Uuden harrastuksen aloittaminen

amatööri33

Hei,

Päätin sitten laittaa tämän saman viestin vielä tänne, niin ei varmaan tule sanomista..

Harrastuksia ei nykyään ole, ja jotain kehittävää pitäisi elämässä tehdä, ja mieleeni tuli että ampuminen voisi olla mukava ja erilainen tapa viettää vapaa-aikaa.

Hetki sitten sain luvat pienoiskivääriin kuntoon ja tuli sitten mieleen että ampumis harrastusta olisi kiva siirtää ampumaradoille.
Elikkä, kuinka asia etenee? Ensin pitäisi joku jäsenyys saada ampumaradalle, vai kuinka? Miten tuo ase asia sitten menee, pitkääkö jo omistaa ase ennenkuin voi jäsenyyden saada?
Kuinka helposti saa pistooliin (ihan vain joku 9mm) luvan jos perusteluina on juuri tuo ammunta harrastus radalla?

Kiitos vastauksista, ja edelleen, toivottavasti kukaan ei heitä jotain jokela vitsiä tähän väliin.

10

3921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkl

      Ihan siitä missä asut. Eli onko paikkakunnallasi ampumarataa ja ampumaseuraa. Seuran jäsenyys kannattaa hakea itselleen ja samalla saa monasti alennusta ratamaksuista. Joillakin paikkakunnilla on esim. Riistanhoitoyhdistysten ylläpitämiä, yleisiä ampumaratoja, joilla saa käydä ampumassa veloituksetta.
      Jäsenyyteen ei tarvita asetta. Eli voit käydä radalla tutustumassa lajiin ja toimintaan.
      Ammunnan harrastajat ovat reilua porukkaa ja neuvovat mielellään noviisia.

      Pistoolin hankkimislupa on huomattavasti tiukemmassa ja asiasta kannattaa neuvotella oman paikkakuntasi lupaviranomaisten kanssa. Pistooliammunnan harjoittelu kannattaa aloittaa .22 kaliiperin aseella ja ohjatusti. Näin oppii oikean tekniikan ja välttää vaikeasti korjattavat virheet. 9mm pistoolilla ampumaharrastuksen aloittaminen on verrattavissa siihen kun aloittaisi ajokortin ajamisen suoraan rekka-autolla. Eli pienellä kaliiperilla alkuun.

      Tutustu aina rata ja turvasääntöihin ja myös noudata niitä. Tervetuloa hienon ja sosiaalisen harrastuksen pariin!

    • 40S&W

      Mulla oli sama tilanne pari vuotta sitten. Oli pakko löytää joku mielekäs harrastus kaiken duunin vastapainoksi. Aikani mietittyäni päädyin practicaliin ja sra:hin, ammunta kun oli poikavuosilta jo tuttua ja mukavaksi todettu ajanviete.

      Jos toiminnalliset lajit, kuten nuo mainitsemani, kiinnostaa, niin lähimmän seuran turvakurssille vaan heti kun sellainen tulee. Sieltä pääsee hyvin alkuun ja hommasta jyvälle.

      Jos perinteiset metsästys- tai kouluammuntalajit (niin, kouluammunnaksi sitä tavataan sanoa, sorry) kiinnostaa, niin seurojen kautta niihin pääsee sisälle.

      9mm ja sitä suuremmalle pistoolille/reukulle tuskin lupaa saa ilman näyttöä harrastuksesta, varsinkaan enää. Ja niinhän asian pitääkin olla.

    • kantolupien metsuri

      Liity seuraan, ja lupa tykille vetämään.
      Ja eikun kanuuna ostoksille.
      Näin helppoa se keski-uudellamaalla on.
      Ps. laita lappuun mahdollisimman JÄREÄ niin poliisi myöntää pienemmän
      Esim. 9mm --> .22
      .44mag --> 9mm/45acp
      .50ae --> .44mag / .357mag

      • mutta sitte

        on tuo practical tosiian, siinä saa .45 ekankin aseen luvan yleensä jos on practical tai sra ammunta perusteena. ysompiakin siihen saa toki. 9 mm on melkeimpä pienin kaliiberi jolla siinä menestyy.


      • 40S&W
        mutta sitte kirjoitti:

        on tuo practical tosiian, siinä saa .45 ekankin aseen luvan yleensä jos on practical tai sra ammunta perusteena. ysompiakin siihen saa toki. 9 mm on melkeimpä pienin kaliiberi jolla siinä menestyy.

        Ysiä pienemmälle ei sra- tai practical-perusteella lupaa edes myönnetä, jos pykälien mukaan mennään.


      • Viänäse Tumi
        40S&W kirjoitti:

        Ysiä pienemmälle ei sra- tai practical-perusteella lupaa edes myönnetä, jos pykälien mukaan mennään.

        jottee vitsijä vällii. Eepä välittänneet vua tulloii vitsiä vitsi piälle.


      • huh...

        Sain vihdosta viimein vietyä luvat poliisille, mutta lykkäsivät käteen vielä lisäselvitys osuuden ja kaksi suosittelijaa tarvii kans. Ja kun en muita ase harrastajia tunne niin harrastuksen aloittaminen on todella vaikeaksi tehty. Niin ja komisarion jutulle pitää kuulemma mennä. Huh huh... taitaa jäädä tämä harrastus aloittamatta...


    • PORNO

      Ei mitään nakskakkosia. Niillä ei opi rekyylinhallintaa ja nopeita tuplia.
      Aseen kuuluu potkia ja jyrähtää.

      • hillbergmounting

        noella vuatimiksilla vua iso ja äkäse eukon.


      • kuopio - iisalmi - kajjaani
        hillbergmounting kirjoitti:

        noella vuatimiksilla vua iso ja äkäse eukon.

        Kyllä eukot nopeista tulpista tykkää.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe