Kutukalastus

arvokaloilla

pitäisi lailla kieltää Varkaudessa, kuten koko Suomessa. Näin annettaisiin mahdollisuus kannan säilymiselle. Esim:kevään hauenpyynti sekä lahnan pyynti pitäisi totaalisesti rauhoittaa.
Kuha on jo lailla rauhoitettu, mutta turha kalan pyytäminen kutuaikaan on suojattava!

7

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierestä

      Tässä harvoja Varkautelaisten viestejä jossa on vähän asiaakin,suurin osa räksyttää kuin rakkikoirat muiden ihmisten asioiden kimpussa.

    • kuha...

      "Kuha on jo lailla rauhoitettu, "

      Taitaapi olla kuhan kuturauhoitus poistettu laista jo aikaa sitten.

    • tarkemmin

      "turha pyytäminen". Kyllä olen pyrkinyt kaiken syömään minkä olen verkoilta kotiin kantanut.

    • Arvokala

      Mikä arvokala se hauki ja lahna oikein on? Roskakaloja molemmat... saa pyytää loputtomiin, eivät lopu Suomen järvistä.

    • Kun pyydät hauen niin samaan paikkaan tulee uusi hauen poikanen kasvamaan jolla on mahdollisuus selvitä. muut ylimääräiset poikaset menee lajitovereiden suihin näin on luonnon laki. Kun esim. ahvenet on pyydettäessä liian pieniä se kertoo että niitä on liikaa. Särkikalojen runsaus on rehevöitymisen merkki. Näistä huolimatta verkolla toteutettu kalastus nuottaamista lukuun ottamatta pitäisi kieltää. Se on luonnon vastaista vesilinnuille norpille ja harvinaisemmille kalalajeille.

    • nonniii

      jos arvokaloilla tarkoitat lohikaloja niin eikös ne ole kudun aikaan jo rauhoitettukin suuressa osassa maata. Toisekseen missähän varkaudessa olisi paikka missä nämä arvokalat kutisivat? Kyllä hauet ja lahnat eivät suomen järvistä kalastamalla lopu, kalastettiinpa sitten kudun aikaan tai ei. Ja hauethan ne niille arvokalojen poikasille ovat pahimpia vihollisia.

      • onkia

        ne taitaa olla nuo kuturauhotus puheet noitten uistimenvetäjin puheita jotka kyllä yläänsä vetävät uistimet verkoihin kiinni ja repivät sitten puukolla irti ja tätä tapahtuu vaikka verkot olis merkkattu kunnonmerkeillä vai pitäskö laittaalippusalot jatanpäihin jos ne sit näkis kunnolla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe