Munasolun luovutus

sopivasta summasta

Kyselin korvaussummia jos päättäisin luovuttaa munasolujani. 250 euroa ja matkat. Ei paljon mitään, siitä vaivasta jonka luovuttaja kokee. Paljonko mahtavat ulkomailla maksaa...Tietääkö kukaan onko suomalaisia munasoluja viety tai luovutettu muualla, esim. englannissa? Ja paljonko siellä niistä maksetaan? Yhdysvalloissa on myyjän markkinat, mutta huoliiko ne meikäläisiä sinne?

1

529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luovuttamaan

      HEI!

      Olen myös kiinnostunut munasolun luovutuksesta, ja etsin netistä tietoa hakusanoilla egg cell donation ja egg cell donor. Joitakin klinikoita esim. USA:sta ja UK:sta löysin, korvaus esim.5000-8000 dollaria, joka on aika pieni (1 euro = n.1,5 dollaria), varsinkin jos joutuisi matkat maksamaan, tosin olen lukenut, että jenkeissä laaduikkaista munasoluista voisi saada rutkasti enemmän...Mulla on ikää jo 32 vuotta. Klinikoiden ikävaatimukset vaihtelevat, toiset eivät hyväksy enää yli 30 vuotiaita, jotkut 32-vuotiaaseen saakkka. Suomessahan ikärajaksi on asetettu 35 vuotta. Jotkut klinikat vaativat, että on synnyttänyt jo. Myös esim. koulumenestystä kysellään, ja varmasti ovat jotkut kiinnostuneet ÄO:stakin.

      En löytänyt vielä internetin kautta tarpeeksi kiinnostavia väyliä luovutukseen...mä olisin kiinnostunut kyllä aiheesta, jos hyvät korvaukset saa. Ja mukavaa olisi, jos olisi joku kaverina selvittämässä tätä asiaa, joten jos kiinnostaa, kirjoita mulle, ja selvitetään asiaa.

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3141
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2119
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe