Tuulienergia

Minulla on mökillä aurinkosähkö, mutta ilman lisälatausta en pärjää, lokakuu-helmikuu, joten olen ajatellut olisiko tuulimyllystä apua, kun tuulta tutuu syksyllä ja talvisaikaan riittävän, ainakin siltä tuntuu. Voiko sen liittää aurinkosähköön? Katselin jostakin, että 200 W tuulimyllyjä saa siinä 900 eurolla. Valtakunnan verkkoon ei ole mahdollista liittyä.
31651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

täällä palstoilla tuuligeneraattorin käytöstä, mutta tuntuu olevan vähän kokemuksta kellään.
Lähinnä minua arvelluttaa tuuligeneraattorin mekaaninen kesto talven myrskyillä. Mökkimme on avalla paikalla jossa tuulet todella tuivertavat estotta myrskyillä.
Generaattorien sähköinen ylikierrosjarru ei estä roottoria ottamasta suuria kierroksia todella kovassa kelissä, ja silloin yleensä tulee värinöitä ja paikat, tai koko laite hajoaa.
Yhtä koetta seuraan mielenkiinnolla:
http://hopealehmus.dyndns.org:8080/home/nousjo/public_html/dynamic/tuuligeneraattori.html
Kaveri on vuoden puuhastellut ja saanut nyt laitteen asenettua toimintaan.
Toivottavasti pian saamme lukea hänen kokemuksiaan.

Äänestä
  • Minulla on mökki ei niin kauhean tuulisella paikalla, mutta kuitenkin kinnostaa lähinnä uusin tekniikka, kun kuulin ,että joku oli rakentanut mökilleen "täydellisen" systeemin,jossa on aurinkopaneelit, joiden rinnalle oli lisäksi kytketty 200W tuulimylly ja diisselagrekaatti, nämä oli yhdistetty johonkin prosessori aivoihin, mikä tutkailee akun varaustilaa, ne käynnistyvät ja stoppaavat sähkön kulutuksen ja akkujen kapasiteetin mukaan. Lisäksi kaiken huipuksi oli hän lisännyt systeemiin 220V invertterin ja 220v verkon! Tämä systeemi kuullosti vähän monimutkaiselta, eikä onnistu varmasti "meikäläiseltä" tavalliselta tinurilta, Mutta jäipähän vaan muhimaan päähän, että jos minäkin. Katsoin netistä 400W tuuligeneraattoria, mitä on koekäytetty 160m/s tuuilla.http://www.ks-solar.fi/epages/Planeetta.sf/sec5C5EcQh21GQ/?ObjectPath=/Shops/ks-sahkopalvelu/Products/HWG-400

    Äänestä

  • vähän jotakin kirjoitti:

    Minulla on mökki ei niin kauhean tuulisella paikalla, mutta kuitenkin kinnostaa lähinnä uusin tekniikka, kun kuulin ,että joku oli rakentanut mökilleen "täydellisen" systeemin,jossa on aurinkopaneelit, joiden rinnalle oli lisäksi kytketty 200W tuulimylly ja diisselagrekaatti, nämä oli yhdistetty johonkin prosessori aivoihin, mikä tutkailee akun varaustilaa, ne käynnistyvät ja stoppaavat sähkön kulutuksen ja akkujen kapasiteetin mukaan. Lisäksi kaiken huipuksi oli hän lisännyt systeemiin 220V invertterin ja 220v verkon! Tämä systeemi kuullosti vähän monimutkaiselta, eikä onnistu varmasti "meikäläiseltä" tavalliselta tinurilta, Mutta jäipähän vaan muhimaan päähän, että jos minäkin. Katsoin netistä 400W tuuligeneraattoria, mitä on koekäytetty 160m/s tuuilla.http://www.ks-solar.fi/epages/Planeetta.sf/sec5C5EcQh21GQ/?ObjectPath=/Shops/ks-sahkopalvelu/Products/HWG-400

    Meillä ollut parikymmentä vuotta aurinkopaneelit,mutta se syksyinen tuuli houkutteli kehittelemään tuulisähkön talteenottoa.Ensin tuli mieleen autojen laturit. Ne vaatisivat niin suurikokoiset laitteet,että ne hajoasivat myrskyssä.Ostin solarsopista siivet,halkaisija 130cm ilmoitettu max teho 100W.Generaarroriksi laitoin 24V kestomagneeteilla varustetun sähkömoottorin.Säätimet auton laturista. Virtaa kyseinen laite antaa max noin 3A.Laite on ollut käytössä runsaan vuoden.Saa nähdä kuinka kauan kestää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökille kirjoitti:

Minulla on mökillä aurinkosähkö, mutta ilman lisälatausta en pärjää, lokakuu-helmikuu, joten olen ajatellut olisiko tuulimyllystä apua, kun tuulta tutuu syksyllä ja talvisaikaan riittävän, ainakin siltä tuntuu. Voiko sen liittää aurinkosähköön? Katselin jostakin, että 200 W tuulimyllyjä saa siinä 900 eurolla. Valtakunnan verkkoon ei ole mahdollista liittyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu