teki oikein.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1738
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      140
      1454
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      11
      855
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      504
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      46
      489
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      54
      469
    Aihe