Minkälainen olet?

Oletko,

luonteeltasi äkkipikainen? Suututko niin, ettei toinen osapuoli tiedä, että mistä suutuit?

7

592

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eteläpohjalainen

      suutun harvoin mutta sitten onkin tosikysymyksessä. en kuule en nä , multa menee ulkonäköki.huidon jaa huudan, huudan ihan sairaasti.

      • pitäs

        Avata joku niitä järkilataamoita, joita kunnat on sulkeneet nuukuuksisaan.

        Tuollaisella huutajalla olis sellainen hyvä rauhoitumis paikka.

        Mutta taitas tulla tunkosta pohjanmaalla lataamoon, niitä hurjapäitä kun on minusta paljon sillä suuunnalla.


    • hildurvonhopsis

      En tiuski, enkä sano kenellekään rumasti. Yritän kannustaa ihmisiä. Osaan keskustella rauhallisesti myös ikävistä asioista. Näen ihmsissä heidän hyvät puolensa. En riehu enkä raivoa enkä lyö ketään enkä juopottele. Siis melko hyvä ihmiseksi. Haluaisin samanlaisen kumppanin. Minulla on elämänkokemusta ja tietotaitoa asioiden käsittelyyn. Jos suutun, niin kerron kyllä miksi suutun. En edes muista milloin suutuin. Nuo ihmiset kun ympärillänikin ovat niin ihania: lempeä vanha äitini, omat aikuiset lapseni ja tuleva miniä sekä ihanat ystävät. Ei heille tarvitse suuttua kenellekään.
      'Erittäin hyvä, ellei täydellinen' ja vielä niin vaatimatonkin :0)

    • profiilissa lukee:
      "Mussa asuu muutama hippi, Robin Hood, Pelle Peloton ja Esa Saarinen".

      En ole äkkipikainen, joskus huonona hetkenä saatan olla ärtyisä, mutta silloinkin ilme kertoo siitä, ei äänen voluumi tai fyysinen agressio.

      Puran agressiot tarpen tullen tekemisellä, musiikilla tai keskittymällä olemaan 'aineeton'.

    • pikemminkin äkkipikaista sorttia. Suutahdan nopeasti, lepyn nopeasti. Kiukkuani olen oppinut hillitsemään ja hallitsen sanani. En alennu henkilökohtaiseen haukkumiseen silloin, kun asiat tappelevat. Olen ennemmin hiljaa, kun joskus saan täyslaidallisen. Näitä kun aina silloin tällöin sattuu menevälle ja tekevälle ihmiselle. Minun kanssani on helppo tulla toimeen.

    • Kaivanto

      olen. Ja jos kohtaan suurta vääryyttä, silloin voin suttua. Äänivolyymi nousee ja verenpaine sen kanssa kilpaa. Olen heikompien puolella ja kova taistelemaan vääryyttä vastaan. Äkkipikaistuksissa ei voi taistella, silloin menee kontorilli ja voi sanoa jotakin jota myöhemmin katuu.
      Ainut ongelma on se, että voi olla kyse myös makuasiasta, mikä on väärin, mikä oikein. Ja niinkus hyvin tiedätte, makuasioista kiisteleminen...

    • Pirre*

      ettei toinen tietäisi mistä suutuin..enkä yleensäkään suutu kovin helposti; ehkä tympäännyn paremminkin jos asiat ei ihmisen kanssa suju..

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      118
      6884
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      47
      4572
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3702
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2784
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2451
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1916
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      200
      1428
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1234
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      37
      1032
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      898
    Aihe