Haaveissa olisi häämatka Wieniin ensi elokuussa. Tuommoista neljän vuorokauden matkaa ajattelimme. Kannattaisiko Wienissä olla viikonlopun yli vai onko arkipäivät aivan yhtä hyviä?
Olemme kiinnostuneita lähinnä historiasta ja kulttuurista, mutta kyllähän sitä joku ilta saattaisi jossain pubissa/baarissa ihan mielellään istuskellakin.
Entä mitä nähtävyyksiä tms suosittelette? Olisiko tällaisten suhteen parempi mennä viikolla kuin viikonloppuna?
Paras aika matkustaa
6
1258
Vastaukset
- wiernerknabl
Nähtävyyksien kannalta arkipäivä tai viikonloppu ovat yhtä hyviä. Jos haluaa shoppaila niin arkipäivät koska liikkeet sunnuntaisin kiinni sekä sulkevat aika aikaisin lauantaisin.
Elokuu ei ole paras aika vierailla Wienissä, voi olla hirvittävän kuumaa, ihmisiä = muita turisteja - todella paljon, ooppera suljettu jne.
Wien on parhaimmiillaan keväisin ja alkusyksyllä sekä myös adeventtiaikaaan. - vielä.
Edellinen vastaaja kirjoitti asiaa, mutta lisäisin vielä sen, että maanantaisin moni museo on kiinni.
- kesälomat
ovat tosiaan elokuussa (esim. koulut aloittavat 1. viikonloppu elokuuta). Ruuhkien kannalta olisi helpompaa, jos pystyisitte ajoittamaan matkanne heinäkuun puolelle tai aivan elokuun alkupäiviin. Olimme viime kesänä heinä-elokuun vaihteessa Itävallassa (tosin vuoristossa). Ei siellä mitenkään liian kuumaa ollut. Eikä ruuhkiakaan vielä.
- alkup.
Häät ovat 20. pvä ja sitä seuraavalla viikolla olisi meille paras aika lähteä matkalle. Korkeintaan parilla päivällä voimme lykätä lähtöä niin että olisimme Wienissä juuri elo- ja syyskuun vaihteessa. Sitten onkin jo pakko palata arkeen :( Täytyy sitten vissiin vain asennoitua jo etukäteen ruuhkiin ja kuumuuteen...
- rauhoittunut
alkup. kirjoitti:
Häät ovat 20. pvä ja sitä seuraavalla viikolla olisi meille paras aika lähteä matkalle. Korkeintaan parilla päivällä voimme lykätä lähtöä niin että olisimme Wienissä juuri elo- ja syyskuun vaihteessa. Sitten onkin jo pakko palata arkeen :( Täytyy sitten vissiin vain asennoitua jo etukäteen ruuhkiin ja kuumuuteen...
noin loppukuusta. Enkä usko, että siellä mitenkään ylenpalttisen kuumaakan enää on. Muistorikasta matkaa!
- marriED
rauhoittunut kirjoitti:
noin loppukuusta. Enkä usko, että siellä mitenkään ylenpalttisen kuumaakan enää on. Muistorikasta matkaa!
Kyllä ne koulut alkoi Wienissä ainakin viime kesänä vasta syyskuun alussa ja niin on ollut edellisinäkin vuosina. Voi tietysti riippua koulusta, mutta käsittääkseni virallinen aloitus.
Älkää suotta huolehtiko muista ihmisistä, ilmasta jne. Kyllä sekaan mahtuu ja ilmat on sitten mitkä on. On kyllä läkähdyttäviäkin päiviä, mutta yhtä hyvin voi olla sopivan lämmin kesäpäivä.
Kun kyse on häämatkasta suosittelen hevosajelua Wienin keskustassa ja sitten joku ihana hotelli, joista tosin en osaa tähän hätään antaa vinkkiä. Käykää ainakin Schönbrunnin linnassa ja viinituvissa. Olkoon häämatkanne ikimuistoinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1524071Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111748Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741003
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23901- 52872
- 71859