Eli kissanomistajat arvioikaapa karkeasti menonne kuukaudessa kissan ylläpitoon. Ei siis ruoka, hiekka jne. Myöskin leikkauksen hinta, rokotusten ja madotuksen kustannukset olisi kiva tietää noin suurinpiirtein? Olen tässä harkinnut kissan ottoa mutta ensin täytyy miettiä onko siihen varaa.
Kissan ylläpito kustannukset/per kk
8
2122
Vastaukset
- hipi
Olen kyllä lukenut tuon mutta mielelläni vielä kuulisin sellaisen henkilön arvion jolla itsellään on 1-2 kissaa ihan kaverina, että paljon niiden ylläpito maksaa.
- Anonyymi
Osta kissallesi/kissoillesi vessantäytteeksi rautakaupasta lämmityspellettiä. Se on samaa tavaraa kuin kissoille pussitettu pelletti mutta paljon halvempaa! Säästät todella paljon!
- Daisy
Yhden kissan ruokinta maksaa kuukaudessa n. 20-30 €. Hiekkakustannukset riippuvat suuresti siitä, millaista hiekkaa käytät. N. 10-15 €/kk on luultavasti aika realistinen arvio paakkuntuvan hiekan kanssa. Uroskissan kastrointi maksaa n. 40-80 €, naaraskissan sterilointi n. 60-120 €. Rokotukset maksavat n. 20-50 €/kerta (muista, että jos ottamaasi pentua ei ole rokotettu lainkaan, se pitää rokottaa pentuna kahdesti). Matolääkkeet maksavat muutaman euron. Kissan ensimmäinen vuosi on se kaikista kallein, koska penturuoka maksaa enemmän kuin aikuisten kissojen ruoka ja koska kissalle pitää ensimmäisen vuoden aikana ostaa kaikki tarvikkeet ja koska se pitää silloin leikata. Kannattaa laittaa jo etukäteen vähän rahaa syrjään ja hankkia mielellään kissalle vakuutus eläinlääkärikulujen varalle, ettet joudu kissan mahdollisesti sairastuessa ihan vararikkoon.
- tiu
Meillä on kaksi kissaa. Ostamme raksut isompana säkkinä (eläinkaupasta), esim. n. 3kg maksaa n. 20e ja sitä kissat syövät n. 2kk. Lisäksi saavat muutaman kerran viikossa lihaa ja kalaa, joten niistä ei kauheaa lisää kerry. Hiekkoihin menee kuussa n. 10e, ostan marketista.
Sitten tietty mahdolliset ell käynnit nostavat kuukausi budjettia.
- faerie
Meillä on kaks kissaa.
Yhteiskustannukset kuukaudessa n. 40e.
Kissat syövät hyvin ja hiekka vaihdetaan viikon välein tai jos tarve, niin aikaisemmin. - tiu
Meillä on kaksi kissaa. Ostamme raksut isompana säkkinä (eläinkaupasta), esim. n. 3kg maksaa n. 20e ja sitä kissat syövät n. 2kk. Lisäksi saavat muutaman kerran viikossa lihaa ja kalaa, joten niistä ei kauheaa lisää kerry. Hiekkoihin menee kuussa n. 10e, ostan marketista.
Sitten tietty mahdolliset ell käynnit nostavat kuukausi budjettia.- Nasu
Riippuu paljon siitä, mitä kissasi syö. Meidän nirppa syö melko vähän kuivaruokaa, joka on edullisinta. Mutta esim. kuivaruokiin meillä menee kuussa ehkä noin max 4 e/ kk ja purkkiruokiin 12 e/ kk. Lisäksi hän syö ihmisruokaa jota nyt ei pieneen kissaan mene paljoa. Hiekat ovat meillä laadusta riippuen noin 7 e /kk. Rokotukset kerran vuodessa noin 42 e. Silmätulehduksen takia käydään kerran tai kaksi vuodessa ja sekin on noin 45 e. Matolääkkeet on halvimmillaan ehkä alle 5 euroa.
Hintavertailua kannattaa tehdä! Vapaa valinnassa purkkiruoat ovat edullisia. Ja varmaankin melkein joka kissan saa totutettua kuivaruokaan jos asiakseen ottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511853
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121741Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va351507Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961198- 941195
- 841114
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta354992- 62869
- 49831
- 50816