Helppiä

nvidian ajuri

Mulla on Fedora 8 asennettuna mutta nyt pitäisi saada nvidian ajuri asennettua.

Olen yrittänyt etsiä ohjetta miten saisin livnan pakettilähteet lisättyä niin että voin asentaa nvidian ajurin Sovellukset/Lisää/Poista ohjelmistoja sovelluksella.

Tää on 32 bittinen normaali versio Fedorasta, näytönohjari on Asus 8800 GTS 640 Mb.

Fedora on mulle uusi tuttavuus siksi vähän tökkii nää perusjutut, ohjeet on vähän sekavia koska niissä on sekasin vanhaa ja uutta versiota tai ainakin sille tuntuu.

Jaksaisko joku ystävällisesti vääntää selkeän ohjeen miten saan livnan pakettilähteet käyttöön, sieltä ilmeisesti saa nvidian ajurin ellen ole väärin ymmärtänyt.

Olisko 64 bittinen sopivampi mun koneeseen prossu on Intell Q6600 CORE2QUAD 2.4GHz, Asus P5K, 8800GTS, kiintolevyt ja dvd-asema sata-liitännällä wlan käytössä?

3

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fedoran käyttäjä
    • fedora8

      Jos sinulla on monesta paikasta paketti päivitys paketit ei välttämättä päivity, koska niissä on eroja.
      Mulle jäi roikkumaan päivittämättömiä ja joka kerta kun päivitin päivitys teki virheilmoituksen.
      Lue näitä vanhoja juttuja fedorasta, siellä jossain oli kerrottu miten voit lisätä tai poistaa paketteja.

    • www.livna.org

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe