Uuden linjan (7.1.-25.4.2008) painopisteenä on sarjakuvan lisäksi kuvallisen ilmaisun perusteisiin tutustuminen. Sarjakuvalinjalla käydään läpi sarjakuvan tekemisen perusteet. Samalla opinnot tähtäävät piirtämisen ja kuvallisen ilmaisun kehittämiseen. Opinto-ohjelma sisältää sarjakuvailmaisua, piirustusta, maalausta ja video-opintoja. Linjalla varataan aikaa ja ohjausta myös jatko-opiskelupaikkojen ennakkotehtävien toteuttamiseen.
Opiskelu
Linjalla opiskellaan:
- sarjakuvan tekemisen osa-alueet
- piirtäminen ja maalaaminen
- sommittelu ja värioppi
- media ja kuvataide
- sarjakuvataiteilijan työnkuva
- animaation ja videokuvauksen perusteita
- graafisten tietokoneohjelmien käyttötaito
Käydään läpi sarjakuvan tekemisen perusasiat: sarjakuvan teoria, työvälineet, ideointi, käsikirjoittaminen, sarjakuvan ilmaisutavat ja piirtäminen. Tutustutaan sarjakuvan keinoihin ja työstetään sarjakuvajulkaisuita eri medioihin.
Opetuksen perustana on piirustustaito ja sen kehittäminen. Linjalla tutustutaan keskeisiin piirustustekniikoihin ja välineisiin. Kurssin päättää opiskelijoiden toteuttama yhteinen näyttely.
Hakeminen, kustannukset
Pääsyvaatimuksena on vähintään 16 vuoden ikä ja oppivelvollisuuden suorittaminen. Linjalle otetaan 15 opiskelijaa. Linjalle haetaan 14.12.07 mennessä opiston toimistosta saatavalla hakulomakkeella. Lomakkeen voit tulostaa myös tästä.
Täysihoito 98,30 €/vko,
puolihoito 70,50 €/vko.
Materiaalimaksu n. 100 €
Täysihoito sisältää opetuksen, majoituksen 2-hengen huoneessa ja ruokailut/ 5 pv.
Puolihoito sisältää opetuksen ja lounaan/ 5 pv.
Linjan opiskelijat ovat oikeutettuja valtion opintotukeen.
Lisätietoja
Rovala-Opisto
Rovala 5
96100 ROVANIEMI
puh. (016) 5115 600
fax (016) 312 870
e-mail: [email protected]
sarjakuvalinja alkaa
kolp
0
1366
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586692Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495774Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715395Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505173Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204410Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463105Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202906Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282717Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32688- 802355