Heips. Voiko 3 kk ikäiselle marsulle jo vapaasti antaa tuoretta (porkkanaa yms.)Siemensekoitusta ei varmaan vielä voi antaa? Nyt olen antanu Oxbown poikas pellettejä.Onko ok? Kertokaa viisaammat!
Eka marsu
Eveliina99
9473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi antaa jo tuoretta, mutta mielellään vähän kerrallaan totuttaen, ettei mene maha sekaisin. Kannattaa antaa tuoreita sitten monipuolisesti (en nyt tarkoita että yhtä aikaa, vaan erikseen pienissä määrin), jotta oppii syömään melkeinpä kaikkea tuoretta (joka siis soveltuu marsulle) näin saat myöhemmin vaihtelevuutta ruokavalioon.
Pikkumarsut syövät jo syntymästään asti kiinteää ruokaa, samaa, kuin emokin. Luonnossa pelkkä maito ei millään riittäisi niille, joten selviytymistodennäköisyys kasvaa, kun kaikki ruoka käy.
-M.
Nyt täytyy vielä täsmentää, että tarkoitin vaan, että marsut voivat syödä kaikkea, mutta kaikki ei siis ole kuitenkaan suositeltavaa ja laadussa on eroja. Varovasti aloittaen, omat tykkäävät eniten porkkanasta, salaatista (jossa annan C-vitamiinin; joskus myös kurkussa) ja puiden lehdistä, erityisesti vaahteran. Netistä löytyy pitkiä listoja siitä, mitä kuikuille voi antaa.
-M.
En ole kuullukkaan, että vaahteran lehtiä voisi antaa?! Täytyypä joskus kokeilla.
Pidetäänkö muuten kuivaruoka kuppi (siemensekoitus ja pelletit samassa) koko ajan häkissä vai laitetaan vaan esim. kerran päivässä sinne häkkiin (muuten vain heinää ja vettä tarjolla kokoajan).Sorry tyhmät kysymykset, mutta haluaisin hoitaa mahdollisimman hyvin : )
Vaahtera teki kauppansa todella nopeasti, mutta koska en tajunnut lehtiä kuivata, niin niillä kuikut pääsevät herkuttelemaan uudestaan vasta ensi vuonna. :)
Vuoden ikäiseksi asti pellettiä saisi olla tarjolla koko ajan, sen jälkeen pari rkl/marsu per päivä. Heinää ja vettä koko ajan tarjolla iästä riippumatta. C-vitamiini kannattaa antaa kerran päivässä. Itse annan melkein päivittäin myös vähän porkkanaa ja näkkäriä tai oksia (jotain kovempaa purtavaa) laitan aina koppiin, josta niitä nakerrellaan mielialan mukaan).
-M.
Taas unohtui osa. Eli vielä noista siemensekoituksista: niissä on paljon rasvaa ja useissa sekotuksissa on myös väriaineita. Satunnaisena herkkuna voi antaa, mutta "ruoaksi" ei, ne ovat marsun mielestä hyviä, mutta ravitsemuksen kannalta parempaa on hyvälaatuinen pelletti.
Tiukkapipoksi (ei mitään herkkuja) ei silti tarvitse ruveta, itse laitan esimerkiksi joskus siementangon roikkumaan kopin kattoon, jossa se heiluu --> marsuilla on herkkuja, mutta samalla kuitenkin tekemistäkin. Sitten kopissa alkaa hurja pomppiminen, kun on niin kivaa. ;)
-M.
mullakin on ollut ruokakuppi kokoajan häkissä, lisäksi heinää, vettä ja tuoreruokia. voinko vielä aloittaa ruokinnan kerran päivässä vai joko marsu on niin tottunut että aina on ruokaa saatavilla että enää ei voi/kannata vaihtaa ruokintatyyliä? itsekin olen syöttänyt ruokasekoitusta, joka on eläinkaupasta ostettu (marsujen oma sekoitus) voiko sellaista antaa vai kannattaako syöttää vain tankoja?
Juu, kyllä ruokintaa voi vähitellen opettaa "ajoittaiseksi". Tai kuppi voi toki olla kopissa, mutta sen voi täyttää vain osittain, ja antaa olla tyhjänä, kunnes on taas ruoka-aika. Jatkuvasta ruokinnasta siirrytään säännösteltyyn marsujen ollessa noin yksivuotiaita (heinää ja vettä silti aina koko ajan).
Jos marsujen ruokasekoitus on pääasiassa pellettiä, sitä voi antaa ihan hyvin. Pelletti on yleensä vihreää (eri sävyisiä riippuen merkistä) ja useimmiten pientä pyöreää "pätkää" koostumukseltaan. Jos ruokasekoituksesi muistuttaa lähinnä eri jyvistä, juureksista ja marjoista koottua sekoitusta, sitä tulisi antaa vain herkkuna.
Mitä tarkoitat "tangolla"? Jos tarkoitat herkkutikkuja/-tankoja, ne ovat nimensä mukaisesti herkkuja, eli ei jatkuvasti, saati pelkästään. Jos taas sana kuvailee tuota pellettiä, jota yläpuolella selitin, nimenomaan sellaista tulee antaa. En oikein tiedä, vastasinko kysymykseesi oikein, koska tuo "tanko" on vähän epäselvä käsite. Voit kysyä eläinkaupastasi lisää, he varmaan neuvovat ihan mielellään.
(Tosin joissakin kaupoissa "mainostetaan" marsuille ruokaa, jonka raaka-aineet marsut ovat saaneet "itse valita". Se taas tarkoittaa, että marsut ovat vaistonsa mukaan valinneet kaikkein energiapitoisimmat aineet, joita ne ehkä tarvitsisivat luonnossa, mutta jotka kotioloissa vain lihottavat.)
-M.
hyvistä vinkeistä :)