Olisiko kellään antaa ohjetta tavalliseen huovutettuun patakintaaseen? Millainen lanka, puikkokoko ja ennen kaikkea ohje neulontaa varten?
huovutettu patakinnas?
joulu tulee
4991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tällä ohjeella joudut näkemään vähän vaivaa koetilkun kanssa, mutta toisaalta voit käyttää mitä vain huopuvaa lankaa, esim. hahtuvaa, Novita Huopasta, Fritidsgarnia tms:
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/asusteita_vaatteita/lapaset-kasineet/huovutetut_lapaset.html
Näistä voi tulla vähän turhan ohuet patakintaiksi eli kannattaa tehdä vielä isommat ja huovuttaa kahdesti, mutta tästä saa kuitenkin osviittaa:
http://www.ullaneule.net/0305/ohjeet_kuurankukka.html
Hahtuvasta neulotut huovutetut lapaset; itse tekisin nämä XL-koossa ja huovuttaisin ohjeesta poiketen 60-asteisessa pyyhepyykissä (=kutistuvat enemmän); ne venyvät sitten kyllä kosteina, jos huopuu liikaa - kannattaa myös todella harsia se muovipussi lapasten sisälle ennen huovutusta, muista pistää yksi kiinnityspisto myös lapasten kärkeen, ettei pussi pullahda ulos kesken pesun.
http://www.ullaneule.net/0305/ohjeet_hahtuvalapaset.html
Kiitos! Näillä kyllä onnistuu!
Sopiiko novita tempo lanka patakintaaseen? ainakin se on varmaan tarpeeksi paksu, mutta palaako se? (:
Tempossa on keinokuitua eli en tekisi siitä patakintaita tai -lappuja. Jos on pakko ostaa Novitaa niin osta Huopasta tai Puroa.