Kertookas ny miks aina pitää työntyä siihen eteen vaikka toisella on kova vauhti ja joutuu äkkijarruttaan vain teidän takia.
Odottakaa vuoroanne!
Odottakaa vuoroanne!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mahtaa olla kyse?
Näin yleisohjeena pitäisin, että pitää huomioida muitakin tiellä liikkujia, kuten raskasliikenne ja antaa tarpeen mukaan tilaa, eli jarruttaa voi ennakkookin. Rekkamiehen täytyy ammatikseen liikkua ja joutuu odottelemaankin, mutta johonkin väliin täytyy päästä, että löpöt sun muut tarvikkeet saapuvat kohteeseen.
ps, ei rekkamies, mutta raskasta kalustoa silloin tällöin ajava Mettis.
ei aina kaikki sitä ymmärrä. On aika iso ero,jos ajat pientä henkkaria tai vedät muutamaa tonnia painoa takana, eihän se edes pysähdy vaikka kuinka hyvää tahtoa.
Synkkä kokemus menneisyydestä, kun kuplavokkari ei suostunut väistämään 52 tonnin panssarivaunua. Siellä ne sitten olivat autokorjaamon pihalla, volkkari niin pahasti toiselta puolen rutussa, että poliisit kaapivat jollain ruokalusikan kaltaisella kuskin jäänteitä.
Ymmärrystä ja suhteellisuuden tajua. Kyllä sitä hyvää tahtoa toki kiireisen työn raatajillakin:)
ajat satasta tai yli päätiellä ja sitte joku sivutiellä odotteleva rekka tai tukkiauto työntyy eteen, just nenäneteen. Toisinaa kunnolla saa pysähtyyn ajoissa.
Mun kaveri sanoo et sitä tehhän nii suuremman oikeuvella ku ei moni pikkuauto viitti ajaa kylykeen.
ei työnnä kenenkään eteen ja ottaa huomioon pikkuautoilijan etäisyyden, että pystyy turvallisesti pikkuautoilija lähestyessään rekkaa hiljentää. Raskasauto ei ole lähdettessä ohjus ja pitäisi se pikkuautoilijoiden huomata.
rekka on työntynyt yllättäen eteen sivutieltä. Siinä oli ojaanajo tai kolari lähellä. Olin kiitollinen liukkaan kelin kurssien opettajille. (Ennen ABS-jarruja moni autoilija ei tiennyt, miten autoa voi ohjata tiukkaan jarrutustilanteeseen joutuessaan.)
Yleensä ammattiautoilijat osaavat arvioida tilanteet oikein - elleivät muut autonkuljettajat kiihdytä ja vedä välejä umpeen risteyksiä lähestyessään. Pikkuautoa ajavat, itsekkäät ja kiireiset "Euroopan omistajat" aiheuttavat mielestäni paljon enemmän vaaratilanteita, vaikka kaikkissa ryhmissä on tietysti kaikenlaisia ihmisiä. Usein ihmettelen niitä kolmion takaa tulevia, joiden on pakko kiilata jonkun auton eteen sen sijaan, että asettuisivat toisen auton perään jonossa. Yleensä ajan itse niin, että minun edessäni on aina tilaa vielä yhdelle, mutta useimmiten joku kiilaa sivusta edessäni ajavan auton eteen pienempään väliin. Ovatkohan ihmiset unohtaneet varoituskolmion merkityksen erityisesti liittymäkaistoilla, samoinkuin vilkun käyttö ja ryhmittyminen näkyvät useilta unohtuneen?
Yritetään kaikki ottaa myös muut teillä liikkuvat huomioon, niin säilymme hyväntuulisina ja todennäköisemmin hengissä! Kun annetaisiin tilaa toisillekin, eivät jonotkaan pysähtyisi yhtä helposti ja usein kuin nykyään.
Ohitustilannettako?
tavallista että työnnytään rekan eteen
nuhjuamaan bvaikka toinen yrittää kehittää vauhtia päästääkseen seuraavan mäen ylös???
Ei herran tähären kenenkään etehen saa tulla sillälaalla vahavemman etuoikeurella. Samat säännöt noon autoolla olokohon sitten varpahat miten korkialla hyvänsä. Mutta tottahan soon sitten sen väistettävä, jarrutettava sitä etuajo-oikeutettua tietä ajavankin jos vain suinkin pystyy. Ku soon aika laiha lohtu ku maatahan ikuusena vaivaasena sairaalan teho-osastolla tai liina silimillä kylymiös.
Ei kenelläkään oo kuitenkaan päälle ajo-oikeutta.
Ne vaan on henkilö autoo verrattuna täyrees lastiis olevahan rekkahan, liikkeeltänsä eroavat ku yö ja päivä toisistansa. Soon tuallaasiis risteys tilanteis rekka kymmenkertaasesti hitaampi liikkeelle lähtijä ku on henkilö autoo.
Se rekka tarvittoo siihen aikaa ihan pakostaki, se teköö sen massan paino jo sen.
Sitten jos henkilö autoo lähestyy kaukanaki satojenki metrien pääs niin sillä rekalla ei ennätä millähän pois siitä ereestä ku toinen on jo perääs kiinni. Varsinkaan talavi aikahan saa kyllä kattoa tarkkahan eikä sittenkään meinaa aina ennättää menemähän, ei niiskään risteyksis mihinä on hyvä näkyvyys.
Jos näättä jotta se raskas autoo on kääntymäs sieltä sivutieltä siihen valtatielle, siis liikkeellä ja tuloo siihen valtatielle niin antakaa sille se tarvittava aika, ei se tuu sieltä kiusatakseen muita. Ne orottaa rekkamiehet kyllä varmasti jos sieltä on autoo lähestymäs. Tottahan joskus tuloo virheitä kaikille meille, aina tieliikenne korijaa uhrinsa ja sitten ei enää oo tärkiää se kenellä oli etuajoo-oikeus.
Jos soon täyrees lastis tuallaanen rekka ja ku se lähtöö siitä risteyksestä kiihryttämähän niin keli olosuhteista riippuen ja tasaasta tietä niin sellaaset pari kilometriä taivalletahan ennen ku päästähän siihen kahareksahan kymppiin.
Sen voi jokaanen aatella jos sen yhyristelmän kokonaas painoo on sen 62 tuhatta kiloa talaviaikahan millaanen vierintä vastus siellä renkkaitten alla on. Se kiihtyy kyllä moottoritehoista riippuen siinä aluus pienillä vaihteilla aika mukavasti, mutta siitä kuurestakympistä etehen päin hirastuu ja minkä rajoottimet antaa ny myöten.
Ajellahan ihimisiksi, notta kaikki tien käyttäjät sais tulla hyvillä mieliin kotihinsa, niin isoomat ku pienimäkki. Tätähän me kaikki toivomme ja siihen pyritähän. Turvallisia kilometrejä ihan kaikille toivoo pohojanmaan seppä ja nätiisti vuoroaan orottava Tiitu-kani.